Meža klusuma un priežu smaržas ieskauti, nedēļas nometni “Krāsains prieka karuselis” Cēsīs, Gaujaslīčos, aizvadīja ne tikai cēsnieki, bet arī 26 diasporas bērni, kas atbraukuši no dažādām pasaules valstīm.
Gaujaslīču nometnes vēsture ir gara, taču pēdējo divu gadu laikā veiktas lielas pārmaiņas – apkārtne un dzīvojamās telpas sagatavotas cilvēku uzņemšanai un pasākumu rīkošanai. “Kopš pagājušā gada sākām aktīvi gatavot šo vietu dažādu pasākumu organizēšanai. Ideja par nometni radās pakāpeniski. Mazākas grupiņas te viesojušās jau iepriekšējos gados, taču 51 bērns šeit viesojas pirmoreiz,” stāsta nometnes organizētāja Helēna Andersone.
“Skolotājas, kuras bija organizējušas līdzīgas nometnes arī iepriekšējos gados, izdomāja vērsties pie Cēsu novada domes priekšsēdētāja Jāņa Rozenberga ar ideju par nometnes rīkošanu diasporas bērniem. Atbalstot ideju, viņš ieteica nometni rīkot tieši Gaujaslīčos,” stāsta H. Andersone, piebilstot, ka tas kalpojis kā lielisks pamudinājums šo vietu sakopt un sagatavot nometnes rīkošanas prasībām. Vieta sagatavota ne tikai formālām prasībām, bet arī bērnu ērtībai un aktivitātēm.
“Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātajā konkursā nometnes projekts ieguva valsts finansējumu. Kopā ar mūsu sadarbības partneriem – Cēsu novada pašvaldību un Zviedrijas latviešu biedrību “Upsalas”, kā arī atbalstītājiem – “Cēsu alus”, “Vinnis”, “Swedbank”, “Laima” un “Venden”- nometne aizritējusi krāšņi un neaizmirstami,” teic Helēna.
“Krāsainajā prieka karuselī” piedalījās 51 bērns no deviņām pasaules valstīm: Latvijas, Zviedrijas, Anglijas, Īrijas, Norvēģijas, Vācijas, Kanādas, Grieķijas un Krievijas. “Bērni sadzīvo vienkārši brīnišķīgi, un tieši šis ir nometnes mērķis – nepazaudēt saikni ar Latviju un latvisko,” teic nometnes organizētāja. Lai gan starp bērniem, kas uz nometni atbraukuši no ārzemēm, ir arī tādi, kas latviešu valodu vēl zina slikti, Helēna stāsta, ka šī viņiem ir lieliska iespēja, lai savas prasmes uzlabotu: “Organizējām dažādas nodarbības latviešu valodas izkopšanai. Viesojās gan logopēds, gan rakstnieki un dzejnieki. Dziedājām latviešu tautasdziesmas un uzzinājām daudz jauna par latviešu mūzikas instrumentiem. Tāpat neatņemama sastāvdaļa bija arī dažādas radošās darbnīcas, melleņu lasīšana un aktīvā atpūta. Bijām arī Cēsu svētkos. Ceturtdien ar priekšnesumu piedalījāmies svētku atklāšanā un sestdien devāmies cēsnieku gājienā. ”
Nometnes organizētāja pastāstīja, ka bērnu galvenais ieguvums ir lieliski pavadītais laiks savā dzimtenē un, protams, jaunie draugi, kuri, iespējams, vēlāk būs iemesls, lai tautieši atgrieztos mājās. Nometne “Krāsains prieka karuselis” Gaujaslīčos notika pirmo gadu, taču organizētāji un vadītāji atzīst, ka cer arī nākamgad piedalīties projektā un sniegt neaizmirstamas atmiņas gan vietējiem, gan diasporas bērniem.
“Šobrīd noskaņojums ir lielisks, un Gaujaslīči ir ieskandināti tā, lai arī nākotnē šāda veida nometne šeit varētu tikt organizēta. Esam patiešām apmierināti un priecīgi par sasniegto,” teic Helēna.
Iztiekot bez reklāmām un publicitātes, nometnes dalībnieki pieteikušies ļoti ātri. Tā kā interese bija ļoti liela, radusies ideja arī par divu nometņu rīkošanu nākošajā gadā. “Diasporas bērnu vecāki ir ļoti ieinteresēti, lai viņu atvases varētu pavadīt kādu laiciņu Latvijā. Diemžēl daudziem nācās atteikt, tāpēc pieļaujam iespēju nākamgad rīkot vienu valsts finansētu un vienu maksas nometni,” pastāsta nometnes organizētāja Helēna.
Bērni bija atbraukuši no astoņām pasaules valstīm. Arī Marta Siliņa (10) uz nometni Cēsīs braukusi no ārzemēm. Kopš trīs gadu vecuma meitene dzīvo Zviedrijā, viņa Gaujaslīčos viesojās trešo reizi. “Ļoti šeit patīk. Esmu ieguvusi daudz jaunu draugu no Latvijas un citām valstīm. Atmiņā vienmēr paliks zemessargu viesošanās. Uzzināju daudz jauna gan par aizsargāšanos, gan izdzīvošanu. Patika arī koncerts, kurā vienīgā dziedāju zviedru valodā,” teic Marta.
Komentāri