Cēsu Pilsētas vidusskolas kolektīvs, kurā vairāk nekā 90 procenti strādājošo apvienojušies pedagogu arodbiedrībā, ar panākumiem strādājošo tiesību aizstāvībā 2016. gadā guvis ievērību Latvijā. Arodbiedrības biedru koplīgums ar darba devēju – skolas vadību – liecina par virkni apņemšanos kā no darba devēja, tā darba ņēmēju puses. Ņemta vērā darba specifika šajā skolā, kas paredz lielas slodzes, ievēroti skolotāji, kuri strādājuši ilgus gadus. Katram gadā ir tiesības uz papildu brīvām dienām. Arodbiedrība pati dod sociālās garantijas – slimības gadījumā sedz daļu no izdevumiem, pasniegt naudas balvu nozīmīgās dzīves jubilejās.
Cēsu Pilsētas vidusskola izveidojās nesen, saplūstot Cēsu Pilsētas pamatskolai un Cēsu 2. vidusskolai. Abu skolu arodbiedrību vadītāji – pamatskolā Elita Bujāne un vidusskolā Boriss Cibankovs – ar jaunizveidotās vidusskolas direktori Aiju Sīmani sastrādājās, un tapa darba devēja un darba ņēmēju kopīgs līgums. Skolu saplūšanas laikā izveidotais koplīguma paraugs tika nosūtīts ikvienam skolotājam, lai to komentētu vai dotu piekrišanu.
“Koplīgums attiecās uz visiem darbiniekiem, ne tikai skolotāju arodbiedrības biedriem,” uzsver Elita Bujāne, arodorganizācijas līdere Cēsu Pilsētas vidusskolā. Koplīgums tapis labi pārdomāts, ar šo veikumu varējis palepoties, un tāpēc koplīgums iesniegts Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības konkursam “Pedagogam draudzīga izglītības iestāde 2016”.
Konkursa komisija ieradās, lai sarunātos ar cēsniekiem un pārliecinātos, ka koplīgumā rakstītais abām līguma slēdzēja pusēm ir izpildāms. Cēsu Pilsētas vidusskola starp 26 Latvijas skolām, kas 2016. gadā iekļuva konkursā, tika īpaši izcelta un apbalvota. Tagad pie skolas durvīm var lasīt “Pedagogiem draudzīga skola 2016” un apjaust, ka pieaugušajiem mācību iestādē radīti pietiekami labi darba apstākļi. Arodbiedrību savienība darba ņēmējus šajā Cēsu skolā apbalvoja ar naudas balvu 300 eiro, kas izlietojami pēc skolotāju kolektīva iecerēm. “Vēl neesam vienojušies, vai tērēsim naudu skolotāju ekskursijai, kas tā vieno un iepriecina kolektīva dalībniekus, vai arī nopirksim ko tādu, kas lieti noderēs darbam skolotāju istabā, kur visi sapulcējamies,” komentē Elita Bujāne.
Cēsu skola pagājušajā gadā startēja vēl vienā izglītības darbinieku arodbiedrības konkursā. Tā iesniedza savu stāstu kā pedagogu kolektīvā atzīmē profesionālos svētkus. “Konkursam aizsūtījām skolotājas Andras Gulbes izveidoto aprakstu, pieliekot fotogrāfijas no mūsu ekskursijas Skolotāju dienā. Iekļuvām to Latvijas 12 skolu vidū, kuras redzamas jaunajā arodbiedrības veidotā kalendārā. Kalendāra aprīļa fotogrāfijās Latvijas skolotāji redz, ko mūsu kolektīvs piedzīvoja ekskursijā uz Latgali. Toreiz ciemojāmies pie muzikālās Igauņu ģimenes un arī spēlējām instrumentus. Citā attēlā redzams, kā zosu gājienā dodamies skaistā pastaigā pa purva taku. Skolotāju ekskursijas mums pašiem nav nekāds jaunums, un zinām, cik daudz pozitīvu emociju tās dod,” skaidro E.Bujāne.
Būt arodbiedrībā vai ne – tā ir brīva izvēle. Cēsu Pilsētas vidusskolā kādi pieci cilvēki nolēmuši būt ārpus tās. Pārējie saskata jēgu tam, ka lielā kolektīvā kāds no kolēģiem uzņemas pārstāvēt strādājošos, jūt pienākumu gādāt par darba ņēmēju interesēm, būs runasvīrs darba interešu jautājumos.
Komentāri