Sestdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Jaunais pianists starptautiskā konkursā iegūst absolūto pirmo vietu

Anna Kola
05:55
23.05.2024
580
Gustavs

Prieks par kopīgi sasniegto. Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas skolotāja Ilze Mazkalne ar 3.klavierspēles klases audzēkni Gustavu Kalēju un starptautiskā pianistu konkursa “Orbetello Piano Competition” direktoru Džuliano Adorno. FOTO: no albuma

Gustavs Kalējs, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 3.klavieru klases audzēknis, ieguvis absolūto 1.vietu (99 punkti no 100) starptautiskajā pianistu konkursā “Orbetello Piano Competition” .

Konkursā, kas notika Orbetello pilsētā Itālijā, Gustavs bija vienīgais Latvijas pārstāvis. Viņa pedagoģe Ilze Mazkalna pastāsta, ka jaunais pianists startēja konkursa A grupā, kurā piedalījās 31 dalībnieks no 14 valstīm.

“Konkursantus vērtēja starptautiska žūrijas komisija – pianisti, mācībspēki un starptautisku pianistu konkursu mākslinieciskie vadītāji no Itālijas, Horvātijas, Nīderlandes, Japānas un Zvied­rijas. Konkurss bija ļoti nopietns,” atzīst I.Mazkalne. “Kon­kursantus vērtēja vecuma grupās, paši mazākie vecumā līdz deviņiem gadiem, tad A grupa no deviņiem līdz 11 gadiem, tad 12 – 14 gadi, 15 – 17, 18 – 21 gada vecumam. Pēc šī konkursa seko arī nākamā daļa, kur piedalās pieaugušie – klavierspēlētāji vecumā no 21 līdz 35 gadiem.”
“Orbetello Piano Competition” notika jau septīto reizi, cēsniekiem ir pieredze tajā piedalīties. “Pirms kāda laika biju šajā konkursā ar divām savām skolniecēm, tā kā pasākums jau bija pazīstams. Toreiz gan nedabūjām absolūto pirmo vietu – pietrūka vien viena punkta, saņēmām 97.” Skolotāja pastāsta, ka konkursā Gustavs piedalījies ar trim skaņdarbiem. “Viņš spēlēja Baha “Mazo prelūdiju”, Bēthovena “Sonāti” un latviešu komponista Ivanova “Scerzo”. Pēdējais ir ļoti virtuozs skaņdarbs, ko parasti spēlē vecāko klašu audzēkņi, bet Gustavs mācās tikai 3.klasē. Viņa atskaņojums tiešām bija iespaidīgs, skaņdarbu spēlēja atzīstamā, virtuozā tempā. Tas atstāja lielu iespaidu uz žūriju.”

Gustavam kā absolūtajam uzvarētājam bijis jāspēlē arī noslēguma koncertā, bet tas, kā skolotāja teic, – gluži kā itāļiem pierasts, noticis krietni vēlu, desmitos vakarā, protams, pēc Itālijas laika. “Tas bija ļoti grūti, jo pēcpusdienā bija konkurss, kam Gustavs ļoti gatavojās, un tad vēl bija jāgaida vēlais vakara koncerts. Toties koncertā “Scerzo” Gustavs nospēlēja izcili! Arī itāļu publika, jāsaka, bija ļoti atsaucīga.”

Pedagoģe atzīst, ka konkurss ir ļoti labi organizēts, par visu padomāts – no bukletiem līdz goda rakstiem. Pats jaunais klavierspēles talants Gustavs Kalējs par dalību konkursā saka: “Sajūta bija ļoti īpaša. Biju vienīgais latvietis. Tas bija ļoti jauki, jo bija nepazīstami dalībnieki no citām pasaules valstīm. Lielas atšķirības starp konkursiem Latvijā un citās valstīs gan nav, vienīgi tie notiek citādās vietās. Tas bija mans pirmais klavierspēles konkurss ārzemēs. Brīdī, kad paziņoja rezultātus, jutos ļoti satraucies un aizkustināts. Biju domājis, ka rezultāti būs citādāki. Mūs, divus uzvarētājus, paziņoja kā pēdējos – gaidījām, kamēr rezultātus nosauc visiem pārējiem.”

I.Mazkalne uzsver, ka par atbalstu liels paldies jāteic Gustava vecākiem, bez tā dalība šādos konkursos nebūtu iespējama. “Tāpat jāpateicas arī Cēsu novada paš­valdībai, kas piešķīra daļēju finansējumu ceļa un uzturēšanās izdevumiem. Kopumā Itālijā bijām mazliet ilgāk par konkursa laiku, ielidojām Romā dažas dienas iepriekš, bija ierēķināts papildu laikā apskatīt kādus tūrisma objektus. Gustava tētis bija iegādājies koferī ievietojamas saliekamās klavieres, uz kurām zēns varēja gatavoties konkursam,” tā I.Mazkalne.
Arī Gustavs Kalējs atzīst, ka ekskursijas Romā bija intersantas: “Pirmo reiz biju Vatikānā, redzējām tur kāzas, apskatījām Romu, tomēr vislabāk man patika Orbetello – pirmoreiz šajā gadā tur varējām arī nopeldēties! Gribu pateikt lielu paldies skolotājai un arī saviem vecākiem par atbalstu!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pūtēju orķestris gatavojas skolēnu dziesmu un deju svētkiem

06:16
24.04.2025
51

Cēsu 1. pamatskolas pūtēju orķestris ir vienīgais pūtēju orķestris, kas Cēsu novadā gatavojas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Kolektīvā ir 45 dalībnieki. Orķestra diriģents Jānis Jansons pastāsta, ka pūtēju orķestriem šopavasar skates nav. Tā notika jau aizvadītajā gadā, visi orķestri ieguva labus rezultātus un varēs piedalīties šīs vasaras lielajos svētkos. Vidzemes un Latgales jauniešu […]

Lieldienu prieki bērnudārzos

05:30
23.04.2025
55

Bērnudārzu audzēkņi pirms Lieldienām aizrautīgi krāsoja un ripināja olas, gāja rotaļās un mācījās latviskās tradīcijas svētku svinēšanā. Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolā Agita Šulca pastāsta: “Svinam svētkus tradicionāli – bērni nevis nes krāsotas olas no mājām, bet paši bērnudārzā gatavo tās vārīšanai sīpolu mizās, satinot dabas materiālos. Tad visi ejam lejā uz virtuvi, liekam olas […]

Skolas dzīve - toreiz un tagad

05:10
23.04.2025
46

Pirms Lieldienu brīvdienām Cēsu Valsts ģimnāzijā norisinājās skolas simtgadei veltīts pasākums “Mēs – toreiz un tagad”. Ar tagadējiem ģimnāzistiem tikās paliels pulciņš absolventu, kuri mēģināja šo to atcerēties no savām skolas gaitām un stāstīt, kā šeit pavadītais laiks ietekmēja profesijas izvēli un turpmāko dzīves gaitu kopumā. Tā nebija dalīšanās ar “pareizā dzīves ceļa” receptēm, drīzāk […]

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
29

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
41

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
130

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Tautas balss

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
7
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
12
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
22
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
25
19
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Sludinājumi