Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Mārupi nomaina pret Skujeni

Druva
07:15
23.04.2019
11
Jauniesi Laukos 7 2

Krista un Kristaps Šeļegovski par dzīvesvietu izvēlējušies Amatas novada Skujenes pagastu.

Viņi tagad auklē savu četrus mēnešus mazo Šarloti un saka: “Lauki ir pati labākā vieta, kur audzināt bērnus. Te ir daba, miers un klusums. Lai ko arī neteiktu par lauku ceļiem, mēs labāk kratāmies pa bedrēm, nekā bojājam nervus, stāvot Rīgā sastrēgumā.”

Pēc papīriem un sirds aicinājuma Krista ir fitnesa trenere un jogas skolotāja, kā arī sertificēta bērnu nometņu vadītāja. Jau vairākus gadus viņa rīko vasaras nometnes sešgadniekiem, bet pieaugušajiem un tiem, kas vēlas redzēt tālāk par horizontu, viņa ar vīru organizē ceļojumus uz ārvalstīm. “Rīkojam arī klases ekskursijas un dzimšanas dienu ballītes. Darām to, kas patīk,” stāsta Krista.

Arī Kristaps ir sertificēts sportiska dzīvesveida skolotājs, taču sirdslieta saistīta ar kapoeiru – brazīļu cīņas mākslu, kas ietver dejas, mūziku un cīņas elementus. “Beidzot man ir iespēja nodarboties un pelnīt iztiku ar savu hobiju. Tagad kapoeiru esmu atvedis no Rīgas uz Amatu, Jaun­piebalgu, Cēsīm, Valmieru un Smilteni. Kapoeira Latvijā ir kaut kas eksotisks. Bērnu atsaucība ir liela, tas nav standarta pulciņš – dejošana, florbols vai koris. Ka­poeira ir kaut kas jauns, neizzināts,” saka Kristaps.

Krista stāsta, ka viņas mammu Intu Blūmu vienmēr saistījusi Vidzeme, tāpēc mamma iegādājusies Skujenes pagasta “Mež­malas”. Vasarās jaunieši braukuši pie mammas ciemos, bet pagājušajā pavasarī sapratuši, ka Skujenē paies visa vasara, jo sākās nometņu laiks un rudenī plānota meitiņas nākšana pasaulē, turklāt beidzies īres līgums dzīvoklim Mārupē.

Sākotnēji Kristapam lauki nepatika. Viņš saka, ka malkas gādāšana un doma par zāles pļaušanu vienmēr uzdzinusi drūmu noskaņojumu. “Pusaudža gados domāju – būšu vecpuisis, dzīvošu Rīgas centra dzīvoklī pašā pēdējā stāvā, celšos uz darbu pulksten sešos, dzeršu kafiju un skatīšos, kā mostas pilsēta. Daudz strādāšu, labi pelnīšu. Lauku mājas idille manās domās pat netika pieļauta. Tagad, skaties, viss sagriezies kājām gaisā. Kad atnācām uz “Mežmalām”, pirmie divi mēneši man bija ļoti smagi, bet laikam jāpaiet 28 dienām, līdz prāts pieņem jaunus modeļus, un arī es sāku visā saskatīt skaisto,” stāsta Kristaps.
Krista atminas vasaras nogali, kad Kristaps esot pateicis liktenīgos vārdus: “Varbūt paliekam šeit?” Mamma dažu nedēļu laikā pārcēlās uz jauniegādāto lauku māju Smiltenes pusē, jaunieši palika “Mežmalās”.

“Protams, nezinājām, kā tas būs, taču ātri ielāgojām, ja gribi siltu māju, tad jānes malka un jākurina, ja gribi kaut kur tikt, jātīra sniegs. Bet dzīvei laukos ir savs skaistums, te tu jūties brīvs, nekas tik mierinoši neiedarbojas kā dabas skaņas. Man tikko četras dienas nācās padzīvot Rīgā, tagad saprotu, ko citi domā, kad saka, ka Rīga smird. Tā nav metafora, Rīga tik tiešām briesmīgi smird. No visas tās kņadas sāp galva, esi uzvilcies,” saka Krista.

