Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Jundī novada kultūras dzīvi

Druva
06:38
04.06.2018
10
Solveiga Ruska Fotomarta 2

Straupiete Solveiga Ruska ir skrejoša. Tik daudz jāpaspēj – pasākumi seko cits citam.

“Skolēniem mācību gada noslēgums, jaundzimušo godināšana un pasākums bērniem, represēto pasākums, tikko izrunājām, ko novada svētkos dziedās kori un ansamblis, ielūgumi jāizsūta, vēl jāprecizē sīkumi Dziesmusvēt­kiem, piemēram, kur stāvēs autobusi gājiena laikā,” ikdienas aktualitātes ieskicē Solveiga, Pār­gaujas novada kultūras pasākumu organizatore.

Izvēle – darbs ar cilvēkiem

Solveigai ir tūrisma gida un pasākumu organizatora bakalaura grāds. “Pēc vidusskolas iesniedzu dokumentus uz ģeogrāfiem un bibliotekāriem Latvijas Uni­ver­sitātē, tūrisma organizatoriem un gidiem Vidzemes Augstskolā. Ģeogrāfos un tūrisma organizācijā budžeta grupā paliku aiz svītras. Piezvanīja pasniedzējs no Valmieras, lai izvēlos, vai iešu uz gidiem, un brīnījās par manām izvēlēm. Bija jādod atbilde, un piekritu. Nenožēloju. Man patīk būt Straupē,” par profesijas izvēli pastāsta Solveiga.

Kad viņa studēja ceturtajā kursā, Pārgaujas novadā meklēja pasākumu organizatoru. Uzņēmējs Māris Šķesters mudināja pieteikties konkursā. “Tā kā negribēju, bija taču jāraksta bakalaura darbs. Praksē vienu vasaru strādāju pie kultūras dzīves vadītāja, bija priekšstats, kas varētu būt jādara. Tomēr pieteikumu uzrakstīju, un konkursā izraudzījās mani,” atceras Solveiga un piebilst, ka bakalaura darbu nokārtoja tikai pirms diviem gadiem. Lai gan viņai bija vien 22 gadi, ar darba pieredzi viņa varēja lepoties. No 14 gadu vecuma jauniete strādāja Braslas krogā. Solveiga smej, ka tur bijusi karjeras izaugsme – sāka kā trauku mazgātāja, tad strādāja bārā, vēlāk bija viesmīle. “Strādāju visas vasaras un katru nedēļas nogali. Tā bija laba pieredze darbā ar cilvēkiem. Varu vilkt paralēles ar kultūras darbu – vienmēr jābūt atvērtam, pozitīvam, laipnam,” pārdomās dalās Solveiga.

Nav rutīnas

Solveigai kultūras darbā ir jau četru gadu pieredze. Viņa stāsta: “Kad sāku strādāt un aizbraucu uz kultūras darbinieku sapulcēm, jutos ļoti saspringta. Blakus pieredzējušas kolēģes, kuras visu zina, es, jauniņā, tikai klausījos. Tagad varu teikt – kultūras darbinieka ikdiena krietni atšķiras no tās, kādu biju iedomājusies.”

Ar lepnumu Solveiga atzīst, ka diezgan labi pazīst novadu. Kā “Sakoptāko sētu konkursa” vērtētāja pabijusi katrā mājā. “Tā ir kolosāla iespēja iepazīt novada cilvēkus. Satiekoties neesam svešinieki, aicinot uz pasākumiem, uzrunāju pazīstamus cilvēkus,” stāsta Solveiga.

Ikdienas darbā Solveigai patīk tas, ka nav rutīnas, vienādu dienu – no rīta nevari paredzēt, kādi vēl darbi būs jāveic. “Gadās, ka pirmdienās, pārrunājot darāmo, divas nedēļas stāstu vienu un to pašu, jo visu nedēļu bijuši negaidīti, bet svarīgāki darbi,” pastāsta Sol­veiga.

Laukos kultūras darbiniekam jāprot viss. Viņš ir mākslinieks, menedžeris, scenogrāfs, scenārists, organizators. Solveiga ir gandarīta, ka komandā ar kolēģi Madaru Gasiņu var paveikt daudz, lai pasākumos iesaistītu dažādas paaudzes. Viņu pārziņā ir kultūras dzīve triju pagastu četros tautas namos. Tagad iesaistījusies arī sabiedrisko attiecību speciāliste Iluta Beķere, kurai patīk sagatavot afišas, plašāku pasākumu organizēšanā palīdz novada jaunieši.

