Cēsniece Dace Azace pēc gada studijām Amerikā atgriezusies mājās, lai turpinātu jau iesāktās mācības Latvijas Universitātes (LU) ekonomikas un vadības fakultātes otrajā kursā. Dace studē starptautiskās ekonomiskās attiecības un atzīst, ka nākotnē saskata perspektīvu iegūtajām zināšanām.
Par iespēju studēt Amerikā Dace saka: “Nāca piedāvājums, un es to izmantoju.”
Meitene vērtē, ka Amerikā izglītības sistēma krasi atšķiras no mūsējās. Tur studenti, zinot, kādu diplomu vēlas saņemt, izvēlas mācību priekšmetus, kuri viņiem ir nepieciešami.
„Amerikā studenti paši sev sastāda lekciju sarakstu. Arī es, tur mācoties, centos izvēlēties lekcijas, kuras man, atgriežoties Latvijā, varētu noderēt. Ceru, ka vismaz kāda mācību priekšmeta kredītpunkti noderēs. Šīs sistēmas dēļ Amerikā neveidojas arī stabila studiju biedru grupa, jo katrs visu studiju garumā veido savu lekciju sarakstu,” stāsta Dace, piebilstot, ka visi studējošie dzīvo kopmītnēs, kas arī ir diezgan atšķirīgi no mūsu studentu dzīves.
“Amerikā ir jauki, ka viss ir vienviet – universitāte, turpat visapkārt kopmītnes, veikali, kafejnīcas un sporta zāles. Tā ir kā studentu pilsētiņa, kurā ir nodrošināts viss nepieciešamais studentu dzīvei. Tas dod jauku kopības sajūtu. Nav kā Rīgā – fakultātes un kopmītnes izkaisītas pa visu galvaspilsētu. Protams, arī kopmītņu kvalitāti nav iespējams salīdzināt. Jāpiebilst, ka daudz kas studentu pilsētiņā, uzrādot apliecību, ir par brīvu – ēšana, nodarbības svaru zālē un pat mācību grāmatu saņemšana. Tur var just, ka par studentiem rūpējas,” atzīst meitene un stāsta, ka pati dzīvojusi tā sauktajā international house jeb kopmītnē, kurā apmetušies apmēram 40 studenti no visas pasaules.
“Tas tādēļ, lai veidotos draugu pulciņš. Dzīvoju vienā istabiņā kopā ar amerikāņu meiteni, bet labākās draudzenes ieguvu no Zviedrijas un Salvadoras,” saka Dace un ar īpašu sajūsmu atminas, kā prezentējusi savu valsti.
“Protams, daudzi nezināja, kas ir Latvija un kur tāda atrodas. Savā prezentācijā izmantoju “Prāta vētras” dziesmu un klipu „Welcome to Latvia”, un visiem tā ļoti patika,” atminas Dace un atklāj, ka vēl pāris dienas pēc prezentācijas studenti pie sevis dungojuši šo dziesmu un izteikuši komplimentus par tik jaukiem iespaidiem.
Stāstot par amerikāņu ikdienas dzīvi, meitene atceras vairākus kuriozus gadījumus.
“Ar zviedrieti smējāmies un atminējāmies, kā mums kādreiz bija – katrai vienas kurpītes, viens ziemas zābaku pāris un sporta apavi, bet amerikāņiem ir tādi plaukti, ka viņi tos ciet nevar dabūt, paši nemaz nezina, kas viņiem pieder. Jā, viņiem ir daudz naudas, un viņi to arī tērē. Bija interesanti redzēt, kā Amerikā svin Pateicības dienu. Bija galds ar tītara cepeti un citiem tradicionāliem svētku ēdieniem. Taču jāsaka, ka raksturīgi ir visu pārspīlēt. Uzreiz prātā nāk Amerikas Ziemassvētki, kuros iestājas tāds iepirkšanās drudzis, kādu mēs nemaz iedomāties nevaram. Dāvanu drudzis ir nepārspējams, cilvēki gāž veikalus riņķī, plaukti ir tukši. To nevar pat izstāstīt. To, kas notiek pie mums Ziemassvētku laikā, pat nevar nosaukt par drudzi. Viņiem tur katru dienu ir tā, kā mums te Ziemassvētkos,” smejas Dace un piebilst, ka ēdiens Amerikā ir no tiesas neveselīgs un trekns.
“Tās nav tikai izdomātas pasakas. Hamburgeri, hotdogi, kartupeļu frī, un vēl, un vēl. Jau tikko iebraucot Amerikā un izkāpjot no lidmašīnas, tas viss bija apkārt. To latvietis pat nevar iedomāties. Viena pie otras līdzās ir ātrās ēdināšanas iestādes. Un viņi to visu arī ēd. Jā, šajā sakarā varu pastāstīt, ka Amerikā ir tāds jēdziens kā pirmkursnieka 15 paundi, kas latviski nozīmētu seši kilogrami. Tas jāsaprot tā, ka teju ikviens pirmkursnieks gada laikā pieņēmās svarā par šiem sešiem kilogramiem, dzīvojot prom no vecākiem un ēdot neveselīgo pārtiku,” stāsta meitene un neslēpj, ka, tur dzīvojot, par katru apģērba gabalu saņēmusi komplimentus.
“Amerikā sievietes īpaši nepievērš uzmanību apģērba skaistumam, gaumīgumam. Pat neglītas lietas, ar kurām veikali ir pārbāzti, izpirks. Meiteņu ikdiena – t-krekli, botas un nedaudz kosmētikas,” amerikāņu jaunietes raksturo Dace.
Komentāri