Cēsu Valsts ģimnāzijas skolnieks Jānis Ozoliņš, pievēršoties zinātniski pētnieciskam darbam, izvēlējies mūsdienu pilsētās aktuālu tēmu un izpētījis autotransporta kustības ietekmi uz gaisa kvalitāti Cēsīs.
Strauji attīstoties industrializācijai un pilsētās pieaugot transportam, palielinās arī kaitīgo izmešu daudzums, kas var apdraudēt cilvēku veselību un atstāt neatgriezeniskas sekas uz vidi. Jaunietis pētījis transporta kustību vienā no noslogotākajām – Raiņa ielā un pēc tam, izmantojot datorprogrammu WinOSPM, kura ir izstrādāta Dānijas Apkārtējās vides izpētes institūtā, izdarījis secinājumus par aptuveno piesārņojuma daudzumu ielas apkārtnē, pa kuru ik dienas pārvietojas diezgan daudz autotransporta. Savu pētījumu viņš veicis tikai teorētiskā līmenī, jo, praktiski mērot gaisa piesārņojumu ar
filtriem, pētījuma izmaksas būtu apmēram 400 latu. “Datorprogrammā iegūto rezultātu sakritība ar praktisko pētījumu ir apmēram 60 – 70 procenti, ” pastāstīja Jānis Ozoliņš.
Jaunietis secinājis, ka piesārņojošo vielu koncentrācija Raiņa ielā nepārsniedz Latvijā noteiktos gaisa kvalitātes normatīvus, gaisa kvalitāte uzskatāma par labu. “Protams, palielinoties iedzīvotāju un transporta līdzekļu skaitam pilsētā, pasliktināsies arī gaisa kvalitāte,” secina ģimnāzists.
Arī Raiņa ielas apkārtējo māju iedzīvotāji pagaidām neuzskata, ka gaiss šajā apkārtnē būtu ļoti piesārņots, kaut gan autotransporta kustība pa
ielu diezgan jūtama.
Cēsu pilsētas domes vides attīstības padomes priekšsēdētāja Inta Ādamsone pastāstīja, ka Cēsīs gaisa kvalitātes pētījumi tiek veikti tikai tad, kad tas nepieciešams kādam projektam. “Ikdienā šādi pētījumi nenotiek, jo tiem nepieciešams finansējums. Gaisa kvalitātes jautājums Cēsīs nav īpaši aktuāls. Taču pilsētas dome ir ieinteresēta, ja skolēni veic šādus pētījumus, ” ģimnāzista centienus atzinīgi novērtēja I. Ādamsone. Cēsu rajona vides projektu olimpiādē ģeogrāfijas skolotājas Ingunas Gailes audzēkņa Jāņa Ozoliņa pētījums guva ievērību un tika izvirzīts uz valsts olimpiādi.
Gaisa kvalitātes uzlabošana ir viena no galvenajām Latvijas vides politikā. Lielākajās pilsētās – Liepājā, Ventspilī un Rīgā – gaisa kvalitātes mērījumus veic diezgan regulāri. Novērtējot gaisa kvalitāti pilsētā, ņem vērā dažādus apstākļus, ne tikai autotransporta intensitāti, bet arī rūpnīcu izvietojumu, kas Cēsīs, par laimi, nav aktuāli.
Komentāri