Visai modīgi ir sevi dēvēt par hipsteru. Šāds termins sabiedrībā tiek lietots un pat meklēti hipsterīgākie žurnālisti, mūziķi, dīdžeji un pat raidījumu vadītāji. Turklāt, kā norāda jaunieši, – hipsteri esot visur, arī Cēsīs tādu netrūkstot.
Tiek klāstīts, ka hipsteru kultūras pirmsākumi jāmeklē jau piecdesmitajos gados, bet pēdējos gados tā vienkārši esot reinkarnējusies.
“Druva” devās ielās, lai meklētu hipsterus un taujātu, ar ko tad viņi atšķiras no citiem cilvēkiem. Vienīgais, kas bija līdz šim dzirdēts, ka hipsteris daudz neatšķiras no bomža. Atšķirība esot vien tā, ka hipsterim ir iphone kabatā.
Taču, ja nopietni, tiek minēts, ka Rīgā hipsterus visbiežāk var sastapt stilīgajā Kalnciema tirdziņā vai kādā no modernajām Miera ielas kafejnīcām, taču man aktuāls jautājums, kur Cēsīs pulcējas hipsteri? Jānis Vīksna, fotogrāfs: – Domāju, ka hipsteri ir sastopami arī Cēsīs. Vasarā tās varētu būt kafejnīcas “Rīga” vai “Zaļa zāle”, bet ziemā hipsterus varētu meklēt café “Mala”.
Trīs lietas, kuras nāk prātā, dzirdot vārdu hipsters, būtu – palietots apģērbs, bārda, kas vairāk līdzinās pinkai, brilles un fixie ritenis. Pēc manām domām, viens no zināmākajiem hipsteriem Latvijā ir dīdžejs Toms Grēviņš, kas gan varētu būt kategorijā “gudrie hipsteri”.
Domāju, ka hipsteri no citiem cilvēkiem atšķiras ar savu domāšanu, tie ir vairāk mākslinieciski ļaudis. Un patiesībā sabiedrībā jau ir redzama tā daļa, kas atšķiras no pārējiem. Tos arī var dēvēt par hipsteriem. Vēl man šķiet, ka hipsteriem sevi vienkārši patīk dēvēt par māksliniekiem, lai gan viņi varbūt nemaz tādi nav.
Pieļauju, ka par hipsteriem kļūst lielākā daļa pirmā kursa studentu augstskolā, kad viņiem nepietiek naudas. Līga Miezīte, brīvdomātāja un modes māksliniece: – Domāju, mūsdienās būt hipsteram ir visai stilīgi, lai gan, pēc manām domām, hipsteri nav trends, kam būtu jāseko. Tas drīzāk ir domāšanas un dzīvesveids, un katrs pats jūt, vai viņš savā būtībā ir hipsters, vai nav. Pavisam nesen dzirdēju, ka raidījuma “TE” vadītāji tika nodēvēti par hipsterīgākajiem TV raidījumu vadītājiem, kas liecina, ka nav svarīgi, cik vecs esi, bet, galvenais, lai dari, domā un radi kaut ko mūsdienīgi stilīgu.
Draugi reiz smējās un sacīja, ka bieži hipsteri ir naudas trūkuma nomocīti studenti, kas staigā caurās biksēs nevis tāpēc, ka tas ir stilīgi, bet tāpēc, ka tās nolietotās un noplukušās bikses ir vienīgās. Taču hipsteris var būt arī visai turīgs un modīgs cilvēks, piemēram, jau atzīts mākslinieks, mūziķis vai modes blogeris.
Edžus Miķelsons, žurnālists no Cēsīm, strādā Rīgā: -Tā nu sanācis, ka, lai arī esmu cēsnieks, darba nedēļas paiet Rīgā, kur, protams, manāmi arī hipsteri. Taču droši varu sacīt, ka tādu netrūkst arī Cēsīs un citās Latvijas pilsētās.
Dzirdēts, hipsteri bieži pārliecina citus, ka neseko līdzi populārajām lietām. Klausās mūziku, kuru citi nemaz vēl nezina. Kā viens no pirmajiem hipsteriem Latvijā, protams, tiek minēts Toms Grēviņš, taču nezinu, kā patiesībā ir.
Hipsteri ir “do it yourself” (tulk. – dari pats) mākslas tipa piekritēji. Bet patiesībā jāteic, ka stereotipu ir tik daudz, ka grūti definēt, kas ir hipsters. Turklāt runa nav tikai par nabadzīgiem studentiem, jo hipsters var būt arī turīgs cilvēks.
Domāju, ka dzīvojam laikā, kad tiek meklētas aktuālas un stilīgas lietas. Hipsterisms ir kaut kas šajā brīdī aktuāls daudziem jauniešiem. Man izdevās noskaidrot vairākas hipsterismam raksturīgas iezīmes: *hipsteri neatzīst sevi par hipsteriem, *nēsā brilles, turklāt bieži kā aksesuāru bez optiskajiem stikliņiem, *valkā flaneļa kreklus, *klausās mūziku Toma Grēviņa gaumē, *lieto Iphone, Ipod, Mac un citu “Apple” produkciju, *nemitīgi “dzīvojas” pa dažādiem sociālajiem tīkliem – twitter, facebook, draugiem.lv, *brauc ar fixie riteņiem vai citiem veciem vintage velosipēdiem, *ciena filozofiju un labas grāmatas, *atklāti vai paslepus nicina sabiedrību, tās vērtības, turklāt nodala sevi no tās, *patīk kafija, kafijotavas un pasēdētavas, *atbalsta zaļo domāšanu, *patīk tērpties oriģinālos “rokdarbos” un pārsteigt ar savu izskatu, *klausās mazpazīstamas grupas, kuras vēl nav kļuvušas pavisam populāras. Šīs grupas meklē ārzemju žurnālos. Liene Lote Grizāne
Komentāri