Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Jaunieši ar interesi padziļina zināšanas par folkloru

Druva
10:01
16.09.2023
50
Etno 2

Cēsīs un Drabešos, pulcējot ap 40 jauniešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem no Latvijas folkloras kopām un tradicionālās kultūras lietpratējus, aizritēja nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas pasākums “Jauniešu Etnodienas 2023”.

Jauniešu Etnodienās tradicionāli tiekas jaunieši, kurus interesē folklora. Tā kā šogad pasākums noritēja Cēsu novadā, īpaši tika izcelts Ziemeļvidzemes un Cēsu apriņķa kultūras mantojums. Dalībnieki ne tikai muzicēja un dziedāja, bet arī izzināja    tradicionālo instrumentu būvi un apguva iemaņas lokālajā kulinārijā. Jauniešiem bija iespēja apgūt aktiermeistarības un skatuves runas meistarstiķus pie aktrises Janas Herbstas, meistarklases vadīja folkloras eksperte un dziedātāja Katrīna Dimanta, savukārt muzikantu saspēli organizēja Kevins Ziemelis. Šīs prasmes noderēs jauniešiem, kuri individu­āli, folkloras kopu vai kapelu sastāvā popularizē tautas mūziku. Protams, neiztika arī bez dančiem, turklāt viens no danču vakariem bija publisks, to varēja apmeklēt ikviens, tāpat kā noslēguma koncertu koncertzālē “Cēsis”, kur dalībnieki rādīja etnodienās apgūto.

Kad sestdien    “Druva” brīdī starp meistarklasēm satika Etno­dienu dalībniekus Kitiju Tomiņu no Lizuma, Tomu Mirķi un Patriku Sarkanu no Rīgas, visi kā viens atzina, ka viņiem ļoti patikusi sviesta kulšanas meistarklase. Patriks vērtēja: “Ne mirkli nenožēloju, ka piedalos pasākumā, te ir lieliska kompānija, interesantas aktivitātes, organizatori ir padomājuši par visu, arī labu ēdināšanu, kas nav mazsvarīgi.” Kitija piebilda, ka viņai bija interesanti iepazīt senos tautas instrumentus. Viņa spēlē klavieres un saksofonu, laiku pa laikam kokli, bet tagad sākusi apgūt arī stabules spēli: “Mums ir brīnišķīga folkloras kopas vadītāja, kas rosina spēlēt vairākus instrumentus un ar lielāko prieku palīdz tos apgūt.” Tāpat viņa pastāstīja, ka jau pirmajā danču vakarā apguvusi jaunas dejas. Toms pastāstīja, ka Etnodienās ir vēl vairāki viņa kopas dalībnieki, vienmēr interesanti būt kopā ar savējiem un arī iepazīt citus interešu biedrus.

Paula Urbančika bija mērojusi ceļu no Liepājas, Elizabete Olengoviča un Jēkabs Apinis ir rīdzinieki. Viņi visi trīs kā komanda startēja pirmā vakara orientēšanās spēlē pa Cēsīm jeb piedzīvojumu spēlē dabā, kurā ieguva pirmo vietu. Jēkabam šis piedzīvojums ļoti paticis: “Uzde­vu­­mi bija atraktīvi, dažā gan bija jāskrien, jo bija ierobežots laiks, tas bija nogurdinoši. Citviet bija jāatbild uz jautājumiem, bet mums lieliski izdevās.”

Drabešu muižas Amatu mājas tehniskā nodrošinājuma speci­ālists Andris Roze Etnodienu dalībniekus iepazīstināja ar tautas mūzikas instrumentiem, to vēsturi. Viņš teic: “Man, iespējams, ir arī Rūdolfa Priedes pirmā basa koklīte. Viņš tās numurēja, tāpēc var tā secināt. Daudzus interesēja dūdas, diatoniskais akordeons. Jauniešiem rādīju, stāstīju, aicināju paņemt rokās, izmēģināt, dabūt no instrumenta skaņu. Lai arī šie jaunieši jau ir zinoši, arī viņiem bija interesanti izprast, kā taisa dažādus pūšamos instrumentus, stabules.”

Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs “KasTe” vadītāja Inese Roze jau sestdienas rītā vērtēja, ka jaunieši ātri vien bija sapazinušies un iejutušies, daļa jau bija redzējušies kādos pasākumos. Viņa atzīmēja, ka dalībnieku interese par programmas piedāvājumu bija liela: “Jau pēc vakariņām jauniešiem bija rokās instrumenti, visi spēlēja un dancoja līdz vēlai nakts stundai.” Inese arī teic, ka parasti šķiet – par folkloru interesējas tikai pieaugušie, viņiem līdzi mēdz būt mazi bērni, bet lielāki bērni tādos pasākumos vairs nepiedalās: “Te redzam, ka jauniešu, kurus interesē folklora, ir daudz, viņi vēlas mācīties, tikties, viņi turpina vecākās paaudzes iesākto, un tas ir ļoti cerīgi un pozitīvi.”

Folkloras eksperte Katrīna Dimanta, kura par sevi teic, ka ar visu savu esību ir folklorā un ar prieku vēlas savas zināšanas nodot jaunajai paaudzei, pēc meistarklases sacīja: “Mēģināju jauniešus iedvesmot. Šodien ļoti daudz stāstīju, kā folklora ienākusi manā dzīvē, ko es ar to esmu darījusi, ka tā ir arī iespēja veidot nākotni un izveidot karjeru, tāpēc nevajag baidīties, bet darīt to, kas pašiem patīk. Tāpat mācījāmies dziesmas, ko jaunieši pēc tam dziedāja koncertā. Redzams, ka kādam vairāk patīk dziedāt, citam spēlēt instrumentu. Viens no dalībniekiem jautāja, vai pie manis var mācīties rakstīt mūziku. Iespējams, nākotnē ar kādu no šiem jauniešiem jau sadarbosimies kā kolēģi.”

“Jauniešu Etnodienas 2023” organizēja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Cēsu novada Kultūras pārvaldi un tradicionālās kultūras iniciatīvu centru “KasTe”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
4

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
269
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
132

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi