Trešdiena, 30. aprīlis
Vārda dienas: Lilija, Liāna

Gatavs ienirt zinātnē

Druva
23:00
28.08.2008
5
200808282342353797 1

Cēsu Valsts ģimnāzijas absolvents Ansis Rezgalis gatavojas uzsākt mācības Rīgas Tehniskās universitātes informācijas tehnoloģiju fakultātes 1. kursā.

Profesijas izraudzīšanās jaunietim nav bijusi viegla. “Informācijas tehnoloģijas izvēlējos, jo juristu jau tā valstī ir par daudz, bet par arhitektu negribēju kļūt,” nosmej Ansis. “Vienu brīdi domāju – galvenais iestāties kādā prestižā vietā. Meklēju prestižāku kursu, izgāju cauri juristiem un arhitektiem, banku un zviedru augstskolām.” Galu galā puisis nonācis pie secinājuma, ka daudzas no tā sauktajām prestižajām profesijām vairs nav pieprasītas. “Tāpēc arī nolēmu apgūt tehnisku profesiju,” nosaka Ansis. “Taču izvēlējos ļoti, ļoti progresīvu nozari, pēc kuras ir liels pieprasījums – informācijas tehnoloģijas. Man šķiet, ka šai nozarei ir liela perspektīva. Kad ierados augstskolā, tur ieraudzīju uzrakstu, ka Latvijā pašlaik jau trūkst seši tūkstoši informācijas tehnoloģiju speciālistu.” Students uzskata, ka pieprasījums pēc datorspeciālistiem tikai pieaugs. “Drīz pat govi bez datora palīdzības nevarēs izslaukt,” nosmej jaunietis. “Bet vispār darboties ar datoriem man patīk un padodas. Kā saka: “Atrodi, ko tev patīk darīt, un tad meklē muļķi, kurš tev par to maksās.””

Kad ieminos par to, ka Latvijā tomēr daudzi labi datorspeciālisti uzskata – darbu nevar atrast, Ansis iebilst, ka tas tik tādēļ, ka liela daļa datorspeciālistu ir slinki. “Var strādāt interneta provaideros (apgādātājos) vai privātos uzņēmumos. Vienkārši daži, kuri nevar atrast darbu, sadomājušies, ka ir baigie profesionāļi un vienīgais, ko viņiem vajadzētu darīt, ir sēdēt mājās un uzrakstīt pāris rindiņas dienā, ar to pelnot lielu naudu,” nopietni paziņo Ansis. “Šajā profesijā jārēķinās ar smagu rutīnas darbu. Mani tas absolūti nebiedē, jo es ceru, ka tikšu tādā amatā, kur varēšu uzrakstīt pāris rindiņas pa dienu un neko nedarīt,” puisis nosmej un piekrīt, ka visi jau vienmēr meklē vieglāko ceļu.

Ansim paveicies ar vērtējumu ģimnāzijas beigšanas centralizētajos eksāmenos. Šie vērtējumi viņam ļāva iekļūt budžeta grupā veselās divās augstskolās, arī Latvijas Universitātē. “Kad jautāju, pagājušā gada absolventi ieteica mācīties LU, jo tur mācot ja ne labāk, tad praktiskāk,” par izvēles grūtībām stāsta Ansis. “RTU nosedz ļoti lielu teorētisko bāzi, un mums būs jāmācās daudz kas tāds, ko simts gadus neviens darbā neprasīs. LU varētu būt krietni piezemētāka un tuvāka realitātei, bet tajā pašā laikā LU ir krietni grūtāk saglabāt budžeta vietu un stipendiju. Tur vairāk jācīnās. Turklāt mani interesē zinātniskā puse, ko piedāvā RTU.”

Par savām zinātniskajām interesēm Ansis saka: “Esmu diezgan daudz interesējies par ģenētiskajām kodēšanām, evolucionāro datorsimulēšanu. Kad beigšu mācības, noteikti sākšu ar kaut ko vienkāršu, piemēram, strādāt par datortīklu administrētāju kādā firmā. Būtībā, strādājot par administratoru, var viegli iegūt peļņu. Praktiski nekas nav jādara – pārinstalē dažus datorus, uzinstalē antivīrusu un nomaini printerim tinti. Par to pusslodzes darbu, kurā pavadi divas nedēļas mēnesī, saņem savus 200 – 300 latus.” Ansis uzskata, ka ar laiku gan varētu pats iemēģināt roku dažādās zinātniskās sacensībās. “Ir tāds datorprogrammētājs Džefs Hokins, kurš ir diezgan tuvu tam, lai uzveidotu matemātiskās formulas smadzeņu darbībai. Starp cilvēkiem valda uzskats, ka mēs smadzenes nevaram izprast, tās ir tik ļoti komplicētas, bet patiesībā pamatmehānisms ir ļoti, ļoti vienkāršs,” par zinātni aizrautīgi stāsta jaunietis. “Dž. Hokins tuvāko piecu gadu laikā sastādīs matemātisko formulu, un būs iespēja izrēķināt, cik liela varbūtība, ka cilvēks rīkosies tā vai citādi. Pati ideja ir vienkārša – radīt mākslīgo intelektu.”

