Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Koriste uz operas skatuves

Druva
09:06
29.05.2020
42
Klinta 2

Saspringtajā studiju eksāmenu laikā Klinta Āboliņa (23) no Jaunpiebalgas atvēl laiku sarunai un pastāsta laikraksta “Druva” lasītājiem par sevi un to, kā ir dziedāt uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves.

Klinta Āboliņa ir dzimusi un augusi Jaunpiebalgā, savu mūzikas dzīvi uzsākusi Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolā, mācoties klavierspēli. “Astoņus gadus es spēlēju klavieres un sapratu, ka tuvāk sirdij tomēr ir dziedāšana. Absolvēju Jaunpiebalgas vidusskolu, kopā ar mammu interesējāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā, kur piedāvāja iespēju mācīties dziedāšanu, bet sākotnēji mani tur aicināja turpināt mācības taustiņinstrumentu nodaļā, tad nebūtu iestāj­eksāmenu. Spītīgi turējos šim piedāvājumam pretim, jo zināju, ka klavierspēle tiešām nav mans aicinājums. Iestājeksāmenus nokārtoju un četrus gadus mācījos vokālo dziedāšanu pie skolotājas Daces Balodes,” stāsta Klinta.

Jauniete atzīst, ka jau vidusskolā piesaistījusi opermūzika un solodziedāšana, radusies vēlme izzināt mūziku. Ir bijis arī periods ar asarām acīs, jo tālākā studiju izvēle nav bijis vienkāršs lēmums. “Biju sev draugs un tajā pašā laikā arī ienaidnieks. Pēc Mūzikas vidusskolas absolvēšanas domas bija dažādas – turpināt studēt mūziku vai kādu citu virzienu. Aprunājos ar ģimeni un pedagogiem. Viņi mani iedrošināja, iestājos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Un, ja man šobrīd jautātu, vai nožēloju izvēli, teiktu – noteikti nē. Mūzika mani iepriecina, dod spēku, iedvesmu, tas ir mīlestības prieks,” smaidot atzīst Klinta.

Jauniete ir ļoti mērķtiecīga. Klinta pirmajā mācību gadā nav tikusi studēt valsts budžeta finansētā studiju vietā, tomēr, aprunājoties ar ģimeni, izvirzījusi sev jaunu mērķi un jau nākamajā mācību gadā tikusi budžeta grupā.

Par to, kā sākusi dziedāt Latvijas Nacionālās operas un baleta korī, Klinta atklāj: “Pama­nīju sludinājumu, ka vasaras beigās operas koris uzņem dalībniekus, pieteicos. Jāpiemin, ka Mūzikas akadēmijā tad vēl nemācījos. Tā kā ilgi nebija atbildes, domāju, ka uz atlasi neaicinās, bet dienu pirms tās saņēmu aicinājumu piedalīties. Tā nu paņēmu līdzi šikāko kleitu un braucu uz Rīgu,” stāsta Klinta. “Kāpēc šikāko? Cēsīs man iemācīja, ka uz skatuves vienmēr jāiet skaistā kleitā. Kad ierados uz atlasi, biju nedaudz izbrīnīta. Citi bija atnākuši džinsos, nevarēju saprast, vai man būtu jāpārģērbjas. Sasparojos, uzvilku savu sarkano kleitu un devos dziedāt.”

Atlases rezultātus Klinta gaidījusi satraukumu pilna. “Atminos, tā bija sestdiena. Biju informēta, ka man zvanīs jebkurā gadījumā – gan pozitīva, gan negatīva rezultātā. Satraukumu palielināja tas, ka todien Velēnas baznīcā bija jādzied koncertā, bet telefonam tur nebija zonas! Pēc koncerta, izbraucot no teritorijas, saņēmu SMS, ka zvanījis nepazīstams numurs, es atzvanīju. Paziņoja, ka esmu uzņemta operas korī un pēc divām dienām jāierodas darbā, lai parakstītu dokumentus. Tas bija patīkams mirklis!”

Sākums bijis interesants un satraucošs: “Operas ēka ir tik liela, ka pirmajā nedēļā, lai aizietu uz mēģinājumu kora zālē, maldījos pa gaiteņiem. Katru reizi kāds kora dalībnieks mani veda pa citu ceļu, nekad nevarēju atminēties, kā tajā zālē nokļūt. Vienu rītu aizgāju agrāk, lai pati atrastu ceļu un izpētītu ēku. Tur iekšā ir aizraujoši! Nams ir grandiozs, viss personāls, darbinieki draudzīgi un atvērti, katras izrādes iestudēšanas process ir neaizmirstams! Esmu iepazinusies ar slaveniem solistiem no dažādām pasaules valstīm. Ne pret ko dzīvē nevēlētos mainīt šos mirkļus, un ļoti priecājos, ka esmu tur nokļuvusi,” pauž Klinta.

Lai varētu piedalīties izrādēs, Klintai repertuārs bijis jāapgūst ļoti ātri. Jauniete pirmo reizi kā operas koriste kāpusi uz skatuves, piedaloties Johana Štrausa operetē “Sikspārnis”, vēl tobrīd tik labi nepārvaldot vācu valodu. “Šīs mazās uzvaras ved uz manu lielo mērķi. Ja vidusskolas laikā par to visu mācījos, tad tagad man ir iespēja ielūkoties, kā tur viss darbojas, kā sadarbojas mākslinieki, režisori un diriģenti,” stāsta Klin­ta.
Protams, šobrīd mēģinājumu process ir apstājies, bet parasti darbiniekiem brīvas ir tikai pirmdienas. Pārējās nedēļās dienās ir rīta un vakara mēģinājumi, izrādes. Jauniete atzīst, ka dažkārt jūt nogurumu, bet tajā pašā laikā tas sniedz gandarījumu un prieku. “Nu jau esmu iemācījusies tikt pāri bailēm un uztraukumam, saprast, cik varu “panest” un cik varu dot no sevis, lai nejustos iztukšota.”

Klinta ir pateicīga ģimenei, īpaši vecākiem, kuri viņu atbalsta. Mamma jau no bērnības Klintu vedusi uz Rīgu skatīties baletu, savukārt tētis nav šī mūzika žanra fans. “Pirmā operas izrāde, uz kuru uzaicināju abus vecākus, bija “Klīstošais holandietis”. Tā iestudēta bez pauzēm, izrādes laikā prātoju, vai tētim tā patiks un viņš varēs ilgi nosēdēt. Kad beidzās izrāde, tikos ar vecākiem, un viņi abi bija sajūsmā. Ir patīkami, ja vecāki atbalsta un sniedz pozitīvu atgriezenisko saiti,” smaidot atzīst jauniete.

Kaut gan Klintai pēdējie mēneši ir saspringti, jo jāpabeidz studiju semestris, viņa atzīst, ka skumst, jo pietrūkst operas kolēģu un īpašās vides.
Jauniešiem, kuri šogad beidz vidusskolu un ir lielās izvēles priekšā, Klinta iesaka: “Izdomājiet konkrētas lietas un virzienu, ko vēlaties sasniegt, un noteikti neļaujieties bailēm! Bailes ir visbriesmīgākās, jo tādējādi dzīvē var ko svarīgu palaist vējā. Jāsaņem sevi rokās un jāiet mērķa virzienā!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunais pianists Gustavs uzstājas starptautiskas balvas atklāšanā

06:20
12.11.2024
63

Starptautiskā projekta mūzikas, mākslas, zinātnes un arhitektūras jomā “Baltijas Balva/Baltic Awards” prezentācijā Nacionālajā operā ar priekšnesumiem uzstājās jaunie, talantīgie mūziķi, konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti, viņu vidū arī desmit gadus jaunais cēsnieks, pianists Gustavs Kalējs. “Baltijas Balva/Baltic Awards” ir jauns Ineses Galantes fonda projekts, kas tiek īstenots sadarbībā ar trīs Baltijas valstu sabiedriskajām un izglītības […]

Svarīga skolēniem droša un atbalstoša vide

07:39
08.11.2024
89

Vecpiebalgas vidusskolā jau vairākus gadus darbojas speciālistu komanda, kas nodrošina pedagoģisku, psiholoģisku un sociālu atbalstu skolēniem, viņu ģimenēm un pedagogiem. Atbalsta komanda, kurā ir skolas vadības pārstāvis, sociālais pedagogs, speciālais pedagogs un logopēds, palīdz mācību iestādē nodrošināt emocionāli un fiziski drošu vidi. Tomēr arī izaicinājumu ir daudz. “Druvas” sarunā ar skolas sociālo pedagogu, KiVa prog­rammas […]

Drošās velobraukšanas mācības. Vai skolas tās īsteno?

10:30
04.11.2024
33

Veselīgs dzīvesveids kļuvis par vienu no aktuālajām tēmām arī skolu vidē, tostarp fizisko aktivitāšu nozīmīgums cilvēka ikdienā. Bērni un jaunieši tiek aicināti uz skolu doties ar velosipēdiem, tomēr, lai prastu labi pārvietoties pa ielām un iespējami izvairītos no jebkādiem negadījumiem, katram velobraucējam būtu jāpārzina satiksmes noteikumi un jāapgūst vajadzīgās prasmes. Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes […]

Profesors novērtē jaunos talantus

10:29
01.11.2024
60

Trīs dienas Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā  meistarklases vadīja Gdaņskas mūzikas akadēmijas alta spēles profesors Kšištofs Komendareks-Timendorfs. “Tā kā vidusskola ir reģionālais metodiskais centrs, aicinājām arī audzēkņus no Vidzemes mūzikas skolām un citām vidusskolām. Meistarklasēs piedalījās ne tikai vidzemnieki, arī jaunie mūziķi no Ventspils, Ādažiem, Rīgas. Katram tā bija lieliska iespēja papildināt savas muzikālās prasmes,” […]

Uzzināt, kur vajadzēs matemātiku

07:21
23.10.2024
238

Tikšanās ar profesiju pārstāvjiem skolēniem pastiprina interesi par mācību priekšmetiem “Karjeras nedēļā arī mūsu skolā ir tradīcija tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, taču pasākumi, lai skolēni iepazītu dažādu profesiju ikdienu, notiek gandrīz visu mācību gadu,” par Karjeras nedēļu, kas Latvijā risinājās no 7. līdz 11.oktobrim, pastāsta Cēsu 1.pamatskolas direktore Antra Avena. “Šajā rudenī bija vairākas […]

Plenērs laukos radošā gaisotnē rada arī pārpratumus

06:33
16.10.2024
54

Septembra izskaņā Dzērbenes pagastā trīs dienas darbojās pulciņš radošu jaunu cilvēku.\ Tur norisinājās fotoplenērs “Mālderdienas Dzērbenē”. “Šāda formāta plenērs norisinās otro reizi. To sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) rīko Dzērbenes radošā māja “Memberi”. Pērn plenērā bija ap 30 dalībnieku, šogad jau 52,” pastāsta plenēra organizatore, māksliniece Ērika Māldere. “Visus vieno mācības Nacionālajā kino skolā. […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
20
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
2
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
24
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi