Lai satiktu jau iepazītos skolēnus no Lietuvas, ieraudzītu viņu skolu, Jaunpiebalgas vidusskolas divdesmit audzēkņi mēroja ceļu cauri Lietuvai. Nelielā Nemenčines pilsēta, kur visi tika gaidīti, atrodas 20 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Viļņas.
Gediminas ģimnāzijā uz īpašu mācību nedēļu Jaunpiebalgas vidusskolas 7. klases skolēni kopā ar skolotājām Gunitu Kundrati un Jolantu Glāzeri bija klāt pirmdienā. Vispirms abu valstu 7. klašu skolēniem bija kopīga mācību stunda. Tai sekoja saliedēšana ar bingo spēli skolas zālē, ar dažu faktu atklāšanu katram par sevi, ar jautrību, uzzinot, cik interesanti katrs var uzzīmēt savu vārdu. “Vislielāko jautrību izraisīja burtu pazīšana. Izmantojot doto šifru, bija jānosauc katra skolēna atveidotais burts un jāizlasa viss vārds,” stāsta Jolanta Glāzere, Jaunpiebalgas vidusskolas 7. klases audzinātāja.
Piecu dienu garumā Nemenčines ģimnāzijas skolēnu ģimenes uzņēma jaunpiebaldzēnus savās mājās. Lietuviešu skolēni vienaudžus no Latvijas veda parādīt savu pilsētu, kurā dzīvo astoņi tūkstoši iedzīvotāju.
Mācības, kurās satiekas kaimiņu tautu skolēni, tika finansētas no Ziemeļvalstu izglītības programmas Nordplus Tree. Ja rudenī Latvijā tika apgūta latviešu kultūra, tad tagad bija brīdis iemācīties lietuviešu tautasdziesmas un arī kopīgi iestudēt tautas deju. Cita rakstura mācības aizritēja šokolādes darbnīcā, degustējot triju veidu šokolādi un marcipānu un iejūtoties meistaru darbā, kad no šokolādes, marcipāna un mandelēm pašiem jāgatavo konfektes. “Meistare stāstīja interesantus faktus, kā arī uzdeva jautājumus. Ja zinājām atbildes uz jautājumiem, nopelnījām garšīgas balvas,” par saviem audzēkņiem stāsta J. Glāzere. Pēc saldumu baudīšanas otrdienas mācību programmā bija iekļauts sports. Bērni devušies uz Viļņu, lai sacenstos boulingā un slidotu.
Trešdien mācības veltītas Lietuvas vēsturei un kultūrai. Skolēni, klausoties gida stāstījumā un staigājot pa brīvdabas muzeju, iepazina lauku sētas, kā arī vienā no tām piedalījās rudzu maizes cepšanā. Lietuvas dabas baudīšanai draugi veduši viesus pa pašu jaunāko tūrisma taku, kura izveidota augstu gaisā – virs koku galotnēm. “Taka bija droša pat tiem, kuri baidās no augstuma. Takas nobeigumā varēja uzkāpt vēl augstāk – skatu tornī, no kura pavērās brīnišķīga Lietuvas ainava,” par iespēju, kas dota skolēniem, priecājās klases audzinātāja.
Ceturtā diena Lietuvā sākusies ar sportošanu – stafetēm skolas sporta zālē. Pēc sporta atkal ieplānota mājturības stunda – lietuviešu nacionālās kūkas “Šakoti” cepšana, degustēšana un arī iegādāšanās, lai iepriecinātu mājās palicējus Jaunpiebalgā.
“Piektdienas rītā virmoja dažādas emocijas, bet visvairāk satraukums, jo mums bija jāuzstājas skolas sarīkojumā, kas veltīts lietuviešu nacionālajiem Kaziuka svētkiem,” par atbildīgāko brīdi stāsta Jolanta Glāzere. Starptautiskās apmaiņas projektā iesaistītie divu valstu skolēni vispirms kopīgi dziedājuši dziesmu lietuviski, tad dziesmu latviski – tā bijusi Jāņa Aišpura “Kalniem pāri”. Kopīgi iestudētā deja noritējusi bez aizķeršanās. Viesošnās beigās neizbēgami pienākusi atvadīšanās, un dažiem pusaudžiem noritējis arī pa asarai. Sekojuši sirsnīgi solījumi rakstīt draugiem un atkal satikties.
To, ka esam kaimiņu tautas, Jaunpiebalgas vidusskolas skolēni izjutuši arī Viļņā, apmeklējot lielo Kaziuka svētku tirgu. Tur par lielu brīnumu ieraudzījuši daudz jo daudz latviešu tirgotāju un oriģinālu preču no Latvijas.
Pedagoģe Jolanta Glāzere ceļojuma dienas Lietuvā raksturo kā vērtīgi piepildītu laiku: “Skolēni ieguva pieredzi un zināšanas, ieguva draugus. Visi sarunās uzlaboja svešvalodu zināšanas. Šajā braucienā pilnībā tika apgūts projekta nosaukumā Tree (angļu valodā) ieplānotais – tradīcijas, savstarpējās attiecības un sadarbības prasmes, izglītošanās un izklaides.”
Komentāri