Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

No keramikas pulciņa līdz grāmatu dizaina autorei

Druva
08:28
27.10.2020
23
Dace 2

Dace Buka (29) ir dizainere, dzimusi un augusi Cēsīs. Viņa ir gandarīta par to, ko dzīvē ir sasniegusi, un to, ka viņas darbs vienlaikus ir arī vaļasprieks.

Lai gūtu enerģiju, Dacei ļoti patīk vienai braukt ar automašīnu un klausīties mūziku. Bet, kā no keramikas pulciņa dzīves ceļi aizveduši līdz dizaina darbiem, viņa lasītājiem pastāstīs raksta turpinājumā.

Dace mācījusies Cēsu Pilsētas ģimnāzijā (tagad – Cēsu Valsts ģimnāzija) līdz 9.klasei. Tolaik dzīves apstākļi jaunieti mudināja mainīt vidi, viņa pārcēlās uz lielpilsētu, kur sāka mācīties Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Līdztekus dzīvei Rīgā Dace joprojām ik pa laikam atbrauc uz Cēsu pusi, Priekuļiem, jo patīk būt starp lielpilsētu un mazāku vietu, tā gūstot līdzsvaru. “Jau mācoties Cēsīs devītajā klasē, draudzene, kas mācījās paralēlklasē, “paķēra mani līdzi” uz Rīgu, Dizaina un mākslas vidusskolas kursiem. Pēc devītās klases absolvēšanas Cēsu Pilsētas ģimnāzijā iestājos mākslas vidusskolas keramikas nodaļā.” Dace atzīst, ka radošums viņu saistījis jau bērnībā, apmeklējusi keramikas pulciņu Cēsu Bērnu un jauniešu centrā, mācījusies Cēsīs Mākslas skolā, kur guvusi pirmās iemaņas un prasmes saskarsmē ar stiklu.

Radošo profesiju pārstāvjiem Dace iesaka mācīties Rīgas Di­­­zaina un mākslas vidusskolā. “Čet­­­ri intensīvi gadi šajā skolā man iemācīja ļoti daudz. Vēlos akcentēt trīs galvenos ieguvumus: tika pieslīpētas praktiskās iemaņas, kā novest roku darbu līdz perfekcijai; bija jāapgūst ļoti plašs humanitāro zinātņu klāsts – vēsture, psiholoģija, literatūra, filozofija, kas attīstīja analītiku un kritiskās domāšanas prasmes; skolā ir inteliģenta vide – pasniedzēji un audzēkņi. Bija ļoti daudz jāstrādā, bet tas viss man lika attīstīties un pilnveidoties. Tas noteikti bija tā vērts,” atzīst jauniete.

Absolvējot mākslas vidusskolu, pašsaprotami esot bijis izraudzīties studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļā apgūt vides dizainu. Uz jautājumu, kas ir vides dizainers, Dace atbild: “Programma nekoncentrējas uz priekšmetu dizainu, bet uz cilvēka apkārtējo vidi – gan iekštelpās, gan ārtelpās -, lai padarītu to pieejamu un funkcionālu. Piem­ē­ram, ir tukša stacijas ēka, un mans uzdevums kā vides dizainerei ir izdomāt, kur labāk novietot soliņu, kur būtu jābūt autobusu maršrutu sarakstam, cik lieliem cipariem, lai tos var saskatīt. Tam būtu jābūt plānam, kā atvieglot cilvēkam orientēšanos vidē.”

Ko Dace kā vides dizainere ieteiktu Cēsīm? “Ieteiktu Cēsu vecā tirgus teritoriju attīstīt par publisku un funkcionālu zonu. Tai, manuprāt, ir liels potenciāls. Tā ir teritorija, kur varētu ieviest ko radošu, vadoties pēc pieredzes citās Eiropas pilsētās. Arī Latvijā ir labi piemēri, kā apgūt degradētu vidi – izstāžu zāles, street food festivāli un citas norises. Vieta jāuzlabo estētiski un funkcionāli. Uzskatu, ka šis lielais laukums pilsētas centrā būtu jāapgūst un jāveido sabiedrībai interesants un pieejams.”
Studējot Latvijas Mākslas akadēmijā, Dacei bija iespēja Eras­mus+ apmaiņas programmā gadu mācīties Lisabonas Unive­rsitātē Portugālē, kur uzsvars likts uz produktu dizainu. “Lielā­kais ieguvums tur bija spēja adaptēties un pielāgoties neierastiem apstākļiem un kultūrām. Bet profesionāli es gada laikā apguvu grāmatu maketēšanu, kas izrādījās noderīga prasme. Šobrīd maketēju vairākas grāmatas gadā,” atklāj jauniete. “Sākotnēji mani sadarbības projekti bija ar izdevniecību Pie galda!, kurai maketēju pavārgrāmatas. Tagad lielākoties sadarbojos ar Ģimenes psiholoģijas centru “Līna”, esmu jau vairāku grāmatu dizaina autore. No­­­vembra beigās iznāks jaunākā grāmata “Niķu nav!” par bērnu līdz trīs gadu vecumam audzināšanu. To sarakstījusi Ģim­enes psiholoģijas centra “Līna” izveidotāja Vita Kalniņa,” stāsta Dace.

Jaunietei dzīve piedāvājusi dažādas iespējas. Dace strādājusi par dizaineri AS UPB, vienā no vadošajiem industriālajiem koncerniem Latvijā, taču sapratusi, ka astoņu stundu darbadiena birojā nav domāta viņai. Dace arī ilgstoši sadarbojas ar žurnālu “Ir” kā reklāmas māksliniece, bet, runājot par savu nozīmīgāko dzīves notikumu, viņa smaidot atbild: “Tas mani noteikti vēl sagaida nākotnē.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
8

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
270
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
133

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi