Skolēnu brīvlaikā Līgatnes pagastā, Latvijas Universitātes Konferenču un atpūtas kompleksā “Ratnieki”, skolēni no Straupes, Līgatnes, Cēsīm un Rīgas piedalījās projektā “Cirks klimatam”.
Jaunieši apguva un izmēģināja cirka akrobātikas un teātra tehnikas kā radošus rīkus, lai, tos pielietojot, paši varētu runāt par patlaban aktuālajām klimata pārmaiņu tēmām. Laboratorijas tēma bija “Kustība, vide un aktīvisms”. Mākslas laboratorijas rīko “Rīgas cirks” kopā ar cirka apvienību no Norvēģijas “Acting for Climate”.
Cirka un dejas mākslinieku vadībā jauniešiem bija iespēja ielūkoties laikmetīgā cirka pasaulē, apgūt akrobātikas un ķermeņa treniņus, kā arī iepazīt dažādas teātra spēles tehnikas. Jaunieši kopā ar vadītājiem diskutēja, vēroja, mācījās skatīt un vērtēt vidi apkārt gan no sava, gan dabas skatu punktiem.
“Veidojās veiksmīga mijiedarbība starp jauniešiem un māksliniekiem, noārdot ierasto “skolotājs – skolēns” hierarhiju. Piemēram, laboratorijas noslēgumā jauniešiem bija iespēja, izmantojot jauniegūtās zināšanas un prasmes, iejusties režisoru lomā. Radās kopīga performance par cilvēku, klimatu un nākotni. Tās fragmenti kalpos par iedvesmu gaidāmajai gala izrādei projekta beigās,” stāsta “Rīgas cirks” pārstāve Anna Eglīte.
Fiziskās nodarbības papildināja mākslinieces un vides aktīvistes Freidisas Dālo teorētiskās lekcijas par to, kas sabiedrībā veido pārmaiņas vadībā, bet Pasaules Dabas Fonda brīvprātīgā un aktīvā jauniete Beāte Anna Klepere rosināja sarunu par to, kā veidojas pārmaiņas un ko jaunieši var darīt jau tagad, lai iesaistītos pārmaiņas veicinošajos procesos.
Projekta noslēgumā, kas paredzēts nākamā gada maijā, laikmetīgā cirka un dejas mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas veidos izrādi, kurā izmantos jauniešu idejas. “Kā papildinošs un izglītojošs materiāls izrādei taps arī zīns (mazas tirāžas neliela formāta žurnāls) komiksu stilistikā,” piebilst A.Eglīte.
Pēc laboratorijas “Ratniekos” nākamā notika Stāmerienas pilī Gulbenes novadā, bet projekts aizsākās jūlijā Gārsenes pilī. Nākamās laboratorijas plānotas nākamgad pavasara brīvlaikā. Laboratorijās piedalās jaunieši no 13 līdz 17 gadu vecumam.
Komentāri