Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Mūsu tautām ir daudz kopīgā

Druva
09:24
14.10.2022
8
Ukraina 2

Karš Ukrainā ir ne vien izpostījis daudzas dzīves, ģimenes, mājokļus un atstājis smagu nospiedumu vēstures lappusēs, bet arī atvedis uz Latviju daudzus ukraiņus. Sarunājos ar ukrainieti, kas nu jau gandrīz gadu dzīvo un strādā Cēsīs. Jūlija Paskela te ieradās kopā ar savu mammu Valentīnu, un nu abas sauc Cēsis par savu otro ģimeni.

– Pastāstiet par savu ceļu uz šejieni. Skaidrs, ka iemesls bija karš dzimtenē, tomēr padalieties ar to, kāpēc izlēmāt doties šurp!

– Brīdī, kad pieņēmām smago lēmumu pamest mājas un ierasto dzīvi Ukrainā, nebija skaidrs, ko vispār iesākt. Uz kurieni doties? Sameklēju brīvprātīgos, kas mūs no Žitomiras Ukrainā nogādāja Varšavā, Polijā. Tad tālāk dažādu apstākļu rezultātā brīvprātīgie mūs atveda uz Rīgu. Tas gan nebija fiziski ļoti grūts ceļš, braucieni bija samērā gludi un bez aizķeršanās, tomēr nedrošība, neziņa, kā būs tālāk, – tas bija smagi. Ieradušies Rīgā, atklāti sakot, nezinājām, ko vispār darīt. Mums paveicās, jo sastapām brīnišķīgu brīvprātīgo darbinieku, kas ierosināja doties uz Cēsīm. Lūk, tāds bija mūsu ceļš uz šejieni – īsumā.

– Kā jums te patīk? Kādas šķiet Cēsis kā pilsēta? Tā ir samērā neliela vieta, tomēr, saprotu, jums jau ir izdevies šeit atrast darbu?

– Cēsis ir kļuvušas par mūsu ģimeni. Patiešām. Šeit visi mums ir palīdzējuši atgūt mieru un iespēju atkal brīvāk elpot. Mēs šeit atbraucām ziemā, tad šķita, ka te īsti nekas nenotiek. Tas gan nav slikti (smaida). Tobrīd mums patiešām bija vajadzīgs miers un klusums. Pienākot vasarai, bija skaidrs, ka Cēsis šajā sezonā ir pavisam cita pilsēta – burvīgas ainavas, vēsturiskas vietas un ļoti daudz ārzemju tūristu! Burvīga pilsēta. Mēs jau līdz šim esam paguvuši apskatīt ļoti daudz tuvējās apkārtnes, mums šeit patīk! Runājot par darbu, to atrast, protams, nebija viegli, sevišķi tāpēc, ka man ir invaliditātes statuss un līdz šim biju strādājusi IT projektu vadīšanas jomā mārketingā, tādā ļoti specifiskā, šaura profila specialitātē. Manai mammai ir sešdesmit gadu, un viņas pieredze cilvēkresursu jomā ir tiešā saistībā ar Ukrainas likumiem, kas, protams, Latvijā nav itin nekādā vērtē, meklējot darbu.

Raugoties darba sludinājumus, bija skaidrs, ka mūsu konkrētajai pieredzei atbilstošs nebija gandrīz nekas. Man paveicās, jo atradu darbu vietējā dizaina uzņēmumā. Tas gan nav pilnas slodzes darbs, jo uzņēmums vēl ir tikai starta līmenī, tomēr, pateicoties tieši manai mārketinga stratēģijai, ļoti strauji augam! Mūsu virzošais produkts ir milzīgs krāsojamais plakāts, kas bērniem ir gan izglītojoša, gan izklaidējoša nodarbe, reizē nodrošinot vecākiem brīdi miera, jo bērni ir aizņemti ar darbošanos. Mūsu uzņēmuma nosaukums ir “KAN­O­Oedi­tions”. Uzņēmums dibināts tieši ar mērķi dot iespēju Uk­rainas profesionāļiem strādāt šeit, radot lielisku produktu un dodot savu artavu vietējām nevalstiskajām organizācijām. Mūsu piedāvājumā ir pieci plakāti, no kuriem trīs pilnībā ilustrējuši Ukrainas mākslinieki. Es komandā esmu ceturtā ukrainiete.

– Kā vērtējat komunikāciju ar latviešiem? Vai ir viegli komunicēt ar vietējiem, saņemt palī­dzību un skaidrojumus, ja nepieciešams?

– Jāsaka, latvieši šķiet ļoti komunikabli. Man te jau ir ļoti daudz draugu, jāatzīst, iedzīvoties ir ļoti viegli, jo tomēr mūsu tautām, liekas, ir līdzīga mentalitāte. Ar vecākiem cilvēkiem sarunājos krieviski, jaunākā paaudze vairāk dod priekšroku sarunām angļu valodā. Tā kā esmu valodniece un pārzinu sešas valodas, man šķiet brīnišķīga iespēja apgūt arī latviešu valodu. Mums Latvijas valdība nodrošina bezmaksas latviešu valodas kursus, un mēs ar manu mammu izmantojam šo iespēju. Ja nu gadījumā nesaprotu, ko kaut kas nozīmē latviešu valodā (lai arī interesanti, ka reizēm dažas lietas ir ļoti līdzīgas ukraiņu valodai!), līdz šim vienmēr ir paskaidrots krievu vai angļu valodā, tāpēc man jāsaka, ka saskarsme ar cilvēkiem šeit bijusi ļoti veiksmīga.