Kad jautāju, vai puisi nemaz nebiedē straujā zinātnes attīstība, viņš mani mierina ar to, ka nav jau tā, kā rāda zinātniskās fantastikas filmās. “Pašlaik mūsu labākais mākslīgi radītais intelekts ir spējīgs uz tik apjomīgām un nopietnām operācijām kā garīgi atpalicis tarakāns. Mums vēl ir ļoti tālu kur iet,” par zinātnes attīstības iespējām ir pārliecināts Ansis. “Bija izsludināts ļoti interesants konkurss par to, kurš spēs izveidot programmu, kas bildēs atšķirs kaķus no suņiem. Patiesībā ļoti vienkārši, jo pat mazs bērns var pateikt, kurš ir suns, kurš kaķis. Bet mūsu atpalikušā tarakāna – mākslīgi radītā – intelektam tas ir ļoti grūts uzdevums. Joprojām nav programmas, kas varētu ar apmēram 70 procentu lielu precizitāti noteikt, kas bildēs redzams,” nopietni paziņo Ansis.

Ansis uzskata, ka dzīvo ļoti foršā laikā. “Manuprāt, pašlaik zinātnē ir otrā renesanse, jo kopš 2. pasaules kara līdz 90. gadiem bija diezgan lēna attīstība, bet tagad viss atkal ir uzplaucis.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pūtēju orķestris gatavojas skolēnu dziesmu un deju svētkiem

06:16
24.04.2025
66
1

Cēsu 1. pamatskolas pūtēju orķestris ir vienīgais pūtēju orķestris, kas Cēsu novadā gatavojas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Kolektīvā ir 45 dalībnieki. Orķestra diriģents Jānis Jansons pastāsta, ka pūtēju orķestriem šopavasar skates nav. Tā notika jau aizvadītajā gadā, visi orķestri ieguva labus rezultātus un varēs piedalīties šīs vasaras lielajos svētkos. Vidzemes un Latgales jauniešu […]

Lieldienu prieki bērnudārzos

05:30
23.04.2025
62

Bērnudārzu audzēkņi pirms Lieldienām aizrautīgi krāsoja un ripināja olas, gāja rotaļās un mācījās latviskās tradīcijas svētku svinēšanā. Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece pirmsskolā Agita Šulca pastāsta: “Svinam svētkus tradicionāli – bērni nevis nes krāsotas olas no mājām, bet paši bērnudārzā gatavo tās vārīšanai sīpolu mizās, satinot dabas materiālos. Tad visi ejam lejā uz virtuvi, liekam olas […]

Skolas dzīve - toreiz un tagad

05:10
23.04.2025
56
1

Pirms Lieldienu brīvdienām Cēsu Valsts ģimnāzijā norisinājās skolas simtgadei veltīts pasākums “Mēs – toreiz un tagad”. Ar tagadējiem ģimnāzistiem tikās paliels pulciņš absolventu, kuri mēģināja šo to atcerēties no savām skolas gaitām un stāstīt, kā šeit pavadītais laiks ietekmēja profesijas izvēli un turpmāko dzīves gaitu kopumā. Tā nebija dalīšanās ar “pareizā dzīves ceļa” receptēm, drīzāk […]

Apvieno mūziku un vizuālo mākslu

06:42
17.04.2025
33
1

Starptautiskajos mū­zikas un mākslas svētkos “Universum” mūzikas un mākslas vidusskolā Valmierā piedalījās arī skolēni no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mū­zikas vidusskolas un Cēsu 1.pamatskolas. Pasākumā piedalījās arī Limbažu Mū­zikas un mākslas skolas, Cēsu 1. pamatskolas, A.Kal­niņa Cēsu Mūzikas vidusskolas un Dzērbenes Mūzikas un mākslas skolas apvienotais ansamblis Ilzes Petrovskas vadībā. Pirmo reizi uzstājās arī Cēsu 1. […]

Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

06:40
16.04.2025
45

Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

00:00
11.04.2025
132

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais.  Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts. […]

Tautas balss

Cēsis ir pieprasītas

23:26
27.04.2025
20
1
L. raksta:

“Tagad, kad Cēsīs nevar izbraukt pa Lapsu ielu, redzam, cik dzīva ir satiksme pilsētā. Tas labi vai slikti, cits jautājums. Protams, satiksmes mierinātājiem situācija varētu nepatikt, bet tagad ieraugām patieso plūsmu. Pilsētā dzīvo un to apmeklē daudz cilvēku. Jā, ielās redzam maz gājēju, bet kopumā Cēsis ir galamērķis daudziem,” sprieda pensijas vecuma kungs L.

Sociālajos tīklos izteiktie solījumi pazudīs

23:25
26.04.2025
17
12
Cēsniece Z. raksta:

“Feisbuks pilns ar pašvaldību vēlēšanu kandidātu solījumiem. Agrāk, kad tos lasījām drukātā veidā, vēlāk katru ievēlēto deputātu varēja turēt pie vārda, bet kā tagad? Sociālajos medijos publicētais, rakstītas vai runātais, taču laika gaitā pazudīs. Manuprāt, to jau katra partija un kandidāts var pats izdzēst. Tad nu pēc pāris gadiem ķer vēju laukā, solījumi pazuduši. Vajadzētu […]

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
22
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
14
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
16
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Sludinājumi