Dinai Bērziņai ir tikai 25 gadi, un viņa jau ieguvusi maģistragrādu, strādā Beļģijā un ceļo pa pasauli.
Par īstajām (dzimtajām) mājām uzskata Raunas pagasta Rozes, taču jauniete atzīst, ka viņa jūtas labi jebkur, kur dzīvo: “Mājas man ir visur, kur palieku ilgāku laiku.” Dinai nepieciešams nemitīgi pilnveidot sevi, iepazīt citas kultūras un patīk dzīve lielpilsētā. Dina skolas gaitas uzsākusi Raunas vidusskolā, pēc tam mācījusies Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijā (DACVĢ), vēlāk studējusi Ventspils augstskolā. Vaicāta, kāpēc studēja tik tālu no mājām, Dina stāsta: “Kad sāku studēt, Latvija iestājās ES un tieši Ventspilī parādījās iespēja apgūt tulka profesiju. Tas mani ieinteresēja. Mācījos par tulku latviešu, angļu, krievu valodai un papildus apguvu franču valodu. Skolā arī vadīju skolēnu padomi. Bieži braucu uz konferencēm.” Meitene ieguva iespēju gadu mācīties Francijā studentu apmaiņas programmā. “Francijā nostiprināju valodas zināšanas, pirmo reizi tik ilgi dzīvoju patstāvīgi un sapratu, ka arī turpmāk vēlos studēt ārzemēs,” stāsta Dina. Kad augstskola bija absolvēta, uzņēmīgā jauniete ieguva Eiropas stipendiju un ieguva maģistra grādu prestižākajā Beļģijas, Lēvenas Katoļu universitāte (Katholieke Universiteit Leuven). Pēc tās beigšanas palika strādāt un dzīvot Beļģijā. Tagad Dina strādā Eiropas komisijā par asistenti iekšējā audita nodaļā. Pienākumi – organizēt tikšanās, pārbaudīt atskaites. Meitene gribētu darboties attīstības jautājumu un cilvēktiesību jomā, taču darba ņēmējam nav iespējas izvēlēties, kurā departamentā strādāt. “Pašreiz ar darbu esmu apmierinātu, taču meklēju iespēju strādāt citur, kas vairāk atbilstu manām interesēm.” Meitene Briselē nostrādājusi gadu: “Meklēju citu darbu, jo esmu cilvēks, kam patīk nemitīgi pilnveidoties, ja tagadējā darba vietā vairs nav izaugsmes iespēju, tad saprotu, ka jāmeklē cits variants. Konkurence man interesējošā jomā ir ļoti liela, jo lielākai daļai šajā sfērā nodarbināto un potenciālo darbinieku ir vismaz divi bakalaura grādi un piecu valodu zināšanas. Pašlaik interesējos par kādu amatu, kas saistīts ar sabiedriskajām attiecībām, uz vienu darba vietu kandidē 600 cilvēku.” Jaunietes sapņu darbs būtu tāds, kur daudz jāceļo, piemēram, misijās uz Āfriku, iespējams, viņa vēlētos strādāt ANO. Turklāt kādu laiku jauniete noteikti gribētu padzīvot Ņujorkā. Dina stāsta, ka Latvijā uz dzīvi varbūt atgriezīsies vecumdienās. “Tagad esmu pašattīstības fāzē un arī par ģimeni vēl nedomāju, taču zinu, ka to dibināšu ārzemēs,” atzīst Dina. Dina atzīst, ka iespēja strādāt būtu arī Latvijā, taču atalgojums būtu tāds pats kā Briselē samaksa praktikantam – ļoti neliela. “Zinu arī to, ja strādātu Latvijā jomā, kas mani interesē, tad būtu jāstrādā pārsvarā ar minoritāšu tiesībām un krievalodīgiem cilvēkiem, taču krievu valoda man diez ko nepatīk,” tā Dina. Ar darba samaksu meitene ir apmierināta, ir iespēja labi dzīvot, iekrāt un vēl ceļot. Patīkami, ka varot pat finansiāli atbalstīt Latvijā dzīvojošos vecākus.
“Dzīvoju pašā Briseles centrā. Īrēju dzīvokli kopā ar draudzeni no Polijas, ar kuru iepazinos savā pirmajā darba vietā Briselē, amerikāņu organizācijā,” saka Dina Bērziņa. “Beļģija ir slavena ar to, ka tur ir tik daudz Eiropas institūciju. Tūrisma apskates objektu nemaz nav tik daudz. Nerodas sajūta kā Parīzē vai Romā. Beļģijas iedzīvotāji savā starpā nesaprotas, jo valodu un interešu ir ļoti daudz. Neviens vietējais iedzīvotājs sevi nesauc par beļģi. Par vietējiem iedzīvotājiem ir joks, ka vienīgais, kas viņus vieno, ir frī kartupeļi ar majonēzi. Beļģijas iedzīvotāji no bērnības zina vismaz trīs valodas – beļģu, franču un nīderlandiešu. Pēc rakstura ir diezgan noslēgti. Esmu dzirdējusi, ka Beļģiju grib sadalīt divās daļās. Brisele ir tieši pa vidu, un pagaidām sadalīta ir tikai pilsētas galvenā bibliotēka – puse grāmatu ir vienā pilsētas pusē un otra – pretējā. Sabiedrība Briselē krasi atšķiras no tās, ko redzam Rīgā. Man patīk, ka ir daudz iebraucēju. Uz ielas var satikt gandrīz visu tautību cilvēkus, jūtos iederīga.” Dinas vaļasprieks ir ceļošana: “Brisele ir izdevīgā pozīcijā ceļot gribētājiem. Vilcieni bieži kursē uz citām valstīm. Arī lidmašīnu reisi ir ļoti izdevīgi un pieejami gandrīz jebkurā laikā.” Dina ir paspējusi apceļot Grieķiju, Izraēlu, Ameriku, Franciju, Vāciju, Nīderlandi, Spāniju, Poliju, Lietuvu un, protams, Beļģiju.
Dina nesen ciemojās dzimtajās mājās pie vecākiem. “Rozes nav mainījušās, tikai ievilkts jauns ūdensvads, līdz ar to ir tīrāks ūdens. Kopumā uzskatu, ka Latvijā krīzes situācija vēl joprojām nav atrisināta un politika nav mainījusies,” min jauniete. Līdzi bija atbraukusi draudzene no Polijas, kurai Dina izrādīja vienas no skaistākajām Latvijas vietām. Bet nu jau Dina atgriezusies Briselē un apgūst spāņu valodu. Drīz Briselē meitu apciemos mamma Vallija.
Laura Deruma
Komentāri