Jau 13. gadu Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija rīko runas konkursu „Latvija un latvieši” Valts ģimnāziju 10., 11. klašu skolēniem, kurā jaunieši angļu, krievu un vācu valodā stāsta par valstī aktuāliem jautājumiem. Idejas autore un pasākuma koordinatore ir DACVĢ svešvalodu katedras vadītāja Maija Sīle. Viņa atzīst, ka, mācoties valodas, jaunieši daudz uzzina par to valstu kultūru un tradīcijām, kuru valodu viņi apgūst.Bet vai arī par Latviju un valstī aktuālo mēs varam brīvi izteikties svešvalodā? Uz šo jautājumu nu jau ik gadu meklē atbildes jaunieši no visas Latvijas. Šis gads Latvijai ir sācies Dziesmu un deju svētku zīmē. Likumsakarīga ir tēmas izvēle svešvalodas konkursam, kura saistīta ar kultūras mantojumu: „Senatne. Jaunatne. Nākotne.” Šogad konkursā piedalās jaunieši no 8 ģimnāzijām: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Dobeles, Āgenskalna, Jēkabpils, Ogres, Valmieras, Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas un DACVĢ. Kopā šajos gados 758 jaunieši no 14 ģimnāzijām ir dalījušies pārdomās par Latviju. Pēc svinīgām uzrunām seko kopīga fotografēšanās un stundu ilgs runas gatavošanas process, kurā drīkst izmantot tikai vārdnīcas. Pēc darba neliels atelpas brīdis. Un visi dalībnieki dodas uz Cēsu pili, kur norit pats konkurss. Tieši pils velves dod īpašu skanējumu tam, par ko jaunieši runā. Skan runas, bet vēstures liecības noraugās uz notiekošo. Neatkarīga žūrija runas noklausās un novērtē. Šogad paldies vērtētājām: krievu valodā – Gaļinai Zundānei un Svetlanai Kinei-, angļu valodā –un Dacei Caunei un Karinai Kuhto- , vācu valodā – Daigai Čeirānei un Inesei Krūmiņai.
Kamēr žūrija vienojas par vietu sadali, jauniešiem ir laiks apskatīt Cēsu pili. Iespaidīgi! Un visbeidzot noslēgumam visi dalībnieki pulcējas konferenču zālē, kur pirms balvu saņemšanas ir jāuzklausa visu triju pirmo vietu ieguvēju runas, lai noskaidrotu Lielās balvas īpašnieku.
Šogad pārliecinošākā ir Estefanijas Bogdanovas (Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija) runa. Viņa pārstāv krievu valodu. Krievu valodā 2.vietā – Glorija Baliniškīte (Āgenskalna Valsts ģimnāzija), 3.- Jana Grīnberga (DA Cēsu Valsts ģimnāzija). Angļu valodā 1.vieta – Dāvim Dārziņam (Jēkabpils Valsts ģimnāzija), 2.vieta – Elvai Porietei (Jēkabpils Valsts ģimnāzija), 3.vietas Naurim Kristoferam Gailītim (Alūksnes Valsts ģimnāzija) un Aigaram Reiteram (Āgenskalna Valsts ģimnāzija). Vācu valodā – 1.vieta Adelei Gruntei (DA Cēsu Valsts ģimnāzija), 2.vieta – Santai Jakovčikai (Dobeles Valsts ģimnāzija), 3.vieta – Armanam Haramirjanam (Āgenskalna Valsts ģimnāzija). Apbalvošanā visus priecē DACVĢ absolvents Didzis Romanovskis un viņa kolēģis no folkloras kopas „Dzieti”. Klātesošie ne vien dzird dūdas, bet arī uzzina daudz jauna par šo mūzikas instrumentu. Zālē liegi skan kokle, kuru spēlē Adele Grunte. Paldies dāsnajiem atbalstītājiem: A/S DNB bankas Cēsu filiālei, izdevniecībai PEARSON Longman, grāmatveikalam Globuss Rīgā, Cēsu Vēstures un mākslas muzejam, Cēsu Tūrisma attīstības un informācijas centram, Cēsu novada domes izglītības nodaļai, SIA „Beatus” veikalam „Solo”, SIA konditorijas veikalam „Vinetas un Allas kārumlāde”! Visi ir priecīgi un laimīgi. Viss izdevies! Vēl tikai jāpaceļ acis augšup, tāpēc pils kāpnes uzved tornī… Paveras brīnumjauks skats uz senajām un tik jaunajām Cēsīm. Pamājam ardievas: „Uz tikšanos nākamgad!” Modrīte Sņegoviča
Komentāri