Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pētījums par novadnieku, bet studijām izvēlas Āzijas valodas

Druva
11:10
12.07.2021
41
Alekandrs Grigorjevs 2

Jaunpiebalgas vidusskolas absolvents Aleksandrs Grigorjevs mācību gada noslēgumā maija izskaņā, kad skola sumināja mācību priekšmetu olimpiāžu uzvarētājus, tika īpaši godināts.

Jaunietis aizvadītajā mācību gadā saņēmis atzinību ne tikai četrās mācību priekšmetu olimpiādēs, bet arī ieguvis 1. pakāpes diplomu 45. Latvijas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu Vid­zemes reģiona konferencē Hu­mani­tārās un mākslas zinātņu nozarē. Viņš veicis pētījumu “Pētera Ceriņa tautiskie centieni”. Jaun­piebaldzēns P.Ceriņš Piebalgā darbojies 19.gadsimta beigās, bijis skolotājs, dzejnieks, kordiriģents, kā arī skolotājs paša dibinātajā Jaunpiebalgas Pētera skolā.
Aleksandra pētījums tika novērtēts un virzīts valsts konferencei, kurā ieguva otrās pakāpes diplomu. Darba vadītāja bija skolotāja Vēsma Johansone, viņa godināta par skolēnu intereses veicināšanu kultūrvēsturē un atbalstu dalībai konferencē.

A. Grigorjevs jau 11. klases beigās sapratis, ka zinātniski pētniecisko darbu vēlas saistīt ar vēsturi un novadpētniecību, tāpēc laikus nolēmis, ka ar idejām vērsīsies pie skolotājas Vēsmas Johan­sones. V. Johansone “Druvai” vēsta, ka Aleksandram bijis daudz ideju un domu par to, ko vēlētos pētīt. “Tad nāca doma par Aleksandra dzīvesvietai kaimiņos esošo Pēterskolu. Atgādināju, ka Pēteris Ceriņš ir romāna “Mērnieku laiki” viena tēla prototips. Ceriņš bija pirmais, kas no Jaunpiebalgas aizvedis vīru vokālo kvartetu uz ārzemēm.”

Ieminoties par šo braucienu uz ārzemēm, Vēsma ieteica puisim meklēt informāciju vietnē periodika.lv. Puisis digitālo krātuvi izmeklējis krustām šķērsām, tad arī nonācis pie domas, ka vēlas rakstīt par Pēteri Ceriņu, Piebalgas kultūras dzīves celmlauzi. Tā radās darbs “Pētera Ceriņa tautiskie centieni”. Aleksandrs atzīst, ka saņemt valsts mēroga augsto apbalvojumu – otro pakāpi –, gatavojot darbu par savu novadnieku, bijis fantastiski: “Sajūtas ir ļoti labas!”

Aleksandrs uzskata, ka viņa pētījums ir vērtīgs gan novadpētniekiem, gan ikvienam, kurš interesējas par novada vēsturi: “Šajā darbā atspoguļojas Piebalgas vēsture. Ja būtu laiks, pārrakstītu to vienkāršākā valodā, jo, kā zināms, zinātniski pētnieciskajam darbam ir noteiktas prasības.” Skolotāja Vēsma piekrīt, kā piemēru minot valodas lietojumu: “Nedrīkst rakstīt “es”, tā vietā ir jāizmanto “pēc darba autora domām…”. Process, lai darbu pārrakstītu populārā valodā, ir ilgs.

Aizstāvot savu darbu, Aleksand­ram bijušas divējādas sajūtas. Pētnieciskā darba aizstāvēšana aizritēja tiešsaistes platformā. Savā ziņā tas bijis vieglāk, jo prasījis mazāk laika, taču no otras puses, nav bijis to emociju, ko gūst, piedaloties pasākumā klātienē. Tas ir brauciens uz vietu, kur notiek aizstāvēšana, stāšanās komisijas priekšā, tikšanās ar citiem skolēniem. “Tas ir bijis vesels piedzīvojums! Es nebaidos runāt publikas priekšā, un tāpēc man pietrūka žūrijas un auditorijas klātbūtnes, ko esmu piedzīvojies iepriekšējos gados. Šogad abas reizes, pie datora prezentējot, pārņēma dīvainas sajūtas. Ekrānā vairāk par diviem žūrijas locekļiem neredzēju, nevarēju redzēt visu reakciju,” sajūtās dalās Aleksandrs.

Kā ieteikumu citiem skolēniem, kas gatavo zinātniskās pētniecības darbus, Aleksandrs min vajadzību sākt to darīt laikus, jo dienas, ko pavadi pie šī darba, paskrien nemanot. “Laika par daudz nevar būt! Labi izjutu, ka, ja nebūtu bijis attālinātais mācību process, es nezinu vai varētu tik labi šo darbu sagatavot.”

V.Johansone uzsver, ka Alek­sandra panākumu atslēga ir atbildīgums un mērķtiecība. “Alek­sandrs sāka no nezināmā. Līdz­tekus arī es meklēju pieejamo informāciju, bet beigās viņš mani mācīja. Tas bija fantastiski vārda tiešā nozīmē, kad viņš man teica– es atradu to, varbūt vajadzētu tā…” ar pozitīvām atmiņām dalās skolotāja, piebilstot, ka jaunietis visu, kam pieķeras, dara ļoti apzinīgi.
Vaicāts, vai nākotni un studiju nozari plāno saistīt ar vēsturi un filozofiju, pusis atbild, ka šo virzienu neplāno studēt, bet piebilst, ka pie šīm jomām varēs ķerties vienmēr. “Daudzi iepriekš man jautāja, kādā fakultātē un ko es vēlos studēt. Jau pirms kāda laika nolēmu, ka izvēlēšos Āzijas studijas, kas ir tuvu austrumu modulim, ar uzsvaru uz arābu valodu, kultūru un reliģijām. Man šķiet interesanta valodniecība un lingvistika, tāpēc esmu nolēmis apgūt šo virzienu,” “Druvai” stāsta Aleksandrs Grigorjevs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
6

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
269
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
133

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi