No 10. līdz 23. jūlijam projekta „Heritage Latvia 2014” ietvaros Latvijā viesojās latviešu izcelsmes jaunieši no ASV. „Heritage Latvia” projektu aizsāka un īsteno Amerikas latviešu apvienība (ALA), un aktivitātes mērķis ir veicināt angliski runājošu Amerikas latviešu jauniešu saikni ar Latviju, tā informēja Amerikas Latviešu apvienības ceļojuma “Heritage Latvia 2014” koordinatore un gide Latvijā Polīna Šķiņķe. Viņa pastāstīja, ka ALA projektu „Heritage Latvia” aizsāka pirms astoņiem gadiem, papildinot izglītības ceļojumu programmu piedāvājumu, kas līdz 2007. gadam bija pieejams tikai latviski runajošiem bērniem. „Heritage Latvia” projekta mērķis ir veicināt latviešu izcelsmes angliski runājošo jauniešu interesi par Latviju un, piedāvājot līdzīgu pieredzi, tuvināt Amerikā dzīvojošos latviski un angliski runājošos pusaudžus. Šovasar savu vecvecāku dzimteni iepazina astoņi jaunieši no dažādiem štatiem – Ilinoisas, Pensilvānijas, Ohaio, Viskonsinas, Ņujorkas un Ņūdžersijas. Jauniešus ceļojuma laikā pavadīja divi audzinātāji no ASV – Daina Block un Peter Chereson, kā arī gide no Latvijas – Polīna Šķiņķe.
Grupa vairākas dienas pavadīja Rīgā, kur iepazina Eiropas kultūras galvaspilsētas vēsturi un arhitektūru, baudīja “Rīga 2014” notikumus, apmeklēja Gaismas pili, kā arī tikās ar Valsts prezidentu un pārstāvjiem no Latvijas Institūta.
Jauniešu pieredzi Latvijā veido ne tikai ekskursijas galvaspilsētā, bet arī pasākumus, tradicionālo amatu darbnīcas, vietējo ēdienu degustācijas, dabas un kultūrvēstures izzināšanu reģionos. Grupa ciemojās Siguldā, Turaidā, Āraišos, Cēsīs, Smiltenē, Koknesē, Lielvārdē, Pilsrundālē, Grobiņā, Liepājā, Alsungā un Lestenē. Līdz šim realizētie projekti pierādījuši, ka emocijām bagātākie notikumi ir tikšanās ar Latvijā dzīvojošajiem radiem, senču izcelsmes vietu apmeklēšana, kā arī iepazīšanās ar latviešu vienaudžiem no reģionālām skolām.
14. jūlijā viesojās Mores pamatskolā, bet 17. jūlijā – Inešu pamatskolā, kur iepazinās ar skolu mācību telpām un mācību līdzekļiem, apmeklēja vietējās piemiņas vietas, apgleznoja porcelānu, kā arī iesaistījās sportiskās aktivitātēs. Ceļojuma noslēgumā – 22. jūlijā – visi vēlreiz satikās Rīgā, kur vienojās kopīgā fotogrāfijā pie Brīvības pieminekļa, tikās ar pārstāvjiem no ASV vēstniecības un vakarā apguva kārtīgus latviešu dančus.
Polīna Šķiņķe atklāja, ka ikdienā šo bērnu dzīves rit tālu vienam no otra, tomēr viņus visus vieno latviskais mantojums, kopīgas atmiņas un pieredze, kas gūta latviešu vasaras nometnēs un svētdienas skolās, kā arī interese un vēlme mācīties latviešu valodu un izprast vēsturi. Kā pastāstīja projekta koordinatore Anita Juberte, projekts savu mērķi ir attaisnojis, interese par Latviju ir. Sagatavojusi Anda Dzenža
Komentāri