Gandrīz 70 jaunieši no visa plašā Cēsu novada vakar un šodien (9.,10.08.2022.) tiekas Straupes pagasta “Mārkulīčos”, lai iepazītu cits citu pasākumā “Lauzt robežas”.
Projekta koordinatore Iluta Balode “Druvai” pastāstīja, ka pirms lielā saliedēšanās pasākuma projekta īstenotāji tikās ar jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem visās Cēsu novada apvienībās, rīkojot izziņu darbnīcas, kur dalībnieki vērtēja savas vietas stiprās un vājās puses, ieceres un to īstenošanu: “Jaunieši ir idejām bagāti, ļoti labi prot saredzēt gan labo, gan to, kā pietrūkst, kas vēl nepieciešams, turklāt apzinās, ka daudz var atrisināt pašu spēkiem. Tas arī bija viens no mērķiem – iedrošināt jauniešus darboties pašiem savā labā. Jāatzīst, ka katrā vietā jaunieši ir ļoti atšķirīgi, var just, kur viņi vairāk tiek pulcināti, kur viņiem piedāvā iespējas izpausties. Tā bija lieliska pieredze iepazīt, redzēt, kā notiek citur, saprast, kas patīk pašiem jauniešiem, kādas ir viņu iespējas līdzdarboties un kā pietrūkst. Tas noteikti palīdzēs arī veidot struktūru darbam ar jaunatni jaunajā, lielajā novadā.”
Pasākuma dalībniece Diāna Denīza no Straupes pastāstīja, ka izziņu darbnīcā runāts par tendenci jauniem cilvēkiem doties prom no laukiem, tāpēc pagastā palikušajiem ir mazāk, ko darīt, taču viņa uzskata, ka iespējas izpausties ir vienmēr, bet ne visi jaunieši par to zina. “Mums ir labiekārtots volejbola laukums, kur darbojamies, plānojam veidot filmu vakarus, sporta spēles un citus pasākumus jauniešiem. Es, protams, redzu aktīvos, mēs kopā tiešām cenšamies, gribam, lai pagastā ir labi, ņemam un darām. Un man ļoti patīk šī vieta, apkārtne, daba, te ir jauki cilvēki, lepojos, ka dzīvoju Straupē.”
“Lauzt robežas” jaunajā Cēsu novadā ir mantojums no Pārgaujas novada, kur tas noticis jau vairākus gadus. Šonedēļ pasākumā pulcējas gan dalībnieki, kas jau darbojušies projektā un ir savstarpēji pazīstami, gan jaunieši, kas iesaistījušies pirmo reizi. Vecpiebaldzēniete Nikola Adriana Žukova, kas divus ar pusi gadus sava toreizējā novada jauniešu centrā strādājusi kā brīvprātīgā, ar aizrautību piekritusi darboties arī šajā pasākumā: “Man patīk komunicēt un iepazīties ar cilvēkiem. Ceru arī te atrast jaunus draugus un iegūt sev kaut ko jaunu. Ir brīnišķīgi ne tikai pašiem būt aktīviem, bet svarīgi, lai arī novada pagastu cilvēki labi sa-protas, tad varam vairāk ietekmēt procesus, izdarīt vēl vairāk. Mums ir jālauž robežas savstar-pējās attiecībās.”
Gustavs Bērziņš, kas mācījies Stalbē un tagad studē tūrismu Valmierā, Vidzemes Augstskolā, atzīst, ka “Lauzt robežas” ir viens no viņa iecienītākajiem pasākumiem. “Pēc skolu beigšanas mēs, Pārgaujas jaunieši, studēt esam devušies uz dažādām vietām, bet te varam satikties, tagad arī iepazīt jaunus cilvēkus. Brīnišķīgi, ka šogad esam tik daudz, lai gan tas reizē ir arī liels izaicinājums. Šogad lauzt robežas ir nozīmīgi visā Cēsu novada kontekstā. Iepazīstoties, rodot kontaktus, veidojas iespēja nākt kopā arī nākotnē, papildināt citam citu, veidot saliedētu jauniešu kopienu. Nekas nenotiek vienā dienā, bet šis ir pirmais, stabilais solis uz to. Jauniešos ir spēks, jaunieši ir tie, kas ir nākamie lielo darbu darītāji, tie, kas cels mūsu novadu, tāpēc ir jāsadarbojas, lai varētu būt izaugsme.”
Diāna atzina, ka “Lauzt robežas” ir pasākums, ko viņa gaida katru gadu. “Lai arī tās ir tikai divas dienas visiem kopā, tas ir ļoti vērtīgi piepildīts laiks. Tas ar katru gadu vēršas plašumā, arvien vairāk jauniešu cenšas iesaistīties. Ir brīnišķīgi, ka var satikt arī draugus, kuri ilgu laiku nav redzēti. Šogad neierasti, ka esam tik daudz, bet man patīk, ja ir iespēja iepazīt arī citus jauniešus, ar kuriem tagad esam vienā novadā, varēsim sadarboties.”
Projektu šogad īsteno jauniešu biedrība “Youth for city – city for Youth”. Iepriekš “Lauzt robežas” bija Pārgaujas novada jauniešu organizēts pasākums, kurā piedalījās vietējie jaunieši un ciemiņi, piemēram, no Limbažiem, kas viesojās arī šogad.
Šogad pasākums notiek piekto gadu. Tas ir kā platforma noteiktas tēmas vai problēmas aktualizēšanai. Pirmajos gados mērķis bija saliedēt un aktivizēt vietējos jauniešus, aizvadītajā gadā tēma bija par kovida izraisītajām sekām un mentālo veselību. Šī gada tēma – līdzdalība.
Šo divu dienu laikā jaunieši dalās ar prezentācijām par izziņu darbnīcās secināto, tiekas ar iedvesmas personībām: jūtūberi un jaunatnes jomā aktīvu cilvēku Edgaru Freščenko jeb Edgaru Fresh; ar multimākslinieku – mūziķi, dzejnieku, producentu, fotogrāfu Artūru Jenotu. Šodien pasākums noslēdzas, darbnīcās kopā ar treneriem diskutējot par līdzdalību un tās nozīmi, veidojot līdzdalības plānu un izstrādājot sadarbības modeli. Iluta Balode teic: “Vēlamies ieskicēt sadarbības modeli tam, kā varētu strādāt nākotnē.”
Komentāri