Eksāmenu laikā vērts uzzināt, kāpēc pagājušajā gadā samērā liels skaits 12. klašu skolēnu līdz eksāmeniem tā arī netika. Vai līdzīgi būs šogad? Izglītības un zinātnes ministrijas dati par pagājušo mācību gadu liecina, ka centralizēto eksāmenu latviešu valodā dažādu iemeslu dēļ nekārtoja pusotra tūkstoša 12. klašu skolēni. 2016. gada pavasarī centralizētajā latviešu valodas eksāmenā visbiežāk nav ieradušies vakara ( maiņu) vidusskolu audzēkņi. Arī pilsētu vidusskolās pietiekami daudzi jaunieši eksāmenam nav pieteikti, lai rastos vēlme to pētīt. Tajā skaitā ir ieraugāmi neiepriecinoši dati par Cēsu Pilsētas vidusskolu.
Pagājušajā mācību gadā Cēsu Pilsētas vidusskolas 12. klasēs mācījušies 69 skolēni, bet 27 latviešu valodas eksāmenā nav bijis. Kā tas izskaidrojams, stāsta vidusskolas direktore Aija Sīmane, uzsverot, ka iemesli ir dažādi. Daļa no Cēsu Pilsētas vidusskolā uzņemtajiem skolēniem pirms tam mācījušies arodu skolās, un tur daļu no centralizētajiem eksāmeniem, piemēram, latviešu valodā, nokārtojuši. Eksāmens nav jāliek atkārtoti, jāmācās tam priekšmetam, kurā eksāmens nav likts.
Aija Sīmane stāsta, ka vidusskolā veikta analīze. Pētot statistiku par vairākiem gadiem, redzams, ka visbiežāk ārsta atbrīvojumu no eksāmena saņem tie jaunieši, kuri bijuši atbrīvoti arī no pamatskolas eksāmeniem. Par jauniešu slikto veselības stāvokli Latvijā būtu jāceļ trauksme, par to jārunā mediķiem. Viņi atbrīvo skolēnus no eksāmenu radītajiem uztraukumiem un sagādātās papildu slodzes. “Kā gan mēs, skolotāji, varam apšaubīt ārsta izdotu dokumentu? Tās nav mūsu tiesības,” skaidro vidusskolas direktore.
Pēc Cēsu pašvaldības īstenotās skolu tīkla reformas tagad vienīgā vispārizglītojošā vidusskola Cēsu novadā strādā, piedāvājot vidusskolēniem trīs izglītības programmas – dienas, vakara un neklātienes. Direktore A.Sīmane uzsver, ka dienas programmas skolēni nonāk līdz centralizēto eksāmenu kārtošanai. Tā esot arī šogad. Vidējo izglītību iegūt gribētāji vakara programmā vai tālmācībā visbiežāk ir to vidū, kuri ar pirmo reizi netiek līdz eksāmenu kārtošanai. Viņi atbirst no tā mācību gada audzēkņu skaita. Būdami jau pieauguši cilvēki, viņi paši uzņemas atbildību par saviem lēmumiem, izlemj, kad atgriezīsies un izpildīs prasības, lai iegūtu vidējās izglītības dokumentu.
Komentāri