Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

No vidusskolēna par studentu

Druva
00:00
07.11.2008
6
200811062024019470 1

Kā Cēsu rajona jauniešiem veicas

galvaspilsētā, izvaicāju

augstāko izglītības iestāžu 1. kursa studentus.

Andris Stalbovs informāciju tehnoloģijas studē RTU, bakalaura grādu iegūs pēc trīs gadiem, lai strādātu par IT speciālistu, kā arī vadītu IT projektus. Nora Cābe Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultātē studēs sešus gadus. Pēc rezidentūras beigšanas viņa varēs strādāt par ārsti. Nora zina, ka paliks Latvijā, lai kādus grašus te arī nemaksātu, jo nespēj sevi iedomāties ārzemēs. Jānis Gorbunovs LU sociālo zinātņu fakultātē politikas zinātnes apgūs trīs gadus, bet ar to vēl būs par maz, lai varētu īstenot ieceri kļūt par diplomātu.

– Kāda ir dzīve galvaspilsētā?

Andris: – Man Rīga ne visai patīk, ir lieli attālumi, cilvēku daudz, ielās nav pazīstamu seju.

Nora: – Mani Rīgā fascinē dinamiskā kustība, aktīvā rosība, kņada. Novēroju cilvēkus sastrēgumos, tas ir apbrīnojami interesanti. Lielākoties sejās var lasīt neapmierinātību, kaitinoša ir masu vienaldzība un vēsums. Gribētos, lai cilvēki ir laimīgāki.

Jānis: – Dzīve te ir skaļa, trokšņaina, tramvajos un trolejbusos drūzmēšanās, bet sarunvaloda – krievu. Dažreiz kaitina lielās cilvēku masas, īpaši uz gājēju pārejām.

– Kāds ir studiju process?

Andris: – Salīdzinot ar vidusskolu, nav nekāda medusmaize – grūtāk izbraukt. Lekciju saraksts diezgan labs. Jāmācās 11 priekšmeti, nedrīkst iedzīvoties parādos, jo var izkrist no budžeta. Sākums ir diezgan cerīgs – matemātikā divi desmitnieki.

Nora: – Šoka terapija sākās 1.septembrī, kad intensīvi jau bija jāsāk mācīties. Gribētu atgriezties vidusskolā, jo tagad mana dienas kārtība sastāv no ēšanas un mācīšanās vien. Mēnesī esmu iemācījusies vielu, kas vidusskolā izstiepta divu gadu garumā. Dažu dienu lekcijas ir no astoņiem līdz astoņiem, pēc tam vēl jāspēj koncentrēties vismaz trīs stundu darbam. Pat sestdienās ceļos ar modinātāja palīdzību. Ļoti gribēju dejot, bet nav iespējams. Tā kā skolā man bija labas atzīmes, vissāpīgākais, ka, darbā ieguldot pat miegam paredzētās stundas, atlīdzība ir kārtējais mācību parāds. Ja būtu zinājusi, ka mani gaidīs grāmatu kalni vien, diez vai būtu izdarījusi šo izvēli, tā vairs nav dzīve. No mums jau prasa augstākās matemātikas zināšanas, kas vidusskolā pat mācību programmā nav iekļautas.

Jānis: – Slodze ir diezgan liela. Lai gan desmit lekcijas nedēļā neizklausās daudz, jāteic, ka vidusskolā bija krietni vieglāk. Politologiem ir ļoti daudz jālasa, gandrīz viss – angļu valodā. Vidusskolā pietrūka stingrības, kas stimulētu referātus tiešām uzrakstīt, nevis vieglprātīgi pārkopēt no kāda interneta portāla. Pēc skolas beigšanas jaunietis nav sagatavots studenta dzīvei.

– Vai priekšstats par studentu trūcīgo dzīvi un maizes garozu graušanu ir patiess?

Andris: – Man nauda parasti paliek pāri, jo cenšos iztikt ar to, kas ir, bet neierobežoju sevi, ja kaut ko gribu. Saņemu arī 70 latu stipendiju. Par dzīvi nesūdzos.

Nora: – Nav tā, ka ēstu tik rupjmaizi vien, bet iespējams, ka man vienkārši paveicies. Saņemu arī Vītolu fonda stipendiju – 100 latu mēnesī. Esmu apmierināta. Vienu gan varu teikt – Rīgā nauda pazūd, pat neko ievērojamu nenopērkot, maciņš jau tukšs, mistika.

Jānis: – To teiksmaino studentu nabadzību kaut kā neizjūtu, tagad jau esmu iemācījies sabalansēt līdzekļus. Pirmās nedēļas beigās gan bija no drauga jāaizņemas nauda, lai varētu mājās aizbraukt.

– Kā ar maltītes gatavošanu un veselīgu uzturu?

Andris: – Beidzot esmu atklājis, kā darbojas ledusskapis, bet mana pavāra prasme diemžēl aprobežojas ar maizītēm un sausās zupas vārīšanu. Es pat nezinu, kur kojās ir virtuve, bet manos plānos ir tuvākajā laikā to atrast.

Nora: – Reti sanāk pagatavot kārtīgas vakariņas, jo tas aizņem laiku. Visbiežāk izmantoju savu īpašo recepti – divas ceptas olas plus divas maizītes. Vēl dzeru ļoti daudz kafijas. Domāju, ka lielai daļai studentu ir veselīga uztura problēmas, jo tam vajag vairāk līdzekļu, laika.

Jānis: – Cepu un vāru kartupeļus, gatavoju pelmeņus. Arī mammas līdzi dotās karbonādes vienmēr noder, par badu vai nepilnvērtīgu uzturu nesūdzos.

– Ko ieteiktu tiem, kas vēl kļūs par studentiem?

Andris: – Kārtīgi pārdomāt izvēli un neizniekot savu laiku. Lai izsvērtu, ko mācīties, labi noder ēnu dienas.

Nora: – Izdariet izvēli laikus! Ideāli būtu izlemt jau 9. klasē, lai vidusskolas gados varētu pilnveidoties konkrētajā nozarē.

Jānis: – Ir derīgi precīzi noskaidrot uzņemšanas kārtību, lai negadās, kā man, kad divas reizes aizbraucu uz Rīgu ar nepareiziem dokumentiem. Tiem, kas nolēmuši stāties sociālo zinātņu fakultātē, iesaku nopietni izvērtēt angļu valodas spējas, vēlams pat papildus pamācīties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mācību tirdziņā – tikai pašradītas preces

07:06
22.11.2024
27
1

Tirdziņi mācību iestādēs tradicionāli saistās ar Miķeļdienas atzīmēšanu, bet šogad tirgošanās ar pašu veikumiem nereti notika, atzīmējot Mārtiņdienu. Arī Skujenes pamatskolā skolēniem bija iespēja parādīt citiem savas ģimenes sagatavoto. “Esam neliela lauku skoliņa, visi audzēkņi bija aicināti piedalīties Mārtiņdienas gadatirgū, bet skolas “Junior Achievement” pulciņa dalībniekiem bija jāprezentē savi uzņēmumi,” par aizvadīto tirgošanos pastāsta uzņēmējdarbības […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
45
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
68

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
93

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
61

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi