Kopā ar skolasbiedriem Beāti Tūteri, Kristu Vītolu, Kristīni Kostaščuku, Daci Jaunzemi un Helmutu Cauni no DA Cēsu Valsts ģimnāzijas, turpinot skolas 15 gadu tradīciju, augustā viesojos Somijas pilsētiņas Haukipudas vidusskolā. Visi dzīvojām somu ģimenēs. Kopā ar saviem jaunajiem „brāļiem un māsām” devāmies uz skolu, prezentējām Cēsis, Latviju un savu ģimnāziju.
Somi ir kautrīga tauta. Ziemeļu klimatiskie apstākļi, šķiet, viņus iespaidojuši arī psiholoģiski. Skolēni ir klusi, staigā tumšos apģērbos un ir tik nopietni kā drūmie gadalaiki – rudens un ziema. Lielu daļu jauniešu vieno kopīga pazīme – alternatīvais dzīves veids, kas ietver gan muzikālo gaumi un ģērbšanās stilu, gan ārpusskolas aktivitātes, piemēram, alternatīvos sporta veidus.
Šķiet, veselīgs dzīves veids somiem ir ļoti svarīgs. Sevi formā cenšas uzturēt ne vien jaunie, bet arī vecākie cilvēki. Darba dienai beidzoties, viņi skrien, soļo, brauc ar velosipēdu, apmeklē baseinu, skrituļo vai pastaigājas ar saviem suņiem. Pie lielas izēšanās šī tauta nav radusi, tā ka mums, latviešiem, nācās ievērot veselīgās pārtikas nedēļu. Varbūt bija par maz laika ievērot kādu bulciņu un „snikeru” pārdotavu, taču skolā redzējām tikai vietējā virtuvē gatavoto ēdienu. Beāte gan sajūsmināta stāstīja, ka viņas somu „mamma” pagatavojusi fantastisku lazanju, savukārt mūsu kopīgajos jauniešu vakaros cepām picas, desiņas un dažādus saldos brīnumus.
Brīvajā laikā iepazinām tūrisma un atpūtas vietas. Izciemojāmies Lapzemē pie Santa Klausa, baudījām saulrietu jūrā izbraucienā ar laivu, apskatījām netālo Oulu pilsētu, par kuru Dace teica: ”Tietomā zinātnes centrs bijis vesels piedzīvojums”. Dažādi fizikāli acu apmāni, tehniski joki, kā arī stimulatori.
Šķiet, kas līdzīgs Māras pagrabiem Rīgā. Ja Cēsu rajonā būtu projekts par līdzīga centra celtniecību, mēs to atbalstītu.
Septiņas dienas Somijā aizskrēja nemanot. Kā teica Helmuts: „Šis laiks bija tieši tas, kas vajadzīgs pirms kārtējā skolas gada.”
Komentāri