Turpinām ielūkoties dažādās augstskolu studiju programmās. Šoreiz saruna ar Aigaru Pinni, kurš Vidzemes Augstskolā studē programmā “Koka ēku celtniecība un eko būves”. Tā ir pirmā līmeņa augstākā izglītība. Viņam augstskolā jāmācās 2,5 gadi.
Aigars stāsta, ka pirms studijām Vidzemes Augstskolā jau bija ieguvis bakalaura grādu, studējot Latvijas Universitātes Vēstures fakultātē. Taču sapratis, ka vēlas vēl kaut ko mācīties tālāk, un izvēle kritusi par labu koka ēku celtniecībai.
“Viens no iemesliem bija arī tas, ka pats dzīvoju koka ēkā, kurai ir nepilnu simts gadu vēsture, un paši ar tēti šo māju atjaunojam. Arī studējot iepriekš Rīgā Vēstures fakultātē, pētīju tieši koka ēku vēsturi, un šis bija loģisks turpinājums manām interesēm. Man pietrūka tehnisko zināšanu,” bilst Aigars. Viņš norāda, ka viņa kursā mācās arī jau nobrieduši un pat dzīves pieredzējuši cilvēki. Arī kungi, kuriem ir ap 40 gadu.
“Novērtēju to, ka, šeit mācoties, mums tiek piedāvātas prakses. Tāda bija gan pirmajā kursā, gan šopavasar būs otra. Tas ir ļoti svarīgi, ka teorētiskām zināšanām klāt nāk praktiskās,” saka jaunietis. Viņš norāda, ka nereti studenti, kuri iegūst bakalaura grādu, dodas tālāk studēt maģistrantūrā. Viņš tam vēl neesot bijis gatavs, tādēļ izvēlējies šādu studiju programmu.
“Piekrītu teicienam, ka var mācīties visu dzīvi. Domāju arī, ka katram pašam jāsaprot, kas viņu interesē. Vēsture man ir tuva, bet saprotu, ka nevēlētos vēsturi mācīt vai sēdēt arhīvos. Man tiešām patīk pētīt koka ēkas. Patīk mūsu aizraušanās ar savas mājas renovāciju. Šķiet, kaut kādās lietās vairāk esmu praktiķis nekā teorētiķis,” saka Aigars.
Viņš arī bilst, ka, mācoties vidusskolā, ir visai grūti apjaust, kas būtu īstā studiju programma. Viņš teic, ka, būdams vidusskolēns, vismaz desmit reižu apdomāja un pārdomāja, kas būtu īstā studiju programma universitātē.
“Lielākoties jau jaunieši pieķeras tam, kas viņiem šķiet aktuāls. Piemēram, šobrīd modē ir studēt IT vai sabiedriskās attiecības. Bet patiesībā jādomā tikai par to, kas pašam padodas un interesē,” domās dalās Aigars un, vaicāts, kā vērtē augstākās izglītības kvalitāti Latvijā, bilst, ka to saista ar augstskolu un konkrētiem pasniedzējiem.
“Latvijā ir plašas iespējas izvēlēties, kur un ko studēt. Arī studiju intensitāti varam izvēlēties, jo dažādas augstskolas piedāvā dažādas programmas. Domāju, Latvijā var iegūt labu izglītību. Cits jautājums, ja par to jāmaksā, cik cilvēku var atļauties studēt par saviem līdzekļiem. Taču studēt vajag noteikti. Studiju četri gadi norūda, paplašina redzesloku un parāda iespējas,” domās dalās students. Aigars atzīst, ka darba tirgus valstī arī pamazām sakārtojas un jau ir pagājis laiks, kad darbinieki bez attiecīgas izglītības vai iemaņām saņēma lielu atalgojumu.
“Kādreiz arī celtniecībā bija liels sajukums, tagad tas mainījies. Tiesa gan, pagaidām būvniecība Cēsīs, Valmierā, pat Rīgā ir pieklususi. Šis nav aktīvais ēku celtniecības laiks, bet gan jau tas mainīsies. Pagaidām aktuāla ir ēku siltināšana, kas arī nav slikti,” saka jaunietis.
Komentāri