projekta vadītāja, Jaunpiebalgas vidusskolas direktore
Velsas Nacionālās asamblejas valdības sēžu zālē Kārdifā septembrī darbojās vecāko klašu skolēni, arī no Jaunpiebalgas.
Eiropas Padomes mācību sēdē katru ES dalībvalsti pārstāvēja divi ministri. Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ministru lomās iejutās Jaunpiebalgas vidusskolas 12. klases skolēni Liene Šakina un Mikus Spalviņš. Pārējās ES dalībvalstis, kā arī Eiropas Padomi un Padomes sekretariātu pārstāvēja konkursu kārtā izvirzīti Velsas skolu jaunieši.
Sēdē izskatīja klimata pārmaiņas. Katrai dalībvalstij bija uzdevums sagatavot ziņojumu, kā līdz 2030.gadam nodrošinās 40 procentus valstī nepieciešamās enerģijas, izmantojot atjaunojamās enerģijas avotus. Ziņojumu gatavoja Liene. Jautājumā par Eiropas Savienības paplašināšanu ziņojumu gatavoja Mikus.
Pirmā temata balsojums bija negatīvs, jo ļoti pesimistisku viedokli pauda mazās valstis, arī Latvijas pārstāvis. Otrā temata balsojums bija pozitīvs ar pārsvaru uz Eiropas Savienības paplašināšanu, bet tas netika apstiprināts, jo balsojumā bija nepieciešams arī vairākums.
Bija interesanti ar mazas valsts pilsoņa psiholoģiju un personisko viedokli pārstāvēt lielvalsti un paust tās oficiālo uzskatu svešvalodā. Tikpat interesanti bija dzirdēt ārzemnieka pausto viedokli par Latviju. Svarīgais bija veselīga pašapziņa, pārliecība par sevi, empātija. Un to visu Liene un Mikus paveica un saņēma komplimentus par angļu valodas prasmi, zināšanām par Lielbritānijas viedokli, kura formulēšana bija prasījusi daudz laika, šaubu, dokumentu studēšanu, datu meklēšanu. Pārsteidza ļoti dažādā angļu valoda tikai vienā Apvienotās Karalistes daļā – Velsā. Palika iespaids, ka sēdē tiešām katru ES valsti pārstāv tās īstie pilsoņi ar dažādu angļu valodas līmeni.
Mikus: „Pirms došanās uz Kārdifu bija uztraukums, jo sāku apjaust, cik šis pasākums var izvērsties nopietns. Sāku pat šaubīties, vai mans sagatavotais materiāls atbilst Lielbritānijas nostājai. Šaubījos arī par savu izrunu tik augsta līmeņa pasākumā. Arī mūsu loma – pārstāvēt Lielbritāniju – uzlika atbildības nastu, jo bija jāpauž mājinieku viedoklis… Patika atmosfēra diskusijās,
attieksme, draudzība,” vērtēja M.Spalviņš.
„Jutos pagodināta par ekskluzīvo uzaicinājumu pārstāvēt Lielbritāniju. Līdzās priekam par gaidāmo piedzīvojumu bija arī liela atbildības sajūta, pārstāvējām ne tikai Jaunpiebalgas vidusskolu, bet visu Latviju, jo bijām vienīgie no savas valsts. Atbilstošas informācijas atrašana un sagatavošana prasīja ne mazums pūļu, bet, man par lielu prieku, rezultāts bija to vērts. Vairāki skolotāji un amatpersonas uzslavēja, ka esot pateikts tieši tas un tieši tik, cik nepieciešams, izklāstot Lielbritānijas nostāju. Sniedzām arī interviju pazīstamajai telekompānijai BBC. Man šis brauciens bija vēl viens piedzīvojums un izaicinājums, kas dzīvi padara krāsaināku,” sacīja L. Šakina.
Latvija ir pirmā ES dalībvalsts, ar kuru Velsai ir noslēgts Saprašanās memorands. Saprašanās memoranda koordināciju veic Velsas asamblejas valdība sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Londonā. Būtisku atbalstu sniedz Latvijas goda konsuls Velsā Andris Tauriņš, dzimis jaunpiebaldzēns. Viņš vairākus gadus veicina Jaunpiebalgas un Tredegaras vidusskolas sadarbību. Arī šoreiz dalībai Eiropas Padomes sēdē viņš rekomendēja mūsu skolu un mīļi sagaidīja kopā ar Latvijas vēstnieku Induli Bērziņu.
Velsas premjerministrs Rhodri Morgans atklāja sēdi, pateicās par pieņemto izaicinājumu uzņemties sarežģītu lomu. Ieraugot Lieni un Miku, R. Morgans teica, ka tieši tādus viņš iedomājies latviešus- gudros un jaukos- blondo Lieni un stalto Miku.
Visām amatpersonām un draugiem dāvinājām skolas dienasgrāmatu, bukletu un latviskus suvenīrus. Viņi pauda prieku par Jaunpiebalgas skolas starptautiskajiem projektiem. Izjutām patiesu interesi par Latvijas politiku, ekonomiku, valodu apguvi, izglītības sistēmu. Mums tā bija otrā reize Velsā, vēlreiz atgriezāmies Kārdifas centrā, uz kuru no mūsu viesnīcas „skrēja mazs vilciens”, atgriezāmies pilī, nacionālajā muzejā- fantastiski izzinošā vērtībā, Kārdifas līcī, Milleniuma centrā, norvēģu baznīciņā, tūrisma
centrā – kuģī.
Atvadu pusdienās kopā ar Tredegaras skolas direktori Annu Foti un projekta vadītāju Laini Viljamsu uzaicināja Andris Tauriņš ar kundzi. Vienojāmies, ka pavasarī aicināsim Tredegaras skolu atbildes projektā Jaunpiebalgā. „Jutos lepns par jūsu piedalīšanos pasākumā Kārdifā. Paldies par studentu sagatavošanu un garo ceļojumu skolas laikā,” atvadoties sacīja A.Tauriņš.
Komentāri