Pielāgošanās īsti laucinieciskai dzīvei notiek pamazām, bet ne jau viss, ko tradicionāli uzskatām par laukos vajadzīgu, nepieciešams. Krista un Kristaps vērtē, ka, piemēram, lopus gan viņi neturēs: “Mums nav tādu zināšanu, taču, no otras puses, zināšanas var iegūt un pārbaudīt darot. Piemēram, mēs pirmo reizi paši tecinām bērzu sulas. Nezinājām, kā pareizi jāieurbj bērzā, kas jādara, bet informācijas ir atliku likām. Turklāt, ko gan tu savā lauku saimniecībā vari izdarīt nepareizi? Nupat iegādājāmies melleņu stādus, mēģināsim visu izdarīt pareizi, lai iegūtu ražu. Nedrīkst baidīties, ir jāriskē, jādara,” saka Kristaps.

Arī tāds kārtīgs sakņu dārziņš, siltumnīca un rokas līdz elkoņiem zemē neesot jauniešu plānos, tam viņiem esot vecmāmiņa, kurai dārza darbi gan patīk, gan sanāk. Turklāt jaunieši saka, ka viņiem nebūtu laika šiem darbiem, jo jau tagad vasara nometnēm un citiem pasākumiem tik blīvi saplānota, ka brīvas palikušas tikai divas dienas.

Paziņas Kristai un Kristapam vaicā, kā ar mazo Šarloti, kur viņa ies skolā un kā ar bērnudārzu, taču jaunie vecāki apgalvo, ka ir ne tikai vispārzināmās iespējas. Kristaps uzskata, ka sabiedrība nonākusi tajā lūzumpunktā, kad varam teikt, ka “veca sistēma, jauni bērni. Dzīvosim, redzēsim, ir taču alternatīvas izglītošanās iespējas, piemēram, tālmācība”. Krista paturpina vīra teikto: “Mana māsa mācās tālmācībā, viņai tagad 16. Viņa ir gudra, mierīga un ļoti apmierināta ar izvēli. Vienmēr ir varianti.”

Abi jaunie skujenieši nesen sociālajos tīklos izveidoja domu grupu “Jaunieši laukos”, kas dažās stundās guva milzīgu rezonansi. Viens pēc otra grupā pieteicās jauni cilvēki, kas saimnieko laukos vai ļoti vēlas pārcelties tuvāk dabai. “Mēs publicējam savu ikdienu, ko darām, kas aktuāls, un saņemam milzum daudz komentāru. Mums raksta vēstules ar iedvesmas vārdiem. Cilvēki vaicā padomu, apmaināmies viedokļiem. Laukos grūti atrast palīdzīgas rokas, tāpēc grupā kāds izsludina talku un aicina palīgā līdzīgus entuziastus. Visu nosaka motivācija. Ja atrodi pareizo ceļu, tad šeit ir iespējams dzīvot labi arī finansiālā ziņā,” saka Krista. Kristaps apstiprina sievas sacīto, piebilstot: “Mārupē mēs mēnesī maksājām 500 eiro par īri vien, bet te, laukos, mēs samaksājām 500 eiro par malku visai ziemai. Šeit nav komunālo maksājumu. Mums ir sava aka, sūknis, jārēķina vienīgi elektrības patēriņš. Protams, tāda vides maiņa izsit no komforta zonas, taču visu izšķir pareiza plānošana, ko te ātri iemācās. Mums jāplāno iepirkumi nedēļai, bet nav impulsīvo pirkumu, mēs ietaupām. Viena lieta, kuras nedaudz pietrūkst, ir ēdiena pasūtīšana uz mājām. Pilsētā bijām raduši, ja kaut ko atzīmējam, svinam, tad pasūtām ēdienu mājās, tagad pašiem jāgatavo, bet, tā kā Kristai patīk gatavot, nav jau nekāda lielā bēda. Mēs tāpat divreiz nedēļā braucam uz Rīgu darba darīšanās, tad arī sevi palutinām. Mīnusus var atrast visur, bet jāskatās, kur vairāk plusu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Mācību tirdziņā – tikai pašradītas preces

07:06
22.11.2024
28
1

Tirdziņi mācību iestādēs tradicionāli saistās ar Miķeļdienas atzīmēšanu, bet šogad tirgošanās ar pašu veikumiem nereti notika, atzīmējot Mārtiņdienu. Arī Skujenes pamatskolā skolēniem bija iespēja parādīt citiem savas ģimenes sagatavoto. “Esam neliela lauku skoliņa, visi audzēkņi bija aicināti piedalīties Mārtiņdienas gadatirgū, bet skolas “Junior Achievement” pulciņa dalībniekiem bija jāprezentē savi uzņēmumi,” par aizvadīto tirgošanos pastāsta uzņēmējdarbības […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
48
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
68

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
94

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
61

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi