Kārļa Dribas, Cēsu Valsts ģimnāzijas nu jau 12.klases audzēkņa, šīs vasaras aizraujošākais piedzīvojums varētu būt dalība Eiropas līmeņa olimpiādē fizikā jeb “EuPh”.
Uz Vāciju, Hannoveri, kur notika “EuPh”, Kārlis kopā ar četriem jauniešiem no dažādām Latvijas skolām devās pirmsjāņu nedēļā, no 16. līdz 20.jūnijam. Pie godalgotas vietas Kārlis netika, bet līdz tai pietrūcis pavisam maz punktu.
Ceļš līdz olimpiādei bijis, kā teic Kārlis, “klasisks”– jāsasniedz labi un teicami rezultāti vietējā mēroga olimpiādēs, proti, gan novada, gan valsts, jāiztur atlases kārtas, lai tiktu tālāk. Mācību olimpiāžu secībā pagrieziena punkts ir Ziemeļvalstu olimpiāde, kura tad nosaka labākos – daļa brauc uz Eiropas, bet daļa uz starptautisko fizikas olimpiādi.
Kārļa pieredzē ir gan Ziemaļvalstu, gan Eiropas olimpiāde. Taču jaunietis atzīst: “Fiziku nedēvētu par savu visstiprāko pusi mācībās, bet tā noteikti ir joma, kas visvairāk patīk. Pašlaik vēl skaidri nezinu, ko darīšu pēc vidusskolas, bet domāju, ka studijas būs saistītas tieši ar fiziku.”
Stāstot par olimpiādi Hannoverē, Kārlis saka- bija padomāts arī par dalībnieku atpūtu. “Pirmajā dienā atklāšana – iepazīšanās diena. Otrajā jau sākām risināt eksperimentālos uzdevumus, tas ilga piecas stundas. Pēc tam organizatori bija ieplānojuši dažādas nodarbes, arī ekskursijas pa pilsētu. Trešajā dienā divas stundas pildījām teorētiskos uzdevumus, bet ceturtajā dienā bija iespēja aplūkot rezultātus un attiecīgi iesniegt apelāciju par kādu vērtējumu, pārskaitīt iegūtos punktus. Pēdējā dienā bija noslēguma ceremonija, apbalvošanas pasākums,” pastāsta Kārlis. Viņš teic, ka uzdevumus izdevies izpildīt labi, bet vienmēr jau pēc tam šķiet, ka varēja būt vēl labāk. “Pasākums notiek angļu valodā, bet varējām uzdevumus lasīt arī latviešu valodā. Kopā ar mums bija divi cilvēki no Latvijas, delegācijas vadītāji, viņi katras dienas rītā saņēma uzdevumus un pārtulkoja latviski, tā kā varējām strādāt ar uzdevumiem divās valodās.” Kārlis arī piebilst, ka dalība olimpiādēs ir interesanta arī no komunikācijas viedokļa. “Visās olimpiādēs, arī vietējā mēroga, ir iespēja izveidot kontaktus, komunicēt ar vienaudžiem, satikt citus mentorus. Starptautiskajās olimpiādēs, protams, ir iespēja iepazīt arī citas kultūras, citu valstu zinātnes nozaru pārstāvjus. Ļoti patīkama pieredze.”
Komentāri