Aizvadītājā nedēļas nogalē Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikuma ekotūrisma specialitātes audzēkņi nevis kā katru nedēļu brauca mājās, bet gan mācījās un guva jaunas zināšanas ekotūrisma specialitātē. Mācību prakses laikā veikti 106 km un apmeklēti 15 dažādi ekotūrisma objekti Vidzemē.
Mācību prakse notika piektdien, sestdien un svētdien. Divas dienas tika braukts ar velosipēdiem, un vienu dienu audzēkņi gāja kājām. Kāpēc tas viss tika veikts tieši brīvdienās? Tāpēc, ka lielākās tūristu aktivitātes notiek nedēļas nogalēs un audzēkņiem kā ekotūrisma speciālistiem ar darbu brīvdienās būs jāsaskaras arī savās darba gaitās. Tā kā tikai pāris skolēnu ir no Cēsīm, lielākā kursa daļa tuvākās apkārtnes objektus nemaz nebija redzējuši. Iepriekš teorētiskajās nodarbībās jaunieši sagatavoja informāciju par objektiem un pēc tam kā tūristu grupas vadītāji par tiem stāstīja pārējiem. Tika sastādīti maršruti un sagatavotas kartes, lai brauciena laikā nebūtu liekas maldīšanās un lieki nobrauktu kilometru. Iepriekš tika aprēķināts veicamais maršruta garums, ātrums un laiks. Pa ceļam bija jāsaskaras ar negaidītiem starpgadījumiem, ar kuriem audzēkņi veiksmīgi tika galā, piemēram, velosipēdam saplīsa bremzes, upi nācās šķērsot bez tiltiņa, velosipēdistiem pakaļ dzinās suns.
Liels paldies jāsaka kādas lauku sētas saimniecei, kura mums auklas vietā iedeva desmit kaklasaites, ko sasējām un izmantojām kā virvi vilkšanai. Klibajiem uz vietas mežā tika izgatavoti palīgspieķīši, un stāvākos kalnos izmantota pieminētā „virve”.
Pēc šīs prakses secinājām, ka ir gana daudz apskates objektu, kas attiecas uz ekotūrisma specialitāti, bet ir daži aspekti, pie kuriem ekotūrisma jomā varētu piestrādāt. Cēsu apkaimē nav pieejamas naktsmītnes viensētās, kas varētu nodrošināt labierīcības un ēdināšanu ar vietējo pārtiku. Trūkst labiekārtotu dabas taku apskates objektos, velosipēdu un kājnieku maršrutos būtu vēlams iekļaut arī sīkākus meža celiņus, ne tikai grantētos. Lauku māju īpašnieki drīzāk atbaida tūristus ar niknu suņu zīmēm, nevis aicina izmantot lauku labumus un ērtības. Audzēkņi labprāt apmestos kādā viensētā, par pakalpojumu maksājot ar praktisku palīdzību.
Jānis Olengovičs
Komentāri