Vēsturiskā Cēsu rajona septiņu novadu – Amatas, Līgatnes, Jaunpiebalgas, Pārgaujas, Priekuļu, Vecpiebalgas un Raunas – sākumskolu skolēni vakar pulcējās Amatas pamatskolā, lai pētnieciskajā konferencē “Mazs cinītis gāž lielu vezumu” prezentētu savus zinātniski pētnieciskos projektus. No septiņu novadu divdesmit skolām zinātniskajā konferencē regulāri piedalās vienpadsmit skolas jeb vairāk nekā 50 bērni no pirmās līdz ceturtajai klasei.
“Šādas pētnieciskās konferences tiek rīkotas, lai bērni prastu atrast un pētīt informāciju dažādos avotos. Svarīgi to ir mācīt jau no pirmās klasītes,” pārliecināta sākumskolas skolotāja Sanita Bērziņa. Tēmas, kuras bērni izvēlas saviem darbiem, ir visdažādākās. Ļoti daudzi izvēlas pētīt dabu un dzīvniekus. Bieži bērni izvēlas veidot darbus par mūzikas instrumentiem, sporta veidiem vai veselīgu pārtiku. Tomēr, kā atzīst skolotāja, nereti bērni izvēlas arī visai sarežģītas tēmas, piemēram, par vēja ģeneratoriem. Bieži vien informāciju sameklēt par kādu konkrēto tēmu nav tik viegli, kā cerēts, tādēļ nākas iesaistīties vecākiem. “Ļoti liels darbs bērniem ir jāveic mājās pašiem. Ja ceturtās klases skolēns var pats sameklēt nepieciešamo informāciju, tad pirmās klases skolēniem ir vairāk jāpalīdz. Tur jāiesaistās mammai un tētim. Protams, katrā ģimenē vecākiem ir savi pienākumi, sava ikdiena, un šādus projektus reizēm var uztvert kā lieku nastu, tomēr priecājos, ka lielākā daļa vecāku bērnus atbalsta un aktīvi, ar lielu atdevi iesaistās,” pastāsta S.Bērziņa.
Līdzīgās pārdomās par pētniecisko darbu nozīmi un lietderīgumu ir arī Amatas pamatskolas direktors Indars Upīts: “Manuprāt, ļoti svarīgi, ka šādu projektu gatavošana liek bērnam padziļināti domāt. Vispirms jāsaprot un jāizdomā, par ko gribas veidot projektu, tad tas jāuzliek uz papīra, jāveido prezentācija, un noslēgumā savs darbs jāprot parādīt un aizstāvēt. Tas viss ir radošs process, kurā bērns mācās dažādas prasmes, kuras viņam noteikti noderēs nākotnē. Kā mēs zinām, tad mūsdienu darba tirgū sevis un savu domu prezentēšana ir neatņemama sastāvdaļa.” Tāpat direktors I. Upīts uzteic gan skolēnu vecākus, gan skolotājus, kuri dara visu iespējamo un dažkārt arī neiespējamo, lai bērnos raisītu interesi par projektu veidošanu.
Ceturtās klases skolnieks Rūdolfs kopā ar draugu Almantu šogad izvēlējušies gatavot pētījumu par dinozauriem. Darbs pie projekta ildzis vairākas nedēļas, tā tapšanā palīdzējuši vecāki un skolotāji. “Mums jau sen patīk dinozauri, tādēļ šī tēma likās visinteresantākā. Informāciju atrast nebija pārāk grūti, jo par dinozauriem ir rakstīts gan internetā, gan grāmatās,” stāsta Rūdolfs, kurš par darba prezentēšanu ir ļoti uztraucies, tomēr pārliecināts, ka viss izdosies labi.
Pasākuma dienā skolā bija ieradušies arī pārstāvji no Baldones observatorijas, kuri bēriem demonstrēja dažādus íīmijas eksperimentus. Tāpat skolēniem bija iespēja piedalīties veselīgo našíu gatavošanā.
Pēc novadu skolu prezentācijām labākie ceturto klašu skolēnu darbi tiek izvirzīti zinātniski pētniecisko darbu vērtēšanai Vidzemes reģionālajā kārtā, kas norisināsies 10. aprīlī Valmierā.
Komentāri