Drabešu internātpamatskolas audzēkņi guvuši ievērību Latvijas maiznieku biedrības un mārketinga padomes rīkotajā konkursā „Veselīgā sviestmaize”.
Gatavojoties konkursam, bērni internātskolas mājturības klasē paši gatavoja maizītes, novērtēja pagatavoto produktu kvalitāti, izzināja maizes tapšanas ceļu, noskaidroja, ko nozīmē Karotītes kvalitātes zīme un aprakstīja iecienītākos ēdienus no maizes.
Konkursa komisija, kurā darbojās arī Latvijas amatniecības kameras maiznieku meistari, vērtēja 135 skolu veikumu. Par maizes īpašībām un pielietošanu bija domājuši ap 1200 skolēnu. Visaktīvākie konkursā bijuši Cēsu rajona skolēni un skolotājas, bet izcilāko darbu vidū nosaukti Ivetas Potašovas audzēkņi Drabešu internātpamatskolā. Pavisam piecu Latvijas skolu kulināri saņems konkursa balvu – grāmatu „Lielā pavārmākslas skola”.
“Drabešu skolēni darbiņu bija papildinājuši, pierakstot arī tautas dziesmas un ticējumus par maizi, sacerējuši dzejoļus, noformējuši maizes etiķetes, pielikuši attēlus ar pašu gatavoto un iecienīto sviestmaižu receptēm. Paldies skolotājai, kas veicināja visu šo mākslas darbu tapšanu,” sacīja mārketinga padomes direktore Ingūna Gulbe.
Tā kā sviestmaizes ir ļoti garšīgas un ātri pazūd pašu gatavotāju vēderos, tad konkursam sagatavotās cītīgi fotografētas un kopīgi ar aprakstu apkopotas diskā. “Protams, gatavojoties konkursam, meklējām īpaši veselīgus produktus, lai tiem būtu Karotītes kvalitātes zīme. Tos palīdzēja sagādāt skolas pavāres,” pastāstīja Iveta Potašova. Viņas vadītais kulinārijas pulciņš audzēkņu vidū ir viens no iecienītākajiem, un pie plīts vai galda mājturības kabinetā labprāt nāk strādāt tieši zēni. Izveidojas pat konkurence, kad visiem interesentiem nepietiek vietas. Uz pavārmākslas apguvi jāpagaida rindā.
“Nekādus pārāk lielus brīnumus kulinārijas pulciņā vēl neradām, jo mazākajiem bērniem no 4. klasēm jāpamāca, kā vispār rīkoties ar nazi. Daudziem bērniem atklājums ir galda klāšanas kultūra, jo ģimenēs acīmredzot to nedara,” pastāstīja skolotāja. Piektklasnieki, atceroties konkursu, atklāja, kāda maize viņiem vislabāk garšo, un bija arī gatavi pastāstīt, kā top dubultās sviestmaizes. Betija un Laurita Auniņas mājās priekšroku dod tostermaizēm. Santa Kuzmane un Ludmila Gunbatova – baltmaizei. Ēriks Ozols un Intars Miščenko labprāt ēd saldskābmaizi.
Skolā pie azaida galda bērniem visbiežāk tiek piedāvāta Latvijas iecienītā rupjmaize.
Sviestmaižu konkurss sākās jau pagājušajā gadā. Tagad kulināru pulciņa dalībnieki un skolotāja iecerējuši piedalīties omlešu gatavošanas konkursā, ko izsludinājusi firma “Balticovo”.
Komentāri