Cēsnieks Eduards Ruicis (19) dejošanas gaitas sācis sešu gadu vecumā, bet trīspadsmit gados apguvis balles, tautas un arī mūsdienu dejas.Patlaban jaunietis ne vien turpina apgūt zināšanas par deju, bet māca dejot arī citiem. „Ikdienā dejoju B – boying jeb breiku, house, bet kopš esmu uzsācis studijas Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras koledžā, apgūstu arī hip – hop freestyle. Nākas mācīties arī laikmetīgo un klasisko deju, tomēr mūsdienu stili ir sirdij vistuvākie, jo to pamatā ir improvizācija, kā arī tie ļauj katram veidot savu oriģinālo dejošanas manieri – iegūt pilnīgu kustības brīvību,” par savu vaļasprieku stāsta jaunietis.
Dejas gaitas Eduards sācis, kad apmeklējis sagatavošanas grupu pamatskolai, tajā divas reizes nedēļā bijis jāpiedalās balles deju nodarbībās. Tomēr paldies jāsakot mammai un vecmammmai, kuras viņu, septiņgadīgu zēnu, aizvedušas uz skolas deju kolektīvu. Tieši tur sākusies mīlestība pret deju. „Pat tagad atceros, ka sākumā biju skeptiski noskaņots pret tautas dejām, jo skolā vienaudži, kuri nedejoja, uzskatīja, ka tā nav puišu nodarbe. Pats arī domāju, ka dejošana ir lieka nasta, bet pēc pirmajām skatēm man iepatikās. Kad pamatskolas ilggadīgākais kolektīvs izjuka, mani pārņēma vēlme pamēģināt ko oriģinālāku un dinamiskāku. Sapratu arī, ka vēlos mācīt dejošanu citiem, jo pārliecinājos, ka Cēsīs, Valmierā un Siguldā nav mūsdienu deju studijas, kur būtu iespējams apgūt breiku. Man palaimējās, jo satiku divus pēdējos aktīvos dejotājus no breika zelta laikiem Cēsīs – Daini Dilendorfu un Kasparu Kurcenu, kuri paņēma mani savā paspārnē un apmācīja.”
Jaunietis atklāj, ka dejošana devusi jaunas iespējas. Pateicoties tai, apmeklētas Baltijas valstis, izdevies paceļot arī pa citām Austrumeiropas zemēm. Piedzīvoti patīkami mirkļi kopā ar Cēsu Valsts ģimnāzijas tautas deju kolektīvu „Kande” Vācijā. Ar komandu „aSSociAtion/ Street Style Artists” izdevies veiksmīgi kvalificēties breika čempionātā Tallinā un iegūt daudz jaunu draugu un domubiedru no Baltijas un Baltkrievijas, kā arī filmēties grupas “Get It”videoklipā. Tomēr par nozīmīgāko uzstāšanos Eduards uzskata burleskas deju uzvedumu „Vidzemes Fashion Show 2013” un uzstāšanos Eiropas sieviešu basketbola finālspēlēs “Arēnā „Rīga””.
Pašlaik jaunais censonis ne vien neatlaidīgi pilnveido savas dejotāja prasmes, bet arī pievērsies jaunu deju mācīšanas metožu izzināšanai, kā arī kopā ar komandas biedriem popularizē breiku un citus mūsdienu deju stilus. „Mūsdienu dejas Latvijā labā līmenī un ar atbilstošu izglītību māca neliels cilvēku skaits. Lai situāciju mainītu un varētu sniegt iespēju apgūt mūsdienu stilus Cēsīs, kā arī cēsniekiem varētu piedāvāt kvalitatīvas deju performances, sapratu, ka jākļūst par profesionālu deju treneri. Lai veicinātu izpratni par mūsdienu deju, esmu vadījis bezmaksas nodarbības, ar laiku plānoju to izvērst plašāk.”
Pēc studiju beigšanas Eduards labprāt dzīvotu un strādātu Cēsīs, jo zina, ka pilsētā netrūkst radošu, aktīvu jauniešu, kurus iepriecinātu mūsdienu deju studijas izveide. „Cēsis drīz tiks dēvētas par Vidzemes kultūras centru. Mums ir arī mūzikas, mākslas skola, bet, kad būs arī pašiem savs deju centrs, Cēsis patiešām tādas arī būs,” teic deju mīlošais cēsnieks. Kitija Ločmele, ViA studente
Komentāri