Līgatnes novada vidusskola aktīvi turpina starptautisko sadarbību. Otro gadu skolas partneri ir mācību iestādes Spānijā, Grieķijā, Francijā, Rumānijā, Turcijā un Vācijā. Šo sešu valstu pedagogi un skolēni septembrī viesojās Latvijā. Skolā tika sagaidīti 34 ciemiņi. Aija Ziediņa, projekta vadītāja skolēniem Līgatnē, aicināja apdomāties, ar vecākiem aprunāties, kuras ģimenes būtu gatavas uzņemt savās mājās jaunieti no ārzemēm.
15 ģimenes izrādīja iniciatīvu un uz laiku savā vidū uzņēma ciemiņu – bērna vienaudzi un bija gatavas izrādīt vislielāko viesmīlību, kā arī apliecināt latvisko savā sadzīves kultūrā. Šajā starptautiskajā projektā galvenokārt iesaistīti 13 – 15 gadus veci jaunieši. Viņiem ir dota iespēja apjaust kultūru atšķirības un vienojošo. Līgatnieši ciemiņiem izrādīja skolu, pilsētiņu. Skolēniem bija iespēja formulēt domas, kādas ir viņu ikdienas svarīgākās tradīcijas. Ciemiņu klātbūtnē it kā pašas par sevi saprotamās lietas ieguva jaunu vērtību jauniešu acīs.
Aija Ziediņa stāsta, ka ciemiņi – jaunieši un pieaugušie no dienvidzemēm, kur vēl septembrī valda 35 grādu karstums, novērtējuši ne vien Latvijas temperatūras mērenību, bet arī dabas salīdzinošo svaigumu, zaļumu vēl septembrī. Viņi pamanījuši ziedus, bez kuriem nav iedomājamas latviešu mājas. Līgatnes dabas takās, pie Gaujas un pārceltuves viesus iepriecinājusi dabas klātbūtne ikdienas gaitās.
Tas, ar ko dzīvo Latvijā, kas ir latviski īstens, viesiem apliecināts koncertā, ko snieguši skolēnu kolektīvi. Uz savu skolu latvieši paskatījušies viesu acīm, pēc tam, kad dzirdējuši labus vārdus par mājīgumu, krāsainību, garšīgām pusdienām. Atbraucēji pat paguvuši tā kā iemīlēties Latvijā, ar pateicību pieņēmuši arī dāvātos krekliņus, kurus rotā uzraksts “Es mīlu Latviju”, sakot, ka tos nēsās savā zemē arī.
Ekskursija uz Cēsīm īpašas emocijas, saistītas ar saviem tautiešiem, kas te bijuši pirms gadsimtiem, izjutuši ciemiņi no Vācijas un Turcijas. Priekšā nācis 13. gadsimts, kurā būvēta Livonijas ordeņa pils, kā arī 19.gadsimts, kad krievu – turku kara rezultātā kara gūstekņi vesti tālu no dzimtenes, lai tos nometinātu Cēsīs. Turku kapsētas apmeklējuma laikā skolotājs no Turcijas kolēģiem sešās valstīs stāstīja, kā vēstures griežos noticis – viņa tautieši nonākuši Cēsīs. Pedagogs šo jautājumu iepriekš bija pētījis. Skolotājai no Turcijas tautiešu atdusas vietas tik tālu no dzimtenes acīs bija asaras.
Dienas, kas sarunās un ekskursijās pavadītas Latvijā, ciemiņiem līdzi devušas krietnu bagāžu zināšanu un emociju par kultūru un vidi – tieši to, kas projekta dalībniekiem iegūstams kā svarīgākais. Starptautiskā projekta dalībskolām nākamā tikšanās nolikta novembrī, tā būs Spānijā. Mairita Kaņepe
Komentāri