Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā pirmajam kursam jaunajā mācību gadā nokomplektētas jau 14 grupas no 17, tikai trijās uzņemšana ir pagarināta.
No plānotajiem 356 audzēkņiem vairāk par trijiem simtiem jau uzņemti, mācību iestādes direktors Artūrs Sņegovičs ir pārliecināts, ka plānotais audzēkņu skaits būs visās specialitātēs: “Šogad situācija ir daudz labāka nekā pērn. Jauniešu interese par iespēju studēt mūsu tehnikumā bijusi ļoti liela, saņēmām vairāk nekā 450 elektronisko pieteikumu. Klātienē atnāca mazāk, bet priecē, ka gandrīz visās profesijās, kur grupas jau nokomplektētas, bija lielāks vai mazāks konkurss. Vislielākais tas bija uz arhitektūras tehniķa specialitāti, tur pieteicās trīs jaunieši uz vienu vietu, divi pretendenti uz vietu bija apģērbu dizaina apgūšanā, arī citur pieteikumu vairāk nekā vietu grupā.”
Jau ierasti vislielākā interese bija par automehāniķa profesiju, pieteicās 70 jaunieši, uzņemtas divas grupas, kopskaitā 55 audzēkņi. Divas grupas arī programmēšanas tehniķa specialitātē, kur uzņemti 49 audzēkņi, pieteikušies bija vairāk nekā 60.
“Svarīgi, lai visās profesijās būtu piepildītas visas mums piešķirtās vietas. Protams, tikai septembrī būs redzama reālā situācija, jo kāds jaunietis var pārdomāt un aiziet uz citu skolu, bet kāds var pienākt klāt. Ja kāds izņems dokumentus, mums ir datu bāze, varam piedāvāt iespēju mācīties tiem, kuri palika aiz svītras,” stāsta direktors.
A.Sņegovičs atzīmē, ka par trijām profesijām, kurās pieteikšanās pagarināta, arī pērn bijusi neliela interese. Pilnībā nav nokomplektēta lauksaimniecības mehanizācijas tehniķu grupa, tur atlikušas dažas vietas, maza ir interese par telekomunikāciju tehniķa profesiju un inženiersistēmu būvtehniķa profesiju. Direktors saka, ka acīmredzot vairāk jāskaidro, ko var apgūt, mācoties šīs profesijas, kas ir pieprasītas darba tirgū: “Šīs ir jaunas profesijas, piedāvājam tikai otro gadu, jādomā, kā labāk izskaidrot, lai radītu interesi.”
Kā pozitīvu tendenci viņš vērtē arī to, ka dokumentus iesnieguši daudzi 9.klašu absolventi, kuri mācījušies ģimnāzijās Cēsīs, Valmierā, Limbažos, Siguldā. Par to, ka audzēkņu, kuri vēlas mācīties tehnikumā, zināšanu līmenis palielinās, liecina tas, ka dažā konkursā ģimnāzisti palikuši zaudētājos. Augošo zināšanu un prasmju līmeni rādot arī pēdējā kursa kvalifikācijas eksāmenu rezultāti. Vērtējot pēdējos trīs gadus, šogad audzēkņi uzrādījuši vislabākos rezultātus, vidējā atzīme virs 7,5.
Direktors atzīmē, ka nevar nepieminēt arī kādu problēmu, ar ko nākas saskarties, proti, ar audzēkņu atbirumu. To jauniešu skaits, kuri beidz skolu, ir jūtami mazāks nekā to, kas grupā sāka mācības pirmajā gadā.
“Iemesli ir dažādi,” skaidro A. Sņegovičs. “Pēdējos divos gados būtiska bija kovida ietekme, daudzi jaunieši, īpaši 2.un 3.kursa audzēkņi, sāka strādāt un skolā neatgriezās. Cik zinu, šī problēma ir visās profesionālajās izglītības iestādēs. Ļoti ceram, ka pandēmijas radīto pārtraukumu klātienes mācībās vairs nebūs, jo profesionālo izglītību nevar apgūt attālināti, tas jādara klātienē. Ir jāpraktizējas kopā ar meistaru, jādarbojas darbnīcās ar reāliem materiāliem, instrumentiem.
Ļoti bieži jaunieši mācības pārtrauc ģimenes apstākļu dēļ, kas parasti saistīts ar dzīvesvietas maiņu, tostarp dodoties uz ārvalstīm. Daļu jauniešu esam spiesti atskaitīt nesekmības dēļ. Domājam, kā strādāt pie tā, lai mazinātu jauniešu skaitu, kuri pamet mācības pusceļā.”
Tehnikumā ir vēl kāds jaunums, var teikt, tas paplašina darbību. Panākta vienošanās ar Ieslodzījumu vietu pārvaldi, šajā mācību gadā Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem tehnikums sāks realizēt profesionālo moduli – šuvējs. Šo profesiju apgūs 16 jaunieši, viņiem būs pieejamas tehnikuma iekārtas, profesionālos priekšmetus pasniegs tehnikuma skolotāji.
Pēdējo gadu laikā audzēkņu skaits tehnikumā palielinās, un šajā mācību gadā būs aptuveni 900. Direktors ir pārliecināts, ka pēc gada skaits jau varētu sasniegt tūkstoti: “Ceru, ka jaunieši, viņu vecāki ir pamanījuši un novērtējuši, ko darām. Gribētos ticēt, ka arī sabiedrībā sāk novērtēt profesionālo izglītību, ka prestižs pamazām mainās. Nav noslēpums, ka darba tirgū visas mūsu piedāvātas profesijas ir pieprasītas, ja jaunietis centīgi apguvis mācīto, sekmīgi beidzot tehnikumu, viņš atradīs labi atalgotu darbu. Cenšamies rādīt, ko darām ikdienā, lai jauniešiem, viņu vecākiem rastos iespējami plašs iespaids ne tikai par mācību darbu, bet par tehnikuma dzīvi kopumā.
Lai arī vērojamas pozitīvas tendences, apstāties nevaram, nemitīgi jādomā par kvalitātes uzlabošanu, kvalificētu pasniedzēju piesaisti, jo tieši viņi nosaka kvalitāti. Domājam par piedāvājuma paplašināšanu. Nākamgad gribam vairāk attīstīt mākslas programmas, kas saistās ar dizainu, jau tagad saskaņojam plānus ar ekspertu padomēm. Šogad bija dizaina programmas pirmie absolventi, viņiem bija ļoti labi kvalifikācijas rezultāti, kas rāda, ka izvēlētais ceļš bijis pareizs.”
Komentāri