Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Gūst pirmo uzņēmējdarbības pieredzi

Iveta Rozentāle
17:50
08.05.2022
21
Mac Uznemums Jaunpiebalga 2 1

Jaunpiebalgas vidusskolā šajā mācību gadā darbojas trīs mācību uzņēmumi: “RADI”, “Second Chance” un “LaKota”. Produkcijas piedāvājumā gan našķi, gan suvenīri, dāvanas un sapņu ķērāji, arī dāvanu iepakojumi no otrreizējā pārstrādes produkta.

Tāpēc, ka jaunpiebaldzēni

Skolēnu mācību uzņēmuma (SMU) “Radi” komandā ir direktors/vadītājs Teodors Raģis, ražošanas vadītājs Patriks Eniks, mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītājs Alvis Siliņš, kā arī pārdošanas speciāliste Nikola Beķere. Visi ir sestās klases skolēni un labi draugi jau no pirmās klases. Viņi ir jaunākie Jaunpiebalgas skolas uzņēmēji, bet guvuši panākumus skolēnu mācību uzņēmumu tirgos, iegūstot apbalvojumus kā labākā pārdošanas komanda pamatskolas grupā gan reģionālajos pasākumos, gan Latvijas SMU tirgū “Cits Bazārs”. Nesen Alvis un Patriks ar labiem panākumiem attālināti pārstāvēja uzņēmumu reģionālajā pasākumā Madonā. “Druvai” zēni atzina, ka tam rūpīgi gatavojušies. Vaicāti, kā guvuši panākumus, viņi patriotiski atbildēja: “Jo esam jaunpiebaldzēni.”

“Radi” dalībnieki gatavo enerģijas bumbas no riekstiem, sēkliņām, riekstu sviesta un šokolādes krēma, kā arī sāļās uzkodas – liellopa gaļas čipsus . Ideja tādiem kārumiem radusies, pandēmijas laikā vairāk uzturoties mājās un vēloties ar kaut ko panašķoties. Vispirms bija saldās enerģijas bumbiņas, tad nāca doma par ko sāļu. Patriks teic: “Domājām par to, kas cilvēkiem pandēmijas laikā, sēžot mājās, varētu dot enerģiju un labu pašsajūtu.”

Pašu talanti un skolotājas padoms

Skolēni uzsver, ka uzņēmuma izveidē un tā darbībā liela nozīme ir pieaugušo atbalstam. Uzzinot par iespēju veidot mācību uzņēmumu un izlemjot, ka ir vērts mēģināt, sākotnēji tas šķitis gana sarežģīti. Aivis teic: “Bet, kad skolotāja pamācīja, viss aizgāja. Skolotāja ļoti daudz palīdzēja, deva padomus, kā mūsu ideju labāk attīstīt, pateicoties tam un pašu ieguldītajam darbam, arī gūstam panākumus.”

“Radi” komanda pienākumus sadalīja atbilstoši katra prasmēm: Alvis ir ļoti runātīgs, Nikola lieliski prot darboties sociālajos tīklos.    Alvis vērtē: “Mums viss izdodas, jo katrs dara to, kas viņam vislabāk padodas, un līdz ar to visi ir arī apmierināti ar savu darbu.” Patriks piebilst: “Mums katram ir savas stiprās puses – Teodoram tā ir vadīšana, Alvis ļoti labi runā, Nikola ir spēcīga reklāmās soci­ālajos tīklos, viņa arī uzņēmumam izveidojusi “Insta­gram” un “TikTok” profilus, veidojot reklāmas, kas radītas, apvienojot visu idejas, bet man padodas produkcijas gatavošana.”

Skolēni darba procesā arī ieguvuši vērtīgu pieredzi. Patriks atceras: “Sākumā mums bija neskaidrības, kā veidot produktu cenu. Noteicām tādu, ka neizdevās neko nopelnīt, bija pat zaudējumi. Tad bija jāpārrēķina, kas cik izmaksā. Darbojoties mācību uzņēmumā, iegūtās zināšanas mums lieliski varētu noderēt tālāk dzīvē, gūstam lielu pieredzi.”

