Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēns Edgars Klētnieks piedalījās 46.Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē, kas no 24. līdz 29. jūlijam notika Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā, un ieguva vienu no trešajām vietām. Pavisam olimpiādē bija pārstāvētas 72 valstis, no katras, arī Latvijas, bija četri dalībnieki.
Cēsnieks stāsta, ka olimpiādes pārbaudījumi norisinājušies divos līmeņos – praktiskajā un teorētiskajā daļā. “Praktiskā daļa ilga piecas stundas, un atzīšu, kas tas bija diezgan grūti. Teorētiskajā daļā bija deviņi uzdevumi, kas, manuprāt, bija par daudz. Kopumā tas bija desmit stundu darbs sešās dienās, kuras tika pavadītas Vjetnamā. Rezultāti tika paziņoti olimpiādes pēdējā dienā. Varu teikt, ka Latvijas dalībniekiem veicās samērā labi, jo tika iegūtas divas bronzas medaļas”, secina E. Klētnieks.
Puisis gan atzīst, ka varēja uzstādīt labāku rezultātu un ir vēl nākamais gads, kad varēšot sevi pierādīt. “Īsti nevarētu teikt, ka neesmu apmierināts ar rezultātu, ko uzrādīju. Bronzas medaļa nav slikta, bet vienmēr jau var labāk. Patiesībā galvenais šāda veida pasākumos ir iegūt nevis medaļu kā olimpiskajās spēlēs, bet gan kontaktus, jo piedalījās 72 valstis. Olimpiādē satikās cilvēki ar ļoti līdzīgam interesēm. Kad kopā sanāk visi dalībnieki, tas ir kaut kas unikāls, jo šāda veida olimpiāde notiek tikai vienreiz gadā,” teic Cēsu Valsts ģimnāzijas skolnieks.
Edgars stāsta, ka brīvajā laikā esot bijusi iespēja ielūkoties Vjetnamas ikdienā. “Visspilgtāk no Vjetnamas man prātā ir palikusi satiksme. Tur uz ielām galvenokārt dominē motorolleri, braucēju ir daudz, šķērsot ielu ir ļoti grūti. Biju pārbijies gandrīz katru reizi, kad nācās pāriet brauktuvi. Tāpēc to darījām tikai tad, kad kāds vjetnamietis gāja pāri ielai, sekojām viņam. Gājēju pārejas tur vispār neko nenozīmē. Vēl mums tika dota iespēja aplūkot pagodas, kas ir budistu svētvietas. Ēdienu klāsts arī bija ļoti dažāds. Uzskatu, ka vjetnamieši ar olimpiādes organizāciju tika galā ļoti labi, jo mums tika sniegta iespēja iepazīties ar Vjetnamas kultūru. Tas bija ļoti interesanti. Sākumā pat negaidīju, ka brauciens uz Vjetnamu būs tik aizraujošs, ka iegūšu tik daudz draugu,” piedzīvotajā dalās jaunietis.
Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēns atklāj, ka finansējumu braucienam uz Vjetnamu piešķīris Valsts izglītības satura centrs, kurš jau vairākus gadus olimpiāžu dalībniekiem apmaksā izdevumus. “No sava maka neko daudz nemaksāju. Katrā gadījumā valsts ir parūpējusies par šādiem pasākumiem. Arī Cēsu novada dome iepriekšējos gadus mani ir atbalstījusi, lai es varētu doties uz sagatavošanās nodarbībām Latvijas Universitātē, ” informē cēsnieks. Edgars Klētnieks stāsta, ka pirmo reizi mācību priekšmetu olimpiādē piedalījās, kad mācījās 9.klasē, arī tā bijusi ķīmijas olimpiāde. “Nedēļu pirms tam pagatavojos un negaidot ieguvu otro vietu. Biju ļoti dusmīgs, jo gribējās būt pirmajam. Bet, lai iegūtu pirmo vietu, ir jāgatavojas nopietnāk. Tā pamazām nonācu līdz tam, ka šogad Latvijā ķīmijas olimpiādē ieguvu pirmo vietu. Vjetnamā bija mana debija starptautiskā mērogā. Esmu centies piedalīties arī fizikas, bioloģijas un matemātikas olimpiādēs, bet tur rezultāti nav tik labi,” atzīst Edgars.
Runājot par nākotne plāniem, puisis nākošgad cer piedalīties Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē, kas norisināsies Azerbaidžānā. “Vēlētos izmēģināt savus spēkus arī citos mācību priekšmetos, bet nezinu, vai tiktu līdz kādai starptautiskajai olimpiādei. Bet tas ir diezgan labs mērķis. Vislielāko paldies gribu teikt savai ķīmijas skolotājai Sarmītei Dreijaltei, cilvēkiem no Latvijas Universitātes, kā arī Cēsu novada pašvaldībai, kas palīdzēja, lai šogad varētu piedalītos ķīmijas olimpiādē Vjetnamā,” tā Edgars Klētnieks. Kitija Ločmele
Komentāri