Cēsu pils kompleksā Cēsu vēstures un mākslas muzeja darbinieki augustā sarīkoja vasaras skolu “Izdzīvojam viduslaikus”. Tajā piedalījās Cēsu 2. pamatskolas 20 skolēni, kuri iepriekšējā mācību gadā fakultatīvajās nodarbībās apguvuši Cēsu novada vēsturi.
“Viens no muzeja uzdevumiem ir jauniešiem stāstīt par pilsētas vēsturi,” skaidroja muzeja galvenā pedagoģe Evita Muceniece. “Šāda vasaras skola Cēsu pilī notika pirmo gadu. Tajā runājām ar jauniešiem par vēsturi un to, kas notika Cēsu pilī.”
Skolēniem bija iespēja iepazīt viduslaiku teikas un spoku stāstus. “Viss sākās ar jauniešu teorētisko zināšanu atkārtošanu un ekskursiju pa pilsētu un Cēsu pili. Dienas beigās skolēniem bija jāveic arī orientēšanās pa pili un dažādi uzdevumi,” pastāstīja E. Muceniece. “Otrajā dienā skolēniem bija iespēja apgūt viduslaiku kaujas mākslas – loka šaušanu un šķēpmešanu. Vēl jaunieši apmeklēja rotu kalvi, kur pēc senu rotu parauga darināja rotas paši sev.” Skolēniem bija iespēja strādāt ar vēsturiskajiem materiāliem un dokumentiem, kurus pēc tam bija jāinterpretē. Nodarbību beigās jauniešiem bija iespēja ceļot laikā – izmantojot iegūtās zināšanas, katram bija jāiejūtas citā laikmetā. Viduslaiku cilvēka tēlā skolēni nokļuva laikā, kurā Cēsu pils iemītnieki Valtera fon Pletenberga vadībā gatavojās karagājienam uz Krievzemi.
“Vasaras skolā bija interesanti, it īpaši tāpēc, ka man patīk vēsture. Visintriģējošākie bija spoku stāsti un iespēja apgūt loka šaušanu,” pastāstīja vasaras skolas dalībnieks Pēteris Vīksna.
Cēsu 2. pamatskolas vēstures skolotāja Sarmīte Ķeņģe vasaras skolu vērtē ļoti pozitīvi. “Jauniešiem, kuri pagājušajā mācību gadā apguvuši Cēsu vēsturi, ir lieliska iespēja izbaudīt praktiskās nodarbības. Tās viņos vairo interesi. Sēdēt klasē un runāt par vēsturi ir pavisam kas cits, nekā pašiem iejusties viduslaikos,” pārdomās par aktivitātēm pils dārzā dalījās S. Ķeņģe. “Mēģinājām ar meitenēm mazgāt veļu un pagatavot tēju tā, kā to darījuši cilvēki viduslaikos. Sapratu, ka es viduslaikos dzīvot negribētu, jo 20. gadsimta cilvēks nespētu izdzīvot. Protams, atdzīvināt viduslaikus mūsdienās ir ļoti grūti, bet šis ir pirmais mēģinājums un ar laiku vasaras skola varētu kļūt par interesantu pasākumu ne tikai Cēsu jauniešiem.”
Nodarbības bērniem vadīja vēsturnieki Daumants Vasmanis, Daumants Kalniņš, Gundars Kalniņš un Evita Muceniece. Praktiskajās nodarbībās iesaistījās arī jaunieši -Vidzemes vēstures un tūrisma centra gidi. Finansiālo atbalstu vasaras skola guvusi Cēsu domes un Nīderlandes fonda KNHM projektu konkursā “Idejas īstenojas!”
Komentāri