Skolās un pirmsskolās atdzīvina un svin arī vienus no latviešu gadskārtu svētkiem – Meteņus. Šī diena ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, kas iezīmē ziemas beigu un pavasara tuvumu. Bērniem šie svētki sagādā neviltotu prieku.
Amatas pamatskolas skolotāja Sanita Bērziņa stāsta: “Uzskatu, ka skolās ir jāmāca senās Meteņu tradīcijas, tie ir tautas tradīciju svētki, kuros tieši bērni var ļoti izpausties, gan minot mīklas, gan skandējot tautasdziesmas, gan citās nodarbēs. Arī mēs braucām ar ragavām visas deviņas reizes – kā saka ticējums.”
Tāpat bērni piedalījušies arī rotaļās, tai skaitā spēkošanās “Gaiļu cīņās”, ko mēģināja gan puiši, gan meitenes. Vilkuši arī virvi, cenzdamies saprast, kuram rokās tas spēks lielāks. “Cienastā bija skolēnu sarūpētas pankūkas, ko vecāki bija sacepuši tieši Meteņdienai. Visos pasākumos bija iesaistīti pirmo trīs klašu skolēni,” stāsta S.Bērziņa.
Līdz svinēšanas daļai skolas pagalmā mācību stundās iepazīta arī šo latviešu gadskārtu svētku teorētiskā puse: ticējumi, tautasdziesmas, paražas. “Izmantojām Māras Mellēnas un Valda Muktupāvela nelielo stāstiņu, kā septiņi gudrinieki sprieduši par Meteni – ka tas ir matains, Matenis. Uzzinājām daudz interesantu lietu, lasot šo stāstu. Pavasara gaidīšanas laiku, vidu starp ziemu un pavasari, varam novērot arī dabā, tāpēc skolēniem šis ir tāds īpašs laiks.” Skolotāja teic, ka bērniem viss, ko tradīcijas paredz darīt Meteņos, tiešām patīk. “Bērniem ļoti patīk darbošanās svaigā gaisā: braukt ar ragavām, piedalīties sporta aktivitātēs,” teic skolotāja. Tāpat viņa uzsver, ka ir svarīgi arī mūzikas stundās apgūt tautasdziesmas, kur katrā ir savi spēka vārdi. “Meteņi ir tādi pozitīvi seno latviešu svētki – gaidīt pavasarī saulīti atgriežamies.”
Arī Liepas pamatskolā svinēti Meteņi, un skolas direktores vietniece audzināšanas darbā Ruta Stodoļņika stāsta, ka pirms Meteņu dienas mācību procesa ietvaros arī pārrunātas šīs dienas tradīcijas, lai uzzinātu ko jaunu un atkārtotu zināmo. “Meteņiem gatavojoties, minējām mīklas, mācījāmies atbilstīgās tautasdziesmas. Kopā ar kultūras nama folkloras kopu “Liepa”, kas mūs apciemoja, gājām rotaļās, dziedājām dziesmas un minējām mīklas,” stāsta R.Stodoļņika. “Bērniem bija iespēja mesties pašu sagatavotās sniega kupenās, kas bija jau iepriekš izplānota rotaļa. Visas aktivitātes ārā norisinājās pēc mācību stundu beigām.”
Komentāri