Ejot uz smalku restorānu, var pārņemt reizē svētku noskaņa un prieks, gan arī bailes no nezināšanas, kā rīkoties ar priekšā noliktajiem instrumentiem un kā apēst tik kāroto gardumu, kas gatavots no ūdens veltēm.
Galda uzvedības etiķete, protams, ir, tomēr nevajadzētu baidīties pavaicāt padomu viesmīlim. Turklāt vienkāršība ir vienmēr noderīga īpašība. Austeres
Svaigas austeres restorānos pasniedz speciālā šķīvī uz sasmalcināta ledus. Līdzās tiek novietots trauciņš ar ūdeni pirkstu noskalošanai, šķīvītis ar citronu un maizi, kā arī piparu dzirnaviņas.
Ja šī jūras velte būs patiesi svaiga, tad mīkstums sarausies mirklī, kad tiks uzpilināta citronu sula. Speciālisti iesaka austeri uzreiz nenorīt, bet ar mēli viegli piespiest to pie aukslējām. Lai baudītu austeres, zinātāji iesaka izmantot vai nu austeru dakšiņu, vai arī nekautrēties un austeri izsūkt no vāka kopā ar visu šķidrumu.
Vēzis
Lai nogaršotu vēzi, būs nepieciešama dakšiņa, nazis un vēžu nazītis. Arī ēdot vēžus, neiztikt bez pirkstu sasmērēšanas, tādēļ noderēs skalojamais trauciņš.
Vēzi ēst nav sarežģīti. Tas ir jāsatver aiz muguras ar kreiso roku, ar labo roku satverot asti, ko vajadzētu grozīt, kamēr čaula salūst un to var atdalīt. Tad kreisajā rokā jāņem vēža kājiņas, bet labajā – vēžu nazītis. Ar nazīti jānolauž kājiņām un spīlēm gali, tad jābauda. Omārs
Omārus restorānā var pasniegt gan veselus ar visu čaulu, gan pārdalītus uz pusēm, kā arī iztīrītus.
Ja omārs pasniegts vesels, tad tā izņemšanai no čaulas noderēs nazis, dakšiņa, omāru knaibles, šķīvis čaulām, kā arī trauciņš pirkstu skalošanai. Vispirms omārs jāsatver ar kreiso roku no mugurpuses un ar labo, pagriežot asti, tā jāatdala. Omāra muguru atliek atlikumu šķīvī, bet asti apakšpusē ar omāru knaiblēm gareniski sagriež. Tad ar knaiblēm šķeļot čaulu, atver spīles un ar dakšiņu no tām izņem mīkstumu.
Kājiņas ar pirkstiem locītavu vietās nolauž un ar knaiblēm pāršķeļ apakšējo daļu. Tad ar dakšiņu to izloba. Kājiņas vēl var arī izsūkt. Forele
Foreli sadala ar zivju dakšiņu, to turot kreisajā rokā un atdalot spuras. Ar zivju nazīti jāiegriež āda zivs mugurpusē no galvas līdz astei un jāatdala gaļa. Tad ar zivju dakšiņu un nazi jānovelk āda. Tālāk jāiegriež zem zivs galvas un zivs astes un jāatdala fileja no vidējās asakas. Būtiski atcerēties no žaunām izņemt vaidziņus – īpašo delikatesi. Kad tas paveikts, zivs jāapgriež otrādi un no tās jāatdala apakšējā āda. Ieteikumi
Ja pie zivs tiek pasniegta dakšiņa un lāpstiņa, tad lāpstiņa jāņem labajā rokā, bet dakšiņa – kreisajā. Dakšiņa paredzēta tam, lai būtu iespējams saturēt gabaliņu, lai ar lāpstiņu varētu izņemt asakas.
Ja pie zivs pasniedz divas dakšiņas, tad ar dakšiņu, kas labajā rokā, atdala asakas, ar otru liek zivi mutē.
Lai ēstu moluskus, nav nepieciešami speciāli galda piederumi un, lai atdalītu gaļu no gliemežnīcas, var izmantot parasto dakšiņu.
Komentāri