Vidzemes augstskolas 2.kursa studente Laine Kuzmane no Jaunpiebalgas līdztekus studijām strādā. „Esmu informācijas centra administratore pilsētas galerijā „Valleta”. Mani darba pienākumi saskan ar studiju programmu. Sabiedrisko attiecību veidošanu te nevaru praktizēt, bet komunikāciju pieredzu ik dienu. Atbildība ir liela, jo manos uzdevumos ietilpst grāmatvedība – rakstu dokumentus, atskaites, pārdodu un reģistrēju biļetes un dāvanu kartes, kā arī sniedzu apmeklētājiem informāciju par tirdzniecības centru,” stāsta komunikāciju un sabiedrisko attiecību studente L.Kuzmane.
Laine darbu ilgu laiku meklējusi intensīvi, bet nesekmīgi. „Valmierā studentiem atrast darbu ir grūti, īpaši labi apmaksātu. To atzīst arī studiju biedri. Informācijas centrā nemitīgi nāk jaunieši, lai apjautātos par vakantajām vietām. Darba devēji prasa pieredzi un maksimālu atdevi, tādēļ nākas izvēlēties, kas ir pirmajā vietā – darbs vai mācības. Darba piedāvājumi ir kā periodiski sprādzieni, lielākoties pieprasa tirdzniecības vai apkalpojošās sfēras darbiniekus,” pieredzē dalās Laine.
Jaunietei darbu „Valletā” ieteikusi draudzene. Laine aizsūtīja savu CV, bija pārrunās un iepatikās darba devējiem. „Konkurence bija liela. Kaut sarunā biju pēdējā, tomēr atradu kopīgu valodu ar komisiju, biju atklāta. CV varēju uzrādīt bagātu iepriekšējo darba pieredzi,” lepojas Laine, kura strādā kopā ar studentēm, tādēļ darba grafiku var veidot pašas. Laine jūt, ka darba devēji ir atsaucīgi, vienmēr rēķinās ar katra darbinieka iespējām, tādēļ mācības apvienot ar darbu ir viegli. Studente atzīst: „Gribu būt neatkarīga, nevēlos naudu prasīt vecākiem. Ar darbu aizpildu savu laiku un gūstu pieredzi.
Laine neatklāj, cik šādā darbā pelna, tomēr dod mājienu, ka alga atbilstoši slodzei ir pietiekami laba, lai nevēlētos meklēt citu vietu: „Nedaudz esmu darbaholiķe. Pēc darba nogurums ir jūtams, bet tas ir patīkami. Mēnesī strādāju aptuveni simts stundu. Ja ir pilnā maiņa, darbdiena ilgst 12 stundas. Šobrīd man ir pārbaudes laiks, bet jūtu vadības mājienus, ka esmu sevi pierādījusi. Laiku atpūtai un sev atlicināt varu vienmēr. Šobrīd meklēju iespēju apgūt hip – hop un street dejas.”
Laines kursā strādā vēl daži studenti. Pasniedzēji pret to izturas pozitīvi. „Pārmetumus par studentu aizņemtību, pelnot algu, neesmu dzirdējusi. Neesmu bijusi situācijā, ka būtu aizkavējusies ar kāda studiju darba nodošanu. Ja tā gadītos, pasniedzējiem ar darbu neaizbildinātos. Ir docenti, kas nezina, kurš students strādā vai neizdarīto nesaista ar darbu. Ir studenti, kuri tikai mācās, bet individuālo darbu noteiktajā termiņā neizpilda,” teic jaunpiebaldziete un piebilst, ka uzskata, ja students grib kvalitatīvi un augstvērtīgi apgūt savu profesiju, tad strādāt nevajadzētu.
„Tas ir nedaudz aplami, ja cilvēks ir spiests klātienē studēt un vēl strādāt. Valstī nepieciešami citādi izglītības sistēmas principi – lai visiem studentiem būtu stipendija, lielāka par pašreizējiem 70 latiem, jo ar tādu summu reāli dzīvot nevar,” domā Vidzemes augstskolas studente.
Komentāri