“Cēsu novada pašvaldība saņēma 570 datorus. Svarīgi ir saprast, ka Izglītības un zinātnes ministrijas īstenotais memorands “Dators ikvienam bērnam” ir paredzēts mērķauditorijai skolām, kurās ir 7. – 9.klases,” stāsta Cēsu pašvaldības Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) pārvaldes vadītājs Juris Joksts.
Cēsu novadā 7.-9.klašu grupas ir divdesmit divās skolās. “Kopā novadā 7.-9.klasēs mācās 1359 skolēni. Skaidrs, katram par valsts līdzekļiem iegādāto datoru nevarēsim iedot, iznāks katram trešajam skolēnam,” teic J.Joksts. Lai izvērtētu, kā vislabāk sadalīt piešķirtos datorus, tikās novada pašvaldības Izglītības pārvaldes un IKT nodaļas speciālisti, skolu direktoru padome. “Kopā domājām, kā visveiksmīgāk datorus sadalīt. Tā gan, jāatzīst, bijusi problēma ne tikai Cēsu novadā, bet kopumā Latvijā, jo, lai arī projekta nosaukumā izskan, ka dators paredzēts ikvienam skolēnam, katram tomēr neiznāk,” secina J.Joksts.
IKT nodaļas vadītājs stāsta, ka ir arī pozitīva ziņa, plānots projekta turpinājums, kā arī ir papildu projekts, kurā ar datoriem tiktu nodrošinātas mazturīgas un sociāli neaizsargātas ģimenes. “Konkrētu datumu, kad varētu noslēgties šis projekts un būtu gaidāma nākamā datoru piegāde, gan pagaidām nezinām. Pašlaik nolēmām, ka skolās veidosim tā saucamās “datoru bibliotēkas”, proti, datori, kas tiek piešķirti skolām proporcionāli skolēnu skaitam konkrētajās klašu grupās, tiks uzglabāti skolā. Tos uz mājām neizsniedz, tie netiek piesaistīti individuāli bērnam, bet ir pieejami konkrētās telpās lietošanai katram skolēnam, kam ir tāda vajadzība,” par datoru sadales principu un pielietojumu pastāsta J.Joksts. Lielākais datoru skaits (64 ) piešķirts Cēsu Pilsētas vidusskolai, seko Jaunpiebalgas vidusskola, kas saņēma 52 datorus, tad nākamās lielākās pilsētas skolas pēc skolēnu skaita: Cēsu 2.pamatskola, Cēsu 1.pamatskola, Cēsu Valsts ģimnāzija, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija, Priekuļu vidusskola. Katra mācību iestāde saņem 48 datorus. “Nītaures Mūzikas un mākslas skola, kurā ir vismazākais skolēnu skaits šajā klašu grupā, saņēma septiņus datorus,” pauž J.Joksts. “Visās skolās būtībā lielākā klašu grupa ir nodrošināta, nav tā, ka kādā skolā ir lielāks skolēnu skaits un nepietiktu datoru.”
Cēsu pašvaldība pagājušajā gadā par ietaupītajiem līdzekļiem, kas paredzēti izglītībai un attīstībai, iegādājusies 29 mobilās uzlādes skapjus. J.Joksts pastāstīja, ka tie paredzēti tieši portatīvo datoru uzlādei: “Tādi skapji ir ļoti vajadzīgi skolās, kur ir lielāks datoru skaits, jo tas nodrošina iespēju uzlādēt un uzglabāt datorus daudz sistemātiskāk, vienkopus.” Arī uzlādes skapji iedalīti lielākajām novada skolām.
Datoru iepirkumu, izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu finansēto projektu “Izglītības iestāžu digitalizācija 7.-9.klasēm”, īstenoja Izglītības un zinātnes ministrija. Datoru iegādes pirmajam posmam atvēlēti 10,5 milj.eiro. Tas ir sekmīgi noslēdzies, un skolas visā Latvijā saņēmušas 25 080 datorus. Līdz 2025. gada beigām skolu datoru iegādei plānots investēt vēl vairāk nekā 50 milj. eiro, nodrošinot ar datoriem arī pārējo klašu skolēnus.
Komentāri