Cēsu novada bērnu un jauniešu teātra trupa “Mums ir ko teikt” pārsteidza skatītājus ar teātra izrādi “Putni”. Izrāde par dzīves gudrībām un mācībām balstīta uz mūziķa Mārtiņa Freimaņa dzīvi un daiļradi. Trupa ar viesizrādēm ciemojās Raiskumā, Liepā un Rīgā. Teātra trupas režisore Inese Lāce kopā ar jauniešiem izrādi radījusi, lai ikvienam skatītājam būtu iespēja aizgūt to, ko paši uzskatām par pieņemamu. Režisore par galveno izrādes vēstījumu uzskata labestību, un tās mācība ir: “Nevajag atstāt cilvēku novārtā. Jārūpējas par otru. Neatstāt vienu. Iemācīt teikt labu!”. Režisore atzīst arī to, ka sākotnēji izrādi bija domāts veidot par grupas “Nirvana” solistu Kurtu Kobeinu, taču šī ideja palikusi citai reizei, jo M. Freimaņa dzīve jauniešu emocijām likusies tuvāka. Izrāde tika izspēlēta kā “Mārtiņa skola”, kurā bērni un jaunieši mēģināja iemācīties M. Freimaņa dzīves gudrības, izprast viņa dzīvi. Tika radīta zemes, lietus, uguns un spārnu stunda. Ikvienā no tām jaunieši guva kādu mācību, ko nepieciešams izmantot dzīvē, lai spētu komunicēt ar apkārtējiem, būtu draudzīgi un neatstātu otru nelaimē. Katra darbība tika vizualizēta, izmantotas gan bildes, gan video no M.Freimaņa dzīves, kā arī mūziķa dziesmu repertuārs.
Jaunieši, kas spēlēja izrādē, bija apmierināti un lepni par paveikto. Sandris Kļaviņš, kurš iepriekš nevarēja iedomāties sevi uz skatuves, saka, ka izrāde izdevusies, jo bijusi ļoti pārdomāta. “Veidojām to tā, lai patiktu visiem – gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem,” tā Sandris. Vislabāk jaunietim uzvedumā patikusi spārnu stunda, kuras laikā ikviens izteica savu kvēlāko nākotnes sapni un, cerību pilni, jaunieši iekāra to koka zarā. Spriežot pēc zāles gaisotnes, arī skatītājiem izrāde aizķērās, jo pēc tās zālē vēl valdīja klusums, neviens nesteidzās pamest savu vietu.
I.Lāce lepojās ar jauniešiem, kas piekrituši izrādes veidošanai, un atzīst, ka progress ir acīm redzams. “Neviens jau šeit nav nācis ar skatuves pieredzi, varbūt pat nav gribējis kļūt par aktieri. Taču mācījāmies, jo vēlējāmies radīt kaut ko kvalitatīvu un interesantu. Tā, lai ne tikai skatītājiem prieks, bet pašiem arī,” tā I.Lāce par bērnu gatavošanos uzvedumam. Pie mazajiem aktieriem tika aicināti arī skatuves un runas mākslas profesionāļi, tajā skaitā arī aktieri no Valmieras teātra.
Projektā “Mums ir ko teikt” darbojas dažāda vecuma iepriekš savstarpēji nepazīstami bērni un jaunieši bez iepriekšējas pieredzes teātra mākslā. Lielākoties bērni un pusaudži nāk no ģimenēm, kurās materiālie un sociālie apstākļi neļauj iesaistīties citos ārpusskolas pulciņos. Projekta izveidi atbalstīja „Cēsnieku klubs”, piemeklējot projektam finansētāju no Šveices Konfederācijas, kā arī Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem. Zane Ieviņa, LU praktikante
Komentāri