Vecpiebalgas vidusskolā pagājušās nedēļas garumā no 1. līdz 8. augustam bija vērojama liela aktivitāte. Jau desmito gadu pēc kārtas sabiedriskā organizācija “Kultūra, iecietība un draudzība” rīko jauniešu aktivitātes. Šogad tās ir saistītas ar interneta tehnoloģijām.
Apmaiņas programmā piedalās 95 jaunieši vecumā no 15 līdz 22 gadiem, kas pārstāv trīs Baltijas valstis. 45 dalībnieki iesaistījās “Erasmus” programmā “Like IT: Internets kā domāšanas veids un profesionālās attīstības instruments mūsdienu pasaulē”, kurā ieguva finansējumu, savukārt pārējo 50 dalībnieku uzturēšanai saņemts finansējums no Rīgas domes vasaras skolas organizēšanai par līdzīgu tematiku.
Vecpiebalgas vidusskolas kopmītņu dežurante Anita Šipko atklāj, ka ar sabiedrisko organizāciju “Kultūra, iecietība un draudzība” Vecpiebalgas pašvaldībai izveidojusies ļoti laba sadarbība. “Sabiedriskā organizācija mums ziedojusi desmit jaunas gultas un četrus lietotus datorus, nometnes beigās tiksim arī pie četriem paklājiņiem. Mēs esam ļoti apmierināti, jo, pateicoties apmaiņas programmas vasaras skolai, saglabājas darbs arī vasarā gan apkopējām, gan arī man. Esmu atbildīga par visām sadzīves lietām, kas saistītas ar nometnes ikdienu, ” tā A.Šipko.
Kā pastāstīja apmaiņas programmas koordinators Dmitrijs Bočerovs, galvenais nometnes mērķis ir informēt jauniešus par interneta iespējām, kā arī diskutēt par interneta filozofijām. “Cilvēku domāšana pēdējos gados ir stipri mainījusies, it īpaši jaunajai paaudzei, kas ir dzimuši laikā, kad jau pastāvēja sociālie mediji. Piemēram, ja viņi plāno apmeklēt kādu koncertu, tad pirmais, kas tiek darīts, šis pasākums tiek aplūkots internetā. Jaunieši labprātāk izmanto izziņas iespējas, e-pastus, bet neizvēlas personīgo saskarsmi ar citiem, kaut tas nozīmētu zvanīt pa telefonu, kas arī īsti nebūtu uzskatāma par personīgo saskarsmi. Nedēļas laikā mēs apmaiņas programmas dalībniekiem piedāvājam diskusiju veida nodarbības, kurās var debatēt par jautājumiem, kas saistīti ar sociāliem medijiem, kā arī vērtīgas prezentācijas, kurās viņi nevis diskutē, bet uzzina ko jaunu, ” stāsta Dmitrijs Bočerovs.
Nometnē rosība sākas deviņos no rīta, kad diena tiek iesākta ar vingrošanu, pēc tam notiek grupu nodarbības. “Nodarbībās, piemēram, jauniešiem stāsta un parāda, kā vislabāk uzstāties auditorijas priekšā vai sagatavot veiksmīgu prezentāciju tā, lai klausītājiem būtu interesanti. Nometnes laikā norisinās apmēram četrdesmit šāda veida nodarbības, kuras ilgst pusotru stundu. Jāpiemin, ka ikvienam apmaiņas programmas dalībniekam tiek dota iespēja piedāvāt savas idejas nodarbībām. Nometnes dalībniekiem nodarbības vada un sarīko kādu pasākumu arī viesi. Pirmdien, piemēram, pie mums ciemojās datoru firmas pārstāvji, kas pastāstīja, kā norit IT speciālistu darbs. Ikviens apmaiņas programmas dalībnieks varēja uzdot sev interesējošos jautājumus. Savukārt trešdien ciemojās Jaunatnes attīstības un sadarbības multikulturālās apvienības “JASMA” pārstāvji, lai stāstītu par neformālo izglītību,” par piedāvājumu dažādību stāsta programmas vadītājs.
Dmitrijs Bočerovs norāda arī to, ka apmaiņas programmas organizatori un vadītāji strādā kā brīvprātīgie. “Par iesaistīšanos šajā pasākumā mēs nesaņemam algu, varētu pat teikt, ka ikvienam galvenais ir piedalīties, nevis saņemt atalgojumu,” tā D.Bočerovs.
Apmaiņas programmas dalībnieks Nikolajs Prihopa stāsta, ka šajā programmā piedalās jau vairākus gadus. “Par apmaiņas programmu, ko rīko sabiedriskā organizācija “Kultūra, iecietība un draudzība”, dzirdēju no draugiem, kuri izteica ļoti labas atsauksmes. Tā arī aizsākās mana dalība šīs organizācijas rīkotajās apmaiņas programmās. Šajā gadā ir ļoti interesants temats, proti, saistībā ar IT ,” stāsta N. Prihopa. Jaunietim šī apmaiņas programma ir interesanta ar to, ka ir iespēja uzzināt daudz jaunas informācijas par tematiem, par kuriem ikdienā neaizdomājas. “Pati nometnes atmosfēra arī ir pievilcīga. Daudzi desmiti cilvēku patiešām spēj kļūt par ļoti labiem draugiem. Pirmajā dienā gandrīz nevienu nepazīsti, bet pēdējā, apmaiņas programmas noslēguma dienā, ir sajūta, ka dalībniekus pazīsti jau visu dzīvi,” teic jaunietis. Nikolajs Prihopa norāda, ka karstais laiks dažbrīd traucē koncentrēties domāt par IT lietām. “Protams, visu apmaiņas programmas laiku nepavadām mācoties, bet nodarbības, kuras notiek pa dienu, šādā laikā prasa no manis daudz,” tā N. Prihopa.
Aleksandrs Sišovs sabiedriskās organizācijas “Kultūra, iecietība un draudzība” rīkotajās apmaiņas programmās iesaistās jau ceturto gadu. “Pirms sešiem gadiem par iespēju piedalīties Vasaras skolas apmaiņas programmā man pastāstīja Nikolajs Prihopa. Pēc divu gadu domāšanas izlēmu pamēģināt. Divus gadus darbojos kā dalībnieks, bet tagad jau iesaistos kā organizators,” stāsta A. Sišovs. Jaunietis atzīst, ka apmaiņas programma viņu saista tāpēc, ka tai ir interesants formāts. “Cilvēkiem, kuri viens otru nepazīst, ir jāiemācās darboties komandā. Jādzīvo ne vien kopā, bet arī produktīvi jāiemācās organizēt darbu, lai tas dotu pozitīvu rezultātu. Šī ir lieliska iespēja, kā praktiski iemācīties sadarboties un pielāgoties citu cilvēku raksturiem,” atzīst jaunietis. Kitija Ločmele
Komentāri