Cēsu jauniešu biedrības “Youth for City – City for Youth” dalībnieki atveduši pieredzi no Spānijas, kā veidot komūnu un kā dzīve tajā palīdz tiem, kas nonākuši sarežģītās situācijās. “Equal opportunity – perfect community” jeb latviski “Vienādas iespējas – perfekta kopiena” projekta laikā 14 aktīvi un zinātkāri jaunieši no Cēsu Jauniešu mājas kravāja somas, lai dotos nedēļu garā piedzīvojumā, kurā tie ne tikai iepazina spāņu kultūru, bet arī kļuva par daļu no Granadas pilsētā esošās komūnas iedzīvotājiem. Komūna ir neliela pilsētiņa, kurā kopā dzīvo dažāda vecuma cilvēki, kuri, piemēram, finansiālu, emocionālu, veselības problēmu, zemu sociālo prasmju vai citu iemeslu dēļ nespēj par sevi parūpēties.
“Kad ieradāmies, uzreiz tikām iesaistīti komūnas darbībā. Mūs neuztvēra kā iebraucējus, visi bija sirsnīgi, nāca klāt un runājās, sajūta bija tāda, it kā atrastos lielā un draudzīgā ģimenē,” stāsta viena no projekta dalībniecēm Anete Darģe.
Arī Toms Veiss pēc atgriešanās no Spānijas kā interesantāko atklāsmi min tieši cilvēkus. “Jauni, veci, no dažādām valstīm sabraukuši kopā, taču visi ātri atrada kopīgu valodu un bija ļoti atvērti un pozitīvi,” atminas Toms, piebilstot, ka īpaši izteikta bijusi sirsnība un laipnība, kas uzreiz ļāvusi iejusties darbīgajā ikdienā un sajusties kā daļai no komūnas pastāvīgajiem iemītniekiem.
Granadā izvietotā komūna jauniešus pārsteigusi arī ar savu kārtību, ko iepriekš tie iztēlojušies nedaudz citādu. Interesanti bijis, ka katram tās iedzīvotājam ir sadalīti savi uzdevumi un pienākumi, pastāstīja Anete. Daļa strādā dārzā, daži maizes ceptuvē, bērnu pieskatīšanas telpās, kā arī mākslas studijā, kamēr citi ir atbildīgi par tādām lietām kā ēst gatavošana, ievārījumu vārīšana un apkārtnes uzkopšana. Protams, ir arī daži, kam izdevies atrast darbu ārpus komūnas.
“No rītiem visi brīvprātīgie jaunieši sanāca kopā, sadalījām pienākumus dažādās darbnīcās. Bijām palīgi virtuvē, maizes ceptuvē, kādam nācās pieskatīt iedzīvotāju bērnus bērnudārzā, kamēr citi, tostarp es, veidoja mozaīkas, lai padarītu apkārtni krāšņāku,” par ikdienu saulainajā Granadas komūnā atmiņās dalās Anete.
“Komūnas modelis ir ļoti veiksmīgs. Tā ir iespēja mēģināt vēlreiz, meklēt atbalstu gadījumā, ja cilvēks pats netiek galā ar savu dzīvi. Un nav tā, ka, dzīvojot komūnā, cilvēkam viss tiek nolikts priekšā – viņam viss jādara pašam! Tā ir vieta, kur jāmācās pašam par sevi parūpēties, tai pašā laikā strādājot un sadarbojoties ar citiem kopīgu mērķu sasniegšanai,” komūnu modeli atzinīgi vērtē jaunatnes lietu speciāliste un viena no projekta dalībniecēm Iveta Jermolājeva, piebilstot, ka vienīgais atbalsts tās iedzīvotājiem ir no Pasaules ēdiena bankas, kura komūnai ziedo pārtikas produktus. Pārējais, ieskaitot samaksu par ūdens un elektrības rēķiniem, tās iedzīvotājiem jānopelna pašiem.
Projekta galvenā ideja bija izprast komūnas dzīvi un apmainīties ar pieredzi, kā ar sociāli mazaizsargātajām grupām strādā Latvijā un Spānijā. Iveta pastāstīja, ka ieguvums bijis ļoti noderīgs, jo, redzot un uzklausot dažādas pieredzes un dzīvesstāstus, ikviens aizdomājās par savām vērtībām un attieksmi pret šķietami ikdienišķām lietām. “Šeit varēja just, ka visām mūsdienu tehnoloģijām un materiālajām vērtībām ir sekundāra nozīme. Te galvenais bija cilvēks, cilvēcība. Arī jaunieši to izjuta, iepazīstot dažādus, ne vienmēr pozitīvus dzīvesstāstus. Tas noteikti deva spēcīgu cilvēcības, atvērtības, sirsnības un iejūtības devu,” secina Iveta.
Cēsu jauniešu biedrības “Youth for City – City for Youth” realizētais Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras ERASMUS+ apmaiņas projekts noslēdzies, taču sadarbību ar Granadas komūnu cēsnieki ieplānojuši turpināt . Jau tapušas gan dažādas idejas par nākotnes projektiem, gan to, kā komūnas iedzīvotāju dzīvesstāstus iemūžināt un pastāstīt plašākai auditorijai.
Marta Liepkalne, ViA studente
Komentāri