Pagājušajā nedēļā aizvadīta ikgadējā skolēnu ekspedīcija „Cilvēks un ūdens resursi”, kurā šogad piedalījās 5.-9. klašu skolēni no Dzērbenes, Drustiem un Cēsīm.
SIA „Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” (“ZAAO”) ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu jau ceturto gadu, sadarbojoties ar dažādām Cēsu rajona skolām, rīko tematiskās ekspedīcijas. Šogad tās mērķis bija ļaut bērniem iepazīties ar ūdens resursiem un to veidiem, kā arī veidot sapratni par ūdens nozīmi cilvēku ikdienā.
Ekspedīcijas ietvaros skolēni pētīja ūdens resursu veidus gan Dzērbenes apkaimē, gan arī Salacgrīvā, novērtēja ūdens nozīmi dabas ekosistēmā un cilvēka dzīvē.
Dzērbenē par izpētes objektiem bija izvēlēts vietējais skolas dīķis, Juverupīte, Juvera ezers. Ekspedīcija noritēja Drustu un Dzērbenes pedagogu pavadībā. Līdzdarboties bija aicināta arī Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta doktorante Laura Grīnberga, kas bērniem stāstīja par ūdensaugiem un kukaiņiem, pēc kuru daudzuma ūdenstilpē nosakāma ūdens kvalitāte. Šāda ūdens izpēte apstiprināja Dzērbenes skolas dīķa augsto piesārņojuma līmeni, bet Juvera ezera ūdens tika atzīts par tīru un peldēšanai drošu.
Ūdens piesārņojuma indikators ir liels ūdenszāļu īpatsvars ūdenstilpē, kas liecina arī par skābekļa trūkumu. Ekspedīcijas dalībnieki konstatēja, ka skolas dīķim atlicis neilgs mūžs. Ja tas netiks tīrīts, 15 gados dīķis aizaugs pavisam.
Ekspedīcijas laikā tika organizēta arī vides sakopšanas akcija Juvera ezera akvatorijā. Bet, kā atzina “ZAAO” vides izglītības speciāliste Ieva Veģere, ekspedīcijas dalībniekus patīkami pārsteidza izvēlētā objekta tīrība, atkritumu bijis necerēti maz.
Ekspedīcijai paredzētajās piecās dienās bērni kājām apstaigāja gan Dzērbenes ūdenstilpes, gan arī devās pārgājienā gar Salacas upi un jūras krastu pie Salacgrīvas.
Par Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta funkcijām un nozīmi ekspedīcijas dalībniekus izglītoja speciālists Andris Urtāns. Bet, lai bērniem būtu plašāks priekšstats par ūdens izmantošanu un nepieciešamību saimnieciskajā darbībā, skolēni devās ekskursijā uz Naukšēnu minerālūdens ražotni un biodegvielas rūpnīcu.
Kā nometnes vadītāji izteicās, iegūtās zināšanas un secinājumi bērniem noderēs ikdienā.
“Ekspedīcijā uzzināju daudz jauna par ūdens augiem un kukaiņiem, ” atzina skolniece Beatrise Gusmane, kas pauda arī sajūsmu par iespēju šīs ekspedīcijas ietvaros pirmo reizi mūžā nogaršot nēģi. Tāpat daudzi ekspedīcijas dalībnieki pirmo reizi baudīja arī braucienu ar plostu pa Rūjas upi.
Drustu skolnieks Artūrs Zvēriņš nenoliedz, ka ekspedīcija devusi vairāk zināšanu par ūdeni un tā lietošanu, taču arī iepriekš bijis vērīgs pret ūdens tīrību. Puisis vērtē, ka jauniegūtā pieredze viņam un arī citiem skolēniem nākamajā mācību gadā palīdzēs bioloģijas stundās.
Komentāri