Pašdarbnieku koncertos zāle pilna

“Pašvaldības atbalsts kultūrai ir ļoti liels. Žēl, ka bieži vien apmeklētāju ir maz. Gadās, ka no citiem novadiem ir vairāk nekā vietējo. Rozulā ir lokālpatriotisms, tur, ja tautas namā kas notiek, cilvēki labprāt nāk. Stalbē blakus tautas namam ir daudzdzīvokļu mājas, cilvēki iet garām uz veikalu, bet namā neienāk. Kad ir bezmaksas koncerti, bet zāle pustukša, ir žēl, bet ir gandarījums, ka tie, kuri bija atnākuši, to nenožēlo,” pārdomās dalās Solveiga. Viņa arī atzīst, ka lauku tautas namu piedāvājums nevar un arī nav vajadzības konkurēt ar pasākumiem pilsētās. “Vietējo teātru iestudējumus, koru un deju kolektīvu koncertus neviens nevar izkonkurēt. Zāles ir pilnas. Katrs paš­darbnieks pulcina cilvēkus, un visi grib būt klāt notikumā,” ar prieku stāsta Solveiga un uzsver: “Mazam novadam ir sava burvība. Valsts svētkiem kārtojām skatuvi, šķita, puķu pietiks, tomēr izskatījās ne īsti labi. Piezvanīju zemnieku saimniecībai “Eicēni”, atbrauca ar busiņu, varējām izvēlēties, kādas puķes gribam. Mūziķi brīnījās, kā laukos viss notiek.”

Pieredze Solveigai jau ļauj izlemt, kādus mūziķus un māksliniekus aicināt. “Ballēs gadījušās nesolīdas grupas, kuru uzvedība aizskatuvē nebija patīkama. Tās neaicināsim. Gadījās, ka pusotru gadu iepriekš sarunājam koncertu, bet pēdējā brīdī atteica, jo grupai bija jāpiedalās valsts līmeņa pasākumā. Kad plānoti koncerti, pasākumi, vienmēr jābūt gatavam, ka var gadīties kas neparedzēts,” saka kultūras darbiniece. Labā atmiņā “Saim­niekballe” Ungurmuižā, kad līņāja lietus. “Bija vairāki simti apmeklētāju. Radās jautājums, ko darīsim – iesim telpās vai paliksim ārā. Dekorācijas salija. Lēmums bija jāpieņem minūtēs,” ar skumju smaidu stāsta Solveiga.

Ne tikai pasākumi

Šī vasara būs ļoti piepildīta. Pēc Jāņiem sāksies konkursa braucieni pa novada mājām, tad Dzies­musvētki. Solveiga ir gan novada kolektīvu koordinatore, gan pati dejo Straupes “Idume­jā”. “Šoreiz nebraukšu uz Hanzas dienām Rostokā. Līdz šim vienīgais pasākums, kurā nekad novadā neesmu iesaistījusies, ir Cēsu kauju atcere. Sagadījies, ka ir vai nu atvaļinājums, vai esmu Hanzas dienās. Šovasar būšu klāt,” stāsta Sol­veiga.

Ne jau tikai svētki un koncerti ir kultūras darbinieka ikdiena. Arī pārskati, kuru, kā atzīst Solveiga, ir aizvien vairāk. “Janvārī labprāt sēžos pie pārskatiem. Pēc gada nogales skrējiena tās ir pārmaiņas,” bilst Solveiga un atklāj, ka pēc plašiem pasākumiem gribas būt prom no cilvēku pūļiem.

Solveiga atklāj, ka rudenī iecerējusi apmeklēt šūšanas kursus. Viņai patīk rokdarbi. “Gribas darīt kaut ko praktisku,” bilst straupiete. Vēl arī kucēns būs jāved uz suņu skolu. “Ko darīt netrūkst. Arī ideju,” saka straupiete, Pārgaujas novada kultūras pasākumu organizatore Solveiga Ruska.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
31

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
47

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
310
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
84

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
55

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
127

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi