Septembrī apritēs seši gadi, kopš savas durvis vēra pirmais “ZINOO” centrs Latvijā, kurš toreiz mājvietu rada Cēsīs. Šo gadu laikā daudz kas mainījies, tomēr galvenais mērķis – apvienot patīkamo ar lietderīgo – ir palicis nemainīgs. Visvairāk šādu iespēju novērtē ģimenes un skolēnu grupas, tā kā mūsdienās cilvēki grib kvalitatīvi un jēgpilni pavadīt laiku, zinātkāres centrs “ZINOO” cenšas šo labā laika pavadīšanu apvienot ar kaut kā jauna iepazīšanu.
“Caur aktīvu darbošanos tiek apgūtas dažādas inženierzinātņu – fizikas, ķīmijas, matemātikas –, kā arī vides zinātņu tēmas. Katram priekšmetam ir cits koncepts, ko tas mēģina pateikt. Un bērnam tas patīk. Pat tad, ja viņš nevarēs precīzi noformulēt, kāda fizikāla vai ķīmiska reakcija notiek, viņu būs ieinteresējis pats process,viņš gribēs pamēģināt vēl un vēl, līdz sapratīs, kā īsti eksponāts darbojas,” stāsta “ZINOO Cēsis” vadītājs Ansis Rezgalis.
Tomēr, lai cilvēkus ieinteresētu atnākt, ir jāveido saturs. Jautāts par eksponātu izveidi, Ansis Rezgalis saka tā: “Mūsu veikums nereti nav nekas revolucionārs, jo spējam mācīties no citu centru vēstures, bet, protams, lai apmeklētājam patiktu, ir jārada arī kas jauns.”
Izstāde centros attīstās visu laiku, katru mēnesi tiek mainīti vairāki eksponāti. Tā kā centri ir četri – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā un Cēsīs –, tie savā starpā bieži mainās ar eksponātiem un idejām. “Ja cilvēks gadu nav bijis, tad noteikti trešdaļa vai pat puse ar objektiem būs mainījušies,” stāsta zinātkāres centra vadītājs. Vasarā eksponāti esot pārcelti uz pirmo stāvu, otro atvēlot skolēnu nometnēm. Viena no tām jau ir notikusi, bet divas gaidāmas šomēnes.
Nometnes prasa īpašu atbildību, arī sagatavošanās tām ir liels darbs. “ZINOO” centrs ietur savu vadlīniju arī nometnēs, veidojot tās STEM (dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika un informācijas tehnoloģijas) tematikā. Šajās nometnēs bērniem ir iespēja nedēļas garumā mācīties, kā izveidot robotus, veikt ķīmiskus eksperimentus, taisīt raķetes un darīt citas aizraujošas lietas, kas vienmēr paliks viņu atmiņās.
Papildus nometnēm un ikdienas darba laikiem “ZINOO” centrs lielu akcentu liek uz izstādēm, sadarbību ar citām organizācijām, dalību dažādos pilsētas svētkos un tādos festivālos kā, piemēram, “Positivus” un “Summer Sound”. “Viens no šīs vasaras projektiem ir Eiropas ceļojošā izstāde “Ārpus laboratorijas: “Dari pats” zinātnes revolūcija”, kuru rīkojam sadarbībā ar “Sparks”. Šī ir interesanta izstāde, kuru līdz 31.augustam ir iespēja apskatīt Pilsmuižas klētī bez ieejas maksas. Es ieteiktu to apmeklēt katram cēsniekam un Cēsu viesim,” saka Ansis Rezgalis.
“Zinātkāres centrs kā vieta atšķiras no mūsu rīkotajām izstādēm un pasākumiem. To varētu salīdzināt ar zoodārzu. Ja tas ir sava veida izglītojošs process par dzīvniekiem, tad “ZINOO” centru varētu nosaukt par tehnoloģisko zoodārzu, kur iegūt jaunas, atšķirīgas zināšanas,” stāsta “ZINOO Cēsis”centra vadītājs Ansis Rezgalis, “tas ir process, kas prasa skolēnu līdzdalību, iegūtā pieredze ir dzīvāka un paliekošāka.”
To var novērot arī pēc apmeklētājiem, kuri, ierodoties atkārtoti pēc gada vai diviem, atceras, ko toreiz tika pamēģinājuši, ko uzzinājuši. Vasarā vecākiem nereti nākas “ZINOO” centrā pavadīt vairāk laika, nekā iecerējuši, jo viņu atvases ir ieinteresētas it visā, ko te piedāvā. “Bet tas jau ir labi,” atzīst Ansis Rezgalis. Varbūt šeit iegūtās zināšanas un interese kalpos par pamatu vēlmei padziļināti iepazīties ar STEM tematiku.
Komentāri