Vajadzīga pieaugušo atsaucība un atbalsts

Jaunpiebalgas vidusskolas vēstures, ģeogrāfijas un sociālo zinību skolotāja Vita Kļaviņa ir arī skolēnu mācību uzņēmumu pulciņa “SMU” vadītāja. Ar skolēnu mācību uzņēmumiem pedagoģe strādājusi jau iepriekšējā darbavietā, skolā Gulbenes novadā. Viņa teic: “Atnākot uz Jaun­piebalgas vidusskolu, piedāvāju audzēkņiem iespēju, un tā jau vairākus gadus palīdzu veidot mācību uzņēmumus.” Skolotāja uzsver, lai mācību uzņēmumi veiksmīgi darbotos, nepieciešama ne tikai skolēnu interese, bet arī skolas personāla atsaucība: “Arī tas, ka skolas direktors pasūta un nopērk produkciju, skolēniem dod papildu stimulu darboties, tāpat skolotāju iesaiste, palīdzot filmēt nepieciešamos videoklipus un citas uzņēmuma prezentēšanai nepieciešamas lietas.

Protams, būtiska ir arī vecāku, vecvecāku iesaiste. Tā, lai preci nogādātu pircējam, jānokļūst līdz pakomātam, tāda Jaunpiebalgā nav, tādēļ neiztikt bez pieaugušo palīdzības. Protams, vidusskolas vecumā skolēni jau ir patstāvīgāki, bet pamatskolas skolēniem vēl īpaši vajadzīgs arī skolotāja atbalsts.” Tāpat pedagoģe norāda uz pašvaldības atbalstu, lai šādi mācību uzņēmumi varētu darboties, jo katru gadu ir jāmaksā gada maksa, vajadzīgs transports, lai nokļūtu uz mācību uzņēmumu tirgiem un citiem pieredzes apmaiņas pasākumiem, kas notiek kā Latvijā, tā arī ārzemēs.

Vērtējot ieguvumus, darbojoties mācību uzņēmumā, pedagoģe teic: “Kādam tā ir iespēja nopelnīt, citam – iespēja sevi parādīt. Ir skolēni, kas mērķtiecīgi un pacietīgi virzās uz priekšu. Pirms neilga laika Jelgavas un Valmieras attālinātajā tirgū piedalījās Laura Pērkone un Amanda Vaščenkova, savu mācību uzņēmumu “LaKota” pārstāvēja ar pašu gatavotajiem sapņu ķērājiem. Viņas ieguva vairākas nominācijas – kā sociāli atbildīgs uzņēmums, kā arī simpātiju balvu. Var just, ka skolēniem, kuri piedalās mācību uzņēmumos, ir aktīva dzīves pozīcija, viņi ir gatavi visur iesaistīties, savukārt tas veicina izaugsmi, pilnveidošanos. Pat ja viņi nekļūs par uzņēmējiem, tā ir vērtīga pieredze. Mūsdienu konkurences apstākļos vieglāk ir cilvēkiem, kuriem ir radošas idejas, drosme mēģināt un darīt.”

Skolotāja padalās arī ar sirsnīgu pieredzi iepriekšējā skolā, kad zēns no audzināmās klases, kurš nebūt nebija tas aktīvākais, izdomāja taisīt svilpes no izlietotām patronu čaulītēm. Katru gadu viņa projekti kļuva arvien interesantāki, protams, tika iegūtas balvas. Tagad jaunietis studē Rīgas Tehniskajā universitātē. Ne vienam vien skolēnam mācību uzņēmums ir pirmais solis uz iesaistīšanos uzņēmējdarbībā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
5

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
269
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
67

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
104

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
133

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi