Pagājušās nedēļas nogalē norisinājās Vidzemes novada kokļu diena ar noslēguma koncertu „Saulainās stīgas”, kurā uzstājās 70 koklētājas no dažādām mūzikas skolām. Kokļu dienu organizēja tautas mākslas centrs un A.Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskola.
A.Kalniņa mūzikas vidusskolas kokles spēles pasniedzēja Ilze Žvarte pastāstīja, ka koncertā piedalījās mūzikas skolu kolektīvi. Savu prasmi parādīja ne tikai pamatskolas vecuma koklētājas, bet arī absolventes, kuras turpina spēlēt kopā, piemēram, kolektīvi no Alūksnes, Madonas un Rīgas. Koncertā piedalījās arī Spoģu mūzikas un mākslas skolas ansamblis no Daugavpils rajona, kā arī viesi no Rīgas – koklētāju kvartets „Kārta” un ansamblis „Austriņa”.
Pasākuma apmeklētāji varēja izbaudīt gan solo priekšnesumus, gan visu koklētāju kopā izpildītos skaņdarbus.
„Vidzemē sāk veidoties jauna tradīcija. Pasākums aizsākās pagājušajā gadā, kad Alfrēda Kalniņa mūzikas vidusskolai svinējām 80 gadu jubileju. Vidzemē būtībā visas kokles spēles skolotājas ir savulaik beigušas šo skolu un salidojumā nospēlējām koncertu. Mums visām tas ļoti patika, bija arī daudz klausītāju. Tā nolēmām veidot tradīciju. Šogad koncerts notiek Cēsīs, bet domāju, ka citus gadus noteikti aptversim arī citas Vidzemes pilsētas,” atklāja I.Žvarte.
Nītaures mūzikas un mākslas skolas kokles skolotāja Dita Bērziņa atzina: „Mūsdienās spēlēt kokli vairs nav tik populāri, turklāt instruments ir ļoti dārgs.”
Pagaidām Nītaures mūzikas un mākslas skolā kokli mācās tikai divas meitenes – Lolita Grūbe un Maija Ločmele. Abām šis ir jau piektais kokles spēles apguves gads un instruments ir ļoti iemīļots: „Sākotnēji mācījāmies kora klasē, kad tās vairs nebija, mums piedāvāja spēlēt kokli.”
Gan Lolita, gan Maija vienbalsīgi atzina, ka nevienu citu instrumentu kokles vietā nevēlētos spēlēt, tur-klāt liela nozīme ir arī tam, ka abām ļoti patīk kokles skolotāja.
Koncertā uzstājās arī sešas A. Kalniņa Cēsu mūzikas skolas koklētājas – Annika Paškovska, Alise Aļļēna, Sabīne Gulbe, Daina Dālmane, Adele Grunte un Elīna Lejniece. Koklētājas atklāja, ka viņām patīk spēlēt šo instrumentu. Alise, kura kokli spēlēt mācās jau septīto gadu, atzina: „Kokle savā veidā ir arfai līdzīgs, taču latvisks instruments.”
Gan koklētājas, gan kokles spēles skolotājas uzskata, ka kokle nav aizmirsts mūzikas instruments, bet ekskluzīvs gan. „Bērni periodiski mācās vairāk, tad atkal mazāk, tomēr Mūzikas akadēmijā mācās arī kokles spēles maģistri, turklāt Mūzikas gada balvas laureāti ir koklētāju kameransamblis „Altera Veritas”,” skaidroja I.Žvarte.
Komentāri