Mārtiņdiena klāt
Stalbes vidusskolā jau nedēļas sākumā bija jūtams latviešu tradicionālās gadskārtas tuvums, Mārtiņdienas svinēšanas noskaņa. To veidoja sagatavošanas grupu un sākumklašu audzēkņu darbi – no dārzeņiem un dabas materiāliem darināti
priekšmeti un pazīstami tēli – Mārtiņdienas ķekatnieki. Izstādes darbi bija tapuši ģimenēs no rudenī ievāktās ražas – kabačiem, burkāniem un rudenīgajā laikā dabā savāktajām lapām, zariem un kastaņiem. Elektroniskā ēra
Stalbes vidusskolā šogad izdevies pilnībā īstenot pirms trijiem gadiem aizsākto ieceri – atteikties no tradicionālajiem klašu žurnāliem. Tagad atzīmju izlikšana pilnībā notiek e vidē. Katrā klasē ir dators, kurā skolotājs atver e-klases žurnālu, lai ierakstītu stundā ieliktos vērtējumus, arī atzīmētu kavētājus.
Atteikšanās no papīra, kas veidoja ikkatra dokumenta pamatu, skolā ir visai radikāls lēmums. ”Dažos gados pilnīga atsacīšanās no rokrakstā rakstītas skolas dokumentācijas, tai skaitā sekmju žurnāla, man sākumā šķita pārsteidzīga. Pret jauninājumu biju skeptiski noskaņota, jo par pieņemamāku uzskatīju pakāpenisku pāreju,” atzina Ilze Rēķe, Stalbes vidusskolas direktores vietniece mācību darbā. ”Taču mani pārliecināja par pārmaiņu lietderību, un tagad to izjūtu. E-klase atvieglo darbu kā skolotājiem, tā skolas vadībai. Kopš visu skolēnu mācību sasniegumu uzskaite ir elektroniska, tā kļuvusi daudz pārskatāmāka, radies lielisks pamats analīzei, daudz vienkāršāk veikt kopsavilkumus. Ik mēnesi izdrukātajā sekmju lapā, ko izsniedzam skolēniem, redzams mācīšanās process – kā labotas atzīmes, kādi bijuši attaisnotie un neattaisnotie kavējumi. Tagad pilnībā esam atteikušies ne tikai no sekmju žurnāla, arī no sekmju lapu un liecību rakstīšanas ar roku. Skolotāji vairs nav tik aizņemti papīrdarbā.”
E-klase Stalbē pāris gados ieviesta kolektīva darba rezultātā. Direktores vietnieks informātikas jautājumos Auseklis Ķibilds izzinājis sistēmu, ar to iepazīstinājis skolotājus, arī apmācījis darbā pie datora. Direktore Jolanta Dzene rūpējusies, lai vidusskola tiktu apgādāta ar datortehniku. Tagad katrā klasē ir skolotāja dators, tam ir interneta pieslēgums.
Izmantos jaunas iespējas
Šajā mācību gadā pedagogi vienojušies par jaunu mērķi – apgūt dažādas informācijas tehnoloģijas, lai tās pēc iespējas vairāk izmantotu mācību procesā. Skolotāju rīcībā ir kodoskopi, projektori, datori. Kolēģi, kuri tos jau izmanto mācīšanā, sagatavo atklātās stundas. Labas iemaņas ieguvusi un kultūras vēstures pasniegšanā izmanto Jolanta Dzene, matemātikā – Māra Buša. Datus uz ekrāna kopā ar mācību gada analīzē gūtajiem secinājumiem pedagogiem prezentējusi direktores vietniece mācību darbā Ilze Rēķe.
Arī skolēni ir rosināti vairāk izmantot informācijas tehnoloģijas. Pagājušajā mācību gadā projektu nedēļas noslēgumā darbu prezentācijas notika uz ekrāna. Skolotāji ierosināja tos ierakstīt un saglabāt diskos.
Prēmija par zināšanām
Lai skolēnus vairāk ieinteresētu zināšanu apguvē, 5. – 12. klasēm notiek liecību konkurss. Tajā vērtē pamatpriekšmetos – valodās, matemātikā un dabas zinībās – iegūtās atzīmes un aprēķina vidējo balli. Centīgākajiem pienākas skolas piešķirtās naudas prēmijas.
Sacensību gars tiek uzturēts arī ārpusklases nodarbībās. Skolēni par aktivitāti saņem ieskaites punktus un galā tiek noskaidrota Gada klase. Balva ir bezmaksas ekskursija.
”Skolas dāvātu ekskursiju var nopelnīt arī, lasot grāmatas,” pastāstīja Inta Lapsiņa, direktores vietniece audzināšanas darbā. ”Atliek tikai iesaistīties bērnu žūrijā, lasīt jaunākās latviešu valodā izdotās grāmatas bērniem un jauniešiem. Čaklākie grāmatu lasītāji ir 1. līdz 6. klašu skolēni. Viņi arī ir ekskursijas dalībnieki. Grāmatu draugiem skolā notiek arī tējas pēcpusdienas.
Pagājušajā gadā 12. klases audzēkņi bija vadošie skolēnu domē. Tagad viņi ir absolventi un skolēnu domes sastāvs izveidots no jauna. Tajā darbojas 10. un 11. klašu skolēni. Katra klase gada sākumā izlozē, kuru skolas sarīkojumu veidošanā uzņemsies atbildību. Skolēnu ziņā ir lielākā daļa no skolas sarīkojumiem ar jauniešu pašu ieliktu saturu. Skolotāji uzņemas Ziemassvētku un Mātes dienas saturisko veidošanu, tie ir pasākumi, kurā līdzdarbojas pašdarbības un interešu izglītības pulciņu vadītāji un dalībnieki.” Pārgaujas skolas tiekas
Trīs kaimiņu pagastu – Stalbes, Straupes un Raiskuma – piecas skolas jau vairākus gadus atrod laiku, iespējas un intereses, lai regulāri pulcētos kādā pagastā. Rozulas pamatskolas tradīciju rīkot Lāčplēša dienas skrējienu arī šogad atbalstīs kaimiņu skolas. Novembra beigās Stalbes vidusskolā satiksies vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju priekšmetu labākie pārstāvji uz radošo dienu. Raiskuma internātpamatskola ir tā, kas mācību gada laikā rīko dzejas lasījumus, ļauj izpausties jaunajiem autoriem.
Stalbes vidusskolai ar Liepas pamatskolu ir kopīgs darbs – zviedru pieredzē noskatīts jauniešu klubs ”Smart”. Tajā gaidīti pamatskolu klašu skolēni, kuriem nav kaitīgu ieradumu un ir apņemšanās nepakļauties tiem arī nākotnē. Šī apņemšanās rakstiski jāapliecina, tikai tad var iestāties klubā, bet klubs dod dažādas iespējas interesantai brīvā laika pavadīšanai.
Komentāri