Pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal norisinājās Pārgaujas jaunatnes mini-forums “Pacel ideju”, Rozulas tautas namā pulcējot vairāk nekā 20 jauniešus no Stalbes un Straupes.
Miniforums, 2016. gadā aizsākta tradīcija, šogad tika rīkots ar mērķi izzināt jauniešus iespējas līdzdarboties un iesaistīties vietējās kopienas attīstībā un dzīves kvalitātes uzlabošanā bijušā Pārgaujas novada, tagad apvienības pārvaldes pagastos.
Jaunatnes lietu speciāliste Iluta Balode “Druvai” pastāsta, ka iepriekšējos gados, kad pandēmijas dēļ pasākums nevarēja notikt klātienē, tika izlemts, ka attālināti to nerīkos. “Šim pasākumam pašvaldība katru gadu atvēl finansējumu, un arī šogad tas bija ieplānots. Ja iepriekš fokusējāmies uz jauniešu uzņēmējdarbību, tad šogad domājām par vietējiem jauniešiem – darītājiem, kuri var iedvesmot citus, daloties savās idejās, iniciatīvās, kā arī pieredzē darbojoties dažādās organizācijās.”
Brīvprātīgā darba pieredzē un drosmīgu ideju īstenošanā dalījās Straupes un Stalbes pamatskolu ķīmijas skolotāja, straupiete Anna Liene Brokāne, “Kraujas Mājas Jaunieši” vadītāja Zane Bērziņa, bet attālināti no Slovākijas par iegūto Eiropas brīvprātīgajā darbā dalījās Elizabete Mežule. Pasākumu vadīja mūziķis, digitālā satura vadītājs – multimākslinieks Artūrs Jenots, ko jaunieši vasarā bija iepazinuši pasākumā “Lauzt robežas”.
Iluta Balode pastāsta, ka “Kraujas Mājas Jaunieši” aktīvi piedalās pašvaldības notikumos, ir piesaistīti līdzekļi un izveidotas telpas, kur pulcēties, izgatavoti alternatīvie informācijas dēļi, kas izvietoti pagasta teritorijā, tur uz stikla instalācijām ikviens ar marķieri var uzrakstīt vēstījumu. Atjaunota arī ugunskura vieta.
Anna Brokāne ir cilvēks ar drosmīgām idejām, viņa iedrošināja jauniešus no tādām nebaidīties. Tā viņa izvēlējās darboties Radio 5, aizsūtīja e-vēstuli, radio bija atvērts sadarbībai,un viņa kādu laiku producēja raidījumu. Savukārt Artūrs Jenots atgādināja, ka entuziasms nevar būt ilgtermiņa degviela, kā arī iedrošināja jauniešus darboties kopā.
Pasākuma otrajā daļā jaunieši grupās definēja aktuālās problēmas vietējā kopienā un meklēja radošus risinājumus. Iluta Balode vērtē: “Lai gan varētu šķist, ka jauniešiem aktuālas savam vecumposmam saistošas tēmas, bija patīkams iespaids, ka jaunietis redz to, kas notiek vietējā kopienā. Viņu satrauc gan ceļu stāvoklis, gan cita infrastruktūra, jo tā ietekmē ikdienu, sadzīvi, jo īpaši, ja cilvēks dzīvo tālāk no centra. Turklāt kopīgi sapratām, ka ir lietas, ko paši varam ietekmēt un risināt.”
Šādas tikšanās ļauj ieraudzīt, kas jauniešiem svarīgs, līdz ar to saprast, kādos projektos vislabāk startēt, kas būtu aktuālākais, atzīst I.Balode. “Lai gan Pārgaujā notiek dažādi pasākumi, regulāri rīkojam arī pārgājienus, redzam, ka jaunieši būtu priecīgi, ja jaunatnes lietu speciālists uz vietas būtu pieejams katru dienu. Jaunieši ir aktīvi un labprāt iesaistās, grib satikties arī ārpus skolas. Ceram ziemas brīvlaikā sarīkot kino vakaru Rozulā,” pastāstīja I.Balode. “Šādās tikšanās reizēs rodas brīnišķīgas idejas un iniciatīvas. Pārrunājām arī ar jauniešiem, kā viņi jūtas pēc novadu reformas, vai viņiem liekas, ka viss ir tāpat kā iepriekš vai citādi. Jāteic, pārmaiņas ir jūtamas: vieniem šķiet, ka pasākumu ir mazāk nekā iepriekš, citi novērtē, ka sadarbība var notikt plašākā mērogā. Tā kā esmu jaunatnes lietu speciāliste arī Cēsīs, Pārgaujas jauniešus aicinu būt līdzdalīgiem Jauniešu mājā Cēsīs. Viņi nevar tur būt katru dienu, bet darboties projektos un pasākumos iespējams.”
Komentāri