X Starptautiskais Alfrēda Kalniņa Jauno pianistu konkurss Cēsu koncertzālē pulcēja jaunos pianistus no dažādām Latvijas mūzikas skolām.
Tajā abi Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas skolas dalībnieki ieguva maksimālo punktu skaitu – 25 no 25: otrās klases skolniekam Gustavam Kalējam 2.vieta A grupā, Melissai Takanbekovai 1.vieta C grupā.
Konkursa dalībnieka uzdevumā ietilpa J.S.Baha invencijas, kāda no Vīnes klasiķu sonatīnēm vai sonātēm un Alfrēda Kalniņa skaņdarbiem. Abu Cēsu Mūzikas skolas audzēkņu klavierspēles skolotāja Ilze Mazkalne saka: “Protams, ar darbu stundās nepietiek, lai piedalītos konkursā. Jauniešiem daudz jāstrādā pašiem, lai sasniegtu šādus rezultātus. Tas ir darbs pēc stundām, darbs brīvdienās. Ir liels prieks, ka man ar šiem skolēniem arī ir lieliska sadarbība,” atzīst skolotāja I.Mazkalne.
Jaunā un talantīgā pianiste Melissa Takanbekova konkursā piedalījās jau trešo reizi, katru reizi gan citā vecuma grupā, un vienmēr ieguvusi pirmo vietu. Jauniete atzīst: “Esmu ļoti laimīga un no sirds pateicīga savai skolotājai Ilzei Mazkalnei par ieguldīto darbu, strādājot ar mani. Taču, lai cik reižu arī nepiedalītos konkursos, vienmēr jāpārvar milzīgs uztraukums. Priecājos, ka ar to tiku galā.” Jaunākais konkursants astoņgadīgais Gustavs Kalējs atzīst: “Bija ļoti interesanti piedalīties. Pirms konkursa uzrunas jutos ļoti nobijies, jo likās, ka aizmirsu vienu no skaņdarbiem. Tomēr, sākot spēlēt, viss bija labi – visu atcerējos. Tā bija Johana Sebastiana Baha invencija, ļoti sprigans skaņdarbs. Visgrūtāk no visiem skaņdarbiem bija nospēlēt trillerus, jo tur ir ļoti ātri jākustina pirksti. Kad uzzināju, ka ieguvu otro vietu, bija ļoti priecīgs, jo ir liels prieks par saņemto naudas balvu. Paldies Ilzei Mazkalnei – labākajai skolotājai pasaulē!”
Konkursu vērtēja starptautiska žūrija: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas (JVLMA) akadēmijas profesors Ventis Zilberts, Tallinas Mūzikas vidusskolas Klavieru nodaļas vadītājs Martti Raide un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, Klavieru katedras vadītājs Juris Kalnciems. Kopējos iespaidos par konkursā redzēto dalījies žūrijas komisijas priekšsēdētājs Ventis Zilberts: “Jāatzīmē, ka mūs, konkursa žūrijas komisijas locekļus, patīkami gandarīja visu konkursa dalībnieku teicamā sagatavotība: gan skaņdarbu izvēle, gan audzēkņu prasme pārvaldīt instrumentu, gan viņu spēja ar savu spēli saistīt klausītāju uzmanību.”
Ilze Mazkalne pastāsta, ka konkurss bijis plānots gadu iepriekš, bet plānus, kā jau daudzviet, izjauca “Covid-19” pandēmijas ierobežojumi. Arī šogad nav bijis skaidrs, vai izdosies konkursu noorganizēt, tādēļ tas rīkots agrāk nekā citkārt – novembra sākumā -, tādēļ dalībniekiem bija mazāk laika sagatavoties. Jāatzīmē, ka visi konkursanti savus skaņdarbus sāka apgūt tikai septembrī, līdz ar to konkursa programma trīs skaņdarbu apjomā apgūta būtībā pāris mēnešu laikā.
Konkurss tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Cēsu novada pašvaldības, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrības atbalstu. Godalgotie skolēni mācību gada izskaņā tiek apbalvoti arī ar Cēsu pašvaldības sarūpētām naudas prēmijām.
Konkursa pirmsākumi meklējumi divdesmit gadus senā pagātnē, kad pirmo konkursu organizēja tikai Cēsu Mūzikas skola saviem spēkiem. “Tā kā komponists Alfrēds Kalniņš ir mūsu novadnieks un šī ir viņa vārdā nosaukta skola, šķita likumsakarīgi, ka tādam konkursam šeit ir jānotiek,” teic skolotāja. Konkursā piedalās jaunie pianisti vecumā no astoņiem gadiem. “Dalībnieki dalās trīs grupās: astoņi līdz 10; 11 un 12 gadus veci skolēni; 13 līdz 16 gadus veci mūzikas skolu audzēkņi.” Skolotāja smaidot teic, ka sacensība varbūt iznāk nedaudz nevienlīdzīga, jo otrās klases skolēns sacenšas ar, piemēram, ceturtklasnieku, lai gan tā notiek visos konkursos.
Komentāri