Bērni un jaunieši vecumā no 11 līdz 18 gadiem šonedēļ Straupes medību sporta un atpūtas vietā “Mārkulīči” apgūst iemaņas medību jomā.
Nometne “Vanaga acs” tiek rīkota jau 12. gadu. Šaušana pa skrejošu mērķi, pīļu pazīšana, šaušana ar pneimatisko ieroci, putnu un augu iepazīšana, pīļu ligzdu izgatavošana un makšķerēšana ir tikai daļa no prasmēm, kuras piecu dienu laikā apgūst 45 bērni un jaunieši no visas Latvijas.
Nometnes vadītāji Rudīte Vasile un Vilnis Jaunzems nodrošinājuši ne tikai teorētiskas un praktiskas mācības, viņi bērniem stāsta arī par mednieka tēlu un lomu sabiedrībā. “Šeit veidojas jaunā mednieku paaudze. Liels prieks redzēt, ka par medību jomu interesējas tik daudz bērnu un jauniešu. Mēs gribam, lai medniecība turpinās, lai šīs prasmes pāriet no paaudzes paaudzē, lai tās kļūst arvien izkoptākas un labākas. Mēs gribam, lai mednieks sabiedrībā ir godājams un cienījams. Kaut arī nometne notiek vairāk nekā desmit gadus, arī mēs paši, vadītāji, ik gadu uzzinām ko jaunu un interesantu,” stāsta R.Vasile.
Viņa ir novērojusi, ka ar katru gadu interesentu skaits, kuri vēlas piedalīties nometnē, palielinās: “Šogad saņēmām aptuveni 60 pieteikumus, bet tik daudz dalībnieku diemžēl uzņemt nevarējām. Priekšroka tiek tiem, kas nometnē vēlas piedalīties pirmo reizi.”
Jau desmito gadu kārtību nometnē, saimnieciskās lietas un to, lai dalībnieki justos labi, uzrauga audzinātāja Līga Kārkliņa. Viņasprāt, iemaņas un prasmes, kas iegūtas nometnē, bērniem noderēs visu mūžu. “Praktiskās zināšanas, kā rīkoties dažādās situācijās, ir ļoti būtiskas. Katra nedēļas diena ir piesātināta ar nodarbībām un arī piedzīvojumiem. Piemēram, pie mums atbrauks tuvāko mednieku kolektīvu pārstāvji un katrs, dodoties medībās, līdzi ņems noteiktu skaitu bērnu. Nometnes dalībniekiem būs iespēja redzēt medību procesu, bet, ja būs medījums, bērni arī varēs redzēt to, kā notiek tā apstrāde un sadalīšana. Nometnes noslēguma dienā dalībniekiem būs jākārto eksāmens, kura jautājumi jāzina katram medniekam. Pēc eksāmena nokārtošanas dalībnieki saņems diplomu,” stāsta L.Kārkliņa.
Viņa arī norāda, ka nometnes pie dabas ir lielisks veids, kā bērniem parādīt to, ka viss nenotiek tālruņos un internetā: “Nometnē ir noteikums, ka nodarbību laikā nedrīkst izmantot telefonus. Ne visiem bērniem to ir viegli pieņemt. Bet, ja atceramies pirmos nometnes gadus, tad toreiz telefoni ik rītu tika salikti kastītē un bērniem atdoti tikai pašā vakarā.”
Interesi par medībām arvien vairāk izrādot arī meitenes. Janai Gronckai no Jelgavas ir 13 gadi, nometnē viņa piedalās pirmo reizi, bet medniecība nav sveša: “Tētis ir mednieks, divus gadus esmu devusies viņam līdzi medībās. Pirmās dienas nometnē bija piepildītas ar interesantām aktivitātēm. Esmu iemācījusies, kā makšķerējot siet auklu pie āķa, patika arī trenēties šaut ar bisi pa lidojošiem šķīvīšiem.” Jana neuzskata, ka ar medībām nodarboties var tikai puiši, vīrieši. Ja par kaut ko esot interese, tad tas jādara, neatkarīgi no dzimuma.
Vienpadsmit gadus vecais Eduards Zirnītis uz nometni ieradies no Skrīveriem. Zēns stāsta, ka paguvis uzzināt daudz jauna: “Piedalīties nometnē ir daudz interesantāk, nekā vasaru pavadīt tikai mājās, turklāt šeit iemāca daudz noderīgu zināšanu, piemēram, to, kā atpazīt pīles – tas man šķita ļoti interesanti. Piedzīvojums ir arī nedēļu dzīvot teltīs.”
Mācību nometne “Vanaga acs” tiek rīkota ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu, savukārt nometnes organizētājs ir Straupes mednieku un makšķernieku biedrība “Mārkulīči”.
Komentāri