30 jaunieši no Amatas, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas un Vecpiebalgas novada pagājušajā nedēļā ES programmas “Jaunatne darbībā” projektā “Kas Es Esmu Eiropā” apguva izpratni, ko nozīmē līdzdarboties vietējā dzīvē, tajā paša laikā apzinoties sevi kā Latvijas un Eiropas daļu.
Projekta mērķis – veicināt jauniešos aktīvu pilsonisko apziņu, it īpaši – Eiropas pilsonisko apziņu, rosinot viņus uzņemties aktīvāku līdzdalību vietējā sabiedrībā, identificējot sevi kā daļu no vietējās kopienas, kas veido nākotnes Eiropas vērtības un dod ieguldījumu ilgtspējīgas, sociāli un ekonomiski stabilas sabiedrības izveidē. No katra novada mācībās bija iespēja piedalīties pieciem jauniešiem vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros. To atbalsta Amatas, Pārgaujas, Raunas, Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas, Priekuļu, Līgatnes pašvaldība. Jauniešiem tiek segtas visas izmaksas, kas saistītas ar dalību projektā.
Seminārus vadīja jaunatnes treneris Vilis Brūveris, taču visu trīs dienu laikā kopā ar jauniešiem bija arī trīs novadu – Priekuļu, Amatas, Vecpiebalgas – jaunatnes lietu speciālistes – Liene Vecgaile, Iveta Jermolajeva un Lelde Burdaja.
Stāstot par semināru, jaunatnes lietu speciālistes norāda, ka vispirms jau šis laiks tika veltīts, lai jaunieši no vēsturiskā Cēsu rajona septiņiem novadiem iepazītos viens ar otru.
“Šis ir pirmais septiņu novadu kopīgais projekts jauniešiem – ceram uz sabiedrības ieinteresētību un esam pateicīgi par pašvaldību vadītāju atbalstu un vēlmi rūpēties par savu jauniešu prasmju un sociālo kompetenču pilnveidošanu. Svarīgi jauniešos rosināt apziņu, ka viņi katrs savā pagastā, novadā jūtas piederīgi un saprot, ka arī viņu spēkos ir apkārtējo vidi darīt labāku, kā arī piedalīties dažādu ideju īstenošanā,” stāsta Vecpiebalgas novada jaunatnes lietu speciāliste Lelde Burdaja.
L. Vecgaile skaidro, ka projekta pirmo trīs dienu galvenais temats bija līdzdalība. “Jaunieši mēģināja saprast, ko nozīmē līdzdarboties savas pašvaldības,
valsts un pat Eiropas mērogā. Domāju, liela problēma mūsdienās ir tā, ka jaunieši īsti nezina, nesaprot, ko nozīmē līdzdarboties un ko nozīmē būt aktīvam savā novadā. Nereti jaunieši uzskata, ka viņi jau neko nevar izdarīt, jo viņus tāpat neviens neņems vērā,” domās dalās Priekuļu novada jaunatnes lietu speciāliste Liene Vecgaile.
Pēc šīs nedēļas pasākuma, trīs dienu sagatavošanās nodarbībām, sekos otra tikšanās. Tajā jaunieši pie kafijas tases tiksies ar politikas veidotājiem – pašvaldību vadītājiem, deputātiem, jaunatnes darbiniekiem, jauniešu organizāciju pārstāvjiem. Tā būs iespēja uzdot politiķiem jautājumus, iepazīties ar tiem un paust arī savu redzējumu par dzīvi novados. Galvenā ideja šādam pasākumam – radīt vidi, kurā jaunieši nepiespiestā gaisotnē var komunicēt ar politiķiem, uzzinot atbildes uz sev aktuāliem jautājumiem.
“Ne velti saka, ka nākotne ir jauniešos. Domāju, mūsdienās ir aktīvāk jāpievēršas tam, lai jaunieši būtu atbildīgāki, drosmīgāki un patiešām līdzdarbotos dažādu ideju radīšanā un to realizēšanā. Laukos trūkst jauniešu, daudzi aizbrauc prom, neatgriežas. Tāpat var teikt, ka novados jaunatnes lietu speciālisti daudz dara, lai motivētu jauniešus darboties, lai mēģinātu viņus iesaistīt vietējos pasākumos, bet tas nav viegli,” norāda L. Vecgaile, kurai piekrīt arī kolēģes.
Jaunatnes lietu speciālistes norāda, ka, veidojot lauku jauniešu ikdienu, jādarbojas līdzi gan pašvaldībai, gan mācību iestādēm, gan pašiem jauniešiem. Lelde Burdaja saka: “Jaunatnes lietu speciālistu sapnis ir, lai jaunieši iesaistītos un darītu, bet tā tas nenotiek. Patiesībā jauniešus ieinteresēt ir grūti un vēl grūtāk nākas viņus iesaistīt dažādās aktivitātēs. Tādēļ šādi projekti, kopā būšanas mirkļi, kas saliedē viņus, ir ļoti būtiski.” Liene Lote Grizāne
Komentāri