– Uzdošu jautājumu, kas mazliet aizskars jūtīgu tematu. Jūs noteikti zināt mūsu tautas vēsturi saistībā ar Krieviju un arī to, ka vēl šodien ir zināmi sarežģījumi ar krievu valodā runājošo iekļaušanos Latvijā un tamlīdzīgi. Tas, protams, ietver krievu valodu. Iesākumā man šķita, ka ukraiņi runā ukraiņu valodā. Tagad, bieži sastopoties ar Ukrainas bēgļiem Latvijā, dzirdu, ka tomēr lielākoties sarunās lieto krievu valodu. Vai tā ir tik izplatīta Ukrainā?

– Vispirms gribu teikt, ka katrs ukrainis ļoti lepojas ar savu valstisko piederību. Un, nē, krievu valoda nebūt nav izplatīta ukraiņu vidū. Mums ir sava – ukraiņu- valoda. Tomēr ir tā, ka latvieši ukraiņu valodā nerunā un krievu valodu vairumā gadījumu saprot abas puses. Lai spētu komunicēt, vairums izvēlas tieši šo. Jaunā paaudze Ukrainā runā tikai ukraiņu valodā, un pat tie jaunieši, kas nāk no ģimenēm, kas pieradušas runāt krieviski, tomēr runā tikai ukrainiski. Protams, ir situācijas, kad šīs ģimenes komunicē tikai krieviski, tas ir dabiski, domāju, šeit jau notiek tieši tāpat. Es pati tiešām apgūstu latviešu valodu, jo man ir liela cieņa pret cilvēkiem, kas mani uzņēmuši kā savu ģimenes locekli, un vēlos, lai viņi justos komfortabli, kad sarunājamies. Vienmēr ir uzjautrinoši redzēt viņu sejas, kad es cenšos kaut ko pateikt latviski (smaida).

– Kāpēc izvēlējāties atbraukt tieši uz Latviju? Šo jautājumu esmu uzdevusi jau daudziem ukraiņiem, šoreiz arī jūsu kārta. Kāpēc ne uz Vāciju vai Zviedriju, vai kādu citu rietumu valsti?

– Jau iepriekš minēju, ka tieši palīdzība no Latvijas bija pieejama, un Latvija vienmēr ir centusies izrādīt atbalstu, kad mūsu valstī bijušas krīzes situācijas. Mēs ar mammu zinājām, ka vēlamies kaut kādā veidā atlīdzināt par šo palīdzību, vismaz piedāvājot sevi kā darbaspēku šeit. Otra lieta ir fakts, ka mana mamma neprot angļu valodu, tāpēc bija skaidrs, ka mums jādodas uz vietu, kur viņa spētu atrast darbu, arī nerunājot angļu valodā. Un tad, protams, jau minēju, mūsu tautām ir zināmas līdzības mentalitātē. Izvēlējamies Latviju, jo mūsu kultūras tomēr ir līdzīgas, pārceļoties nebija jāpārdzīvo kaut kāds kultūršoks dzīvesvietas maiņas rezultātā.

– Jūs vairākkārt minat, ka latvieši un ukraiņi ir līdzīgi, ieskaitot mentalitāti. Es gan reizēm dzirdu, ka latvieši no citām Austrumeiropas tautām tomēr atšķiras…

– Jāsaka, ka gan jā, gan nē. No vienas puses, ukraiņi ir ļoti viesmīlīgi, atvērti, vienmēr aicina viesus pie sava ēdamgalda. Lat­vieši šai ziņā, man šķiet, ir ļoti līdzīgi. Mēs ierodoties patiešām saņēmām visu iespējamo atbalstu, kādu vien vispār var iedomāties. Iepazināmies ar lielisku cilvēku, brīvprātīgo Gintu Bernecki. Viņš lielu daļu laika pavada, palīdzot un organizējot palīdzību tiem, kam tā visvairāk vajadzīga. Viņa darba gars mani tiešām pārsteidza, apbūra, man pat bija lieliska iespēja ar viņu sastrādāties kopā biedrībā “BeTheLight”.

Par kopīgo runājot, jāsaka, ka gan ēdiens, gan sociālā izturēšanās, gan uzvedības normas, ļoti daudz ir kopīgā gan latviešiem, gan ukraiņiem. Vienlaikus mums ir savas zīmīgas atšķirības, tāpēc ir ļoti interesanti būt šeit un piedzīvot iespēju apgūt visu jauno. Pie saviem latviešu draugiem iepazīstam jaunus ēdienus un tāpat padalāmies ar tradicionālām ukraiņu receptēm no mūsu mājām. Un ļoti bieži jūtu, ka mūsu tautām ir līdzīgi uzskati daudzos globālos jautājumos, tāpēc varbūt man ir radies iespaids, ka mūsu tautām ir daudz kopīgā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
88

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
7
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
